Projekty 2024 rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Projekt ogólnomiejski NR 178:

Tężnia solankowa Podgórze - zdrowe płuca Krakowian :-)

Edycja Budżet Obywatelski 2024 Projekt ogólnomiejski Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

1 520 000,00 PLN
kwota potrzebna do realizacji

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Kraków, Dzielnica IX Borek Fałęcki, działki ewidencyjne nr 1/33, 17/17, 17/18 obręb P-44

Krótki opis projektu

Tężnia solankowa to świetnie miejsce do inhalacji. Dobrze sprawdzi się w przypadku m.in. problemów związanych z drogami oddechowymi, alergii czy nadciśnienia. Tężnia solankowa w Podgórzu będzie dostępna dla mieszkańców Krakowa przez 7 dni w tygodniu.

Opis projektu

Projekt zakłada budowę małej tężni solankowej na terenie Podgórza w Krakowie. Tężnia solankowa zostanie wbudowana wraz z elementami małej architektury. 

Tężnia solankowa to nic innego jak budowla z drewna i cienkich gałązek. Jej podstawą są wbite w ziemię drewniane pale. W środku zaś znajdziemy urządzenie do pompowania wody, dzięki któremu uzyskuje się tak bogate w mikroelementy powietrze. Chodzi m.in. o jod, brom, wapń, magnez, potas, żelazo i sód.
 
Wskazane tereny, na których miałaby zostać wybudowana tężnia znajdują się przy istniejącym szlaku drogowym, który jest dobrze skomunikowany z pętlą autobusową Borek Fałęcki i pętlą tramwajową przy Solvay park, co pozwoli wszystkim mieszkańcom Krakowa na łatwy dojazd i skorzystanie z Tężni solankowej. Szacuje się, że podczas godzinnej inhalacji w tężni wdychamy tyle samo jodu, co przez 3 dni nad Bałtykiem. 

Autor projektu wyraża zgodę na zastosowanie alternatywnych rozwiązań nieprzewidzianych w tym projekcie, które spełniłyby jego podstawowe założenia. Wszystkie elementy zagospodarowania terenu, jak także konkretne lokalizacje, zostaną poddane analizie możliwości realizacji pod względem obowiązujących przepisów prawa na etapie sporządzania dokumentacji projektowej wraz z uzgodnieniami. Docelowy projekt zagospodarowania terenu zostanie skonsultowany z autorem projektu Budżetu Obywatelskiego.

Projekt zostanie zrealizowany do wysokości wyznaczonych środków finansowych.

UZASADNIENIE PROJEKTU

Budowa tężni solankowej jest w dzisiejszym czasach jedną z alternatyw inhalacji płuc. Biorąc pod uwagę, iż jakość powietrza w Krakowie przekracza w okresie jesienno-zimowym dopuszczalne normy zanieczyszczenia, zasadne jest tworzenie takich miejsce jak tężnia solankowa.  Tężnia solankowa dobrze sprawdzi się w przypadku m.in. problemów związanych z drogami oddechowymi, alergii czy nadciśnienia tętniczego. Mikroklimat w pobliżu tężni solankowej jest bardzo zbliżony do tego, jakim oddychać możemy nad morzem. Tężnia solankowa może stanowić również I Etap zagospodarowania pobliskich terenów, które ze względu na ich przeznaczenie rekreacyjne, w pobliży znajduje się teren dawnej Krakowianki, powinny zostać wykorzystywane w większym stopniu jako miejsca rekreacyjne dla wszystkich mieszkańców Krakowa. 

Galeria

Charakterystyka długoterminowych skutków: Projekt zakłada budowę ogólnodostępnej tężni solankowej w sąsiedztwie Parku Solvay. Specyficzny leczniczy mikroklimat, zielone otoczenie oraz mała architektura pozytywnie wpłyną na atrakcyjność ww. Parku oraz przyczynią się do poprawy zdrowia Mieszkańców.
powrót