Projekty 2024 rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Projekt ogólnomiejski NR 178:

Tężnia solankowa Podgórze - zdrowe płuca Krakowian :-)

Edycja Budżet Obywatelski 2024 Projekt ogólnomiejski - dotyczy całego obszaru Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

1 520 000,00 PLN
kwota potrzebna do realizacji

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Kraków, Dzielnica IX Borek Fałęcki, działki ewidencyjne nr 1/33, 17/17, 17/18 obręb P-44

Krótki opis projektu

Tężnia solankowa to świetnie miejsce do inhalacji. Dobrze sprawdzi się w przypadku m.in. problemów związanych z drogami oddechowymi, alergii czy nadciśnienia. Tężnia solankowa w Podgórzu będzie dostępna dla mieszkańców Krakowa przez 7 dni w tygodniu.

Opis projektu

Projekt zakłada budowę małej tężni solankowej na terenie Podgórza w Krakowie. Tężnia solankowa zostanie wbudowana wraz z elementami małej architektury. 

Tężnia solankowa to nic innego jak budowla z drewna i cienkich gałązek — najczęściej z brzozy. Jej podstawą są wbite w ziemię drewniane pale. W środku zaś znajdziemy urządzenie do pompowania wody, dzięki któremu uzyskuje się tak bogate w mikroelementy powietrze. Chodzi m.in. o jod, brom, wapń, magnez, potas, żelazo i sód.
 
Wskazane tereny, na których miałaby zostać wybudowana tężnia znajdują się przy istniejącym szlaku drogowym, który jest dobrze skomunikowany z pętlą autobusową Borek Fałęcki i pętlą tramwajową przy Solvay park, co pozwoli wszystkim mieszkańcom Krakowa na łatwy dojazd i skorzystanie z Tężni solankowej. Szacuje się, że podczas godzinnej inhalacji w tężni wdychamy tyle samo jodu, co przez 3 dni nad Bałtykiem. 

UZASADNIENIE PROJEKTU

Budowa tężni solankowej jest w dzisiejszym czasach jedną z alternatyw inhalacji płuc. Biorąc pod uwagę, iż jakość powietrza w Krakowie przekracza w okresie jesienno-zimowym dopuszczalne normy zanieczyszczenia, zasadne jest tworzenie takich miejsce jak tężnia solankowa.  Tężnia solankowa dobrze sprawdzi się w przypadku m.in. problemów związanych z drogami oddechowymi, alergii czy nadciśnienia tętniczego. Mikroklimat w pobliżu tężni solankowej jest bardzo zbliżony do tego, jakim oddychać możemy nad morzem. Tężnia solankowa może stanowić również I Etap zagospodarowania pobliskich terenów, które ze względu na ich przeznaczenie rekreacyjne, w pobliży znajduje się teren dawnej Krakowianki, powinny zostać wykorzystywane w większym stopniu jako miejsca rekreacyjne dla wszystkich mieszkańców Krakowa. 

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Projekt. Przygotowanie projektu oraz odpowiednich zgód. 100 000,00 PLN
Wykonanie. Zagospodarowanie terenu. Wykonanie tężni solankowej. 1 420 000,00 PLN
1 520 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Projekt. Zlecenie projektu, pozyskanie wszelkich zgód na wykonanie tężni. I-III kwartał 2025
Przygotowanie. Wykonanie. Przygotowanie gruntu. Wykonanie tężni solankowej. IV kwartał 2025

Galeria

powrót