Projekty 2024 rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Projekt lokalny - Dzielnica XVIII NR 34:

Wodne elementy na placu zabaw

Edycja Budżet Obywatelski 2024 Projekt lokalny - Dzielnica XVIII Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

920 000,00 PLN
kwota potrzebna do realizacji

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Park Wiśniowy Sad NH-51, 27/4 działka nr 27/4 obręb 51 jedn. ewid. Nowa Huta

Krótki opis projektu

Montaż wodnych atrakcji (elementów) na placach zabaw to projekt, który zapewni dzieciom możliwość zabawy wodą w mieście. To radość z przebywania na świeżym powietrzu. Stwórzmy dzieciom miejsce do aktywności i relaksu w gorące dni!

Opis projektu

Projekt wodnych elementów na placu zabaw (Park Wiśniowy Sad, NH-51, 27/4, działka  nr 27/4 obręb 51 jedn. ewid. Nowa Huta) to koncepcja stworzenia miejsca w Nowej Hucie dla dzieci do zabawy z wodą w upalne dni bez konieczności wyjazdu za miasto lub do centrum Krakowa. W Krakowie jest za mało wodnych placów zabaw, te istniejące to np. w Parku Jordana oraz pompa wodna do zabawy dla dzieci znów w Parku Jordana i w Parku Krakowskim. W Nowej Hucie dzieci nie mają takich miejsc. Nie wszystkie dzieci mają możliwość wyjazdu w upalne dni za Nową Hutę. Zraszacze w Aleja Róż i na Placu Centralnym to nie jest miejsce do bezpiecznej i beztroskiej zabawy dla naszych dzieci. 

 
Główne założenia projektu obejmują:

Bezpieczne środowisko: 
Priorytetem projektu jest zapewnienie bezpiecznego środowiska zabawy dla dzieci. Wszystkie instalacje wodne będą zaprojektowane z myślą o minimalizacji ryzyka utraty równowagi i upadków, a przykładowo nawierzchnia placów zabaw będzie antypoślizgowa i zabezpieczona przed nadmiernym nagrzewaniem się w słońcu.

Różnorodność atrakcji: 
Wodny elementy na placach zabaw będą oferować w miarę możliwości różnorodne atrakcje, takie jak pompy, zraszacze, strumienie wodne, kuchnia błotna i inne kreatywne elementy, które zapewnią dzieciom możliwość eksploracji i różnorodne doznania związane z zabawą w wodzie. Będą to urządzenia zabawowe z podłączeniem do wody nie służące do kąpieli. Przykładowo jak zrobiono to w Parku Krakowskim.

Edukacyjne aspekty: 
Projekt wodnych elementów na placu zabaw może być również wykorzystany do celów edukacyjnych, integrując naukę z zabawą. Na przykład, instalacje mogą być zaprojektowane tak, aby dzieci mogły eksperymentować z ruchem wody, jej właściwościami fizycznymi, oraz zjawiskami hydrologicznymi.

Dostępność dla różnych grup wiekowych: 
Atrakcje będą dostosowane do potrzeb różnych grup wiekowych, zapewniając zabawę i radość zarówno dla małych dzieci, jak i starszych dzieci. 

Zrównoważona ekologia: 
W razie możliwości technicznych projekt wodnych atrakcji na placach zabaw będzie zintegrowany z zasadami ekologii, wykorzystując np. system recyrkulacji wody, oszczędzający zasoby oraz ograniczający odpady. Dodatkowo, może zawierać elementy edukacyjne na temat ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju - np. tablice informacyjne.

Projekt wodnych elementów na placach zabaw stanowi nie tylko przestrzeń rekreacji i zabawy, ale również miejsce nauki, integracji społecznej oraz dbałości o środowisko. Jest to inwestycja w rozwój dzieci i społeczności, tworząca miejsce, które będzie promować zdrowy tryb życia, radość z zabawy oraz świadomość ekologiczną.
 
Realizacja zakresu projektu BO będzie realizowany do wysokości środków finansowych. Autor projektu wyraża zgodę na zastosowanie alternatywnych rozwiązań nieprzewidzianych w tym projekcie BO, które spełniłyby jego podstawowe założenia. Wszystkie elementy zagospodarowania terenu, jak także konkretne lokalizacje, zostaną poddane analizie możliwości realizacji pod względem obowiązujących przepisów prawa. Docelowy projekt zagospodarowania terenu zostanie skonsultowany z autorem projektu Budżetu Obywatelskiego.
 

UZASADNIENIE PROJEKTU

Montaż wodnych atrakcji na placach zabaw to nie tylko świetna zabawa dla dzieci to inwestycją w rozwój społeczny, zdrowie oraz edukację. 


Promocja aktywnego trybu życia: wodne elementy na placu zabaw zachęcą dzieci do aktywności fizycznej poprzez interaktywne zabawy w wodzie. Regularna aktywność fizyczna od najmłodszych lat sprzyja zdrowemu rozwojowi i redukcji ryzyka otyłości oraz innych chorób związanych z brakiem ruchu.

Rozwój społeczności lokalnej: wzbogacone o atrakcje wodny plac zabaw stanie się miejscem spotkań dla mieszkańców dzielnicy, co sprzyja integracji społecznej oraz tworzeniu silniejszych więzi sąsiedzkich. Dzięki temu wzrośnie poczucie przynależności do społeczności.

Edukacja przez zabawę: wodne elementy na placach zabaw mogą być wykorzystane do celów edukacyjnych, ucząc dzieci o zasadach zrównoważonego rozwoju, ochronie środowiska oraz innych wartościowych tematów. Przekształcając naukę w przyjemną zabawę, możemy zwiększyć zaangażowanie dzieci i ich zainteresowanie tematyką ekologiczną.

Wspieranie rodziców i opiekunów: place zabaw z wodnymi elementami stanowią miejsce, gdzie rodzice mogą spędzić czas ze swoimi dziećmi, bawiąc się razem lub obserwując ich zabawę. Tworzy to dodatkową okazję do budowania relacji rodzinnych oraz wspólnego spędzania czasu na świeżym powietrzu.

Zaspokojenie potrzeb dzieci: dzieci uwielbiają zabawę w wodzie (zwłaszcza w upalne dni), która jest dla nich źródłem radości i przyjemności. Wzbogacenie placów zabaw w elementy do zabawy w wodzie odpowiada na ich potrzeby i zapewnia im bezpieczne i atrakcyjne miejsce do eksploracji oraz zabawy.

Ożywienie tkanki miejskiej: unowocześnione płacy zabaw mogą stać się atrakcyjnym punktem w przestrzeni dzielnicy, przyciągając mieszkańców oraz turystów. Ożywiając nowohuckie otoczenie, tworzy pozytywny wizerunek dzielnicy oraz zwiększa atrakcyjność miejsca dla odwiedzających.

Realizacja wodnych elementów na placach zabaw stanowi zatem doskonałą okazję do inwestycji w zdrowie, edukację oraz rozwój społeczności lokalnej. Projekt ten przyczynia się do tworzenia pozytywnego i aktywnego środowiska dla mieszkańców oraz wspiera budowanie lepszej przyszłości dla naszych dzieci.

 

Charakterystyka długoterminowych skutków: Projekt zakłada doposażenie istniejącego placu zabaw w Parku Wiśniowy Sad o wodne elementy zabawowe. Realizacja zadania przyczyni się do zwiększenia atrakcyjności Dzielnicy XVIII Nowa Huta, samego parku i dodatkowo umożliwienia dzieciom zabawy z wodą w upalne dni.
powrót