Projekty 2024 rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Projekt ogólnomiejski NR 158:

Dość wyspy cieplnej: zieleń na ścianach Ronda Mogilskiego

Edycja Budżet Obywatelski 2024 Projekt ogólnomiejski Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

112 000,00 PLN
kwota potrzebna do realizacji

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Rondo Mogilskie

Krótki opis projektu

Posadźmy roślinność pnącą, płożącą, zwisającą, bądź załóżmy kwietniki, rabaty bylinowe lub kompozycje traw ozdobnych na dolnym poziomie Ronda Mogilskiego. Zapobiegniemy nagrzewaniu się betonu do nieludzkich temperatur, poprawimy powietrze i zwiększymy retencję deszczówki.

Opis projektu

Projekt zakłada obsadzenie ścian oporowych dolnego Ronda Mogilskiego roślinnością pnącą, płożącą i zwisającą (w przypadku braku zgody zamiennie dopuszcza się założenie kwietników, rabat bylinowych, bądź kompozycji traw ozdobnych),  w celu zmniejszenia efektu wyspy cieplnej – magazynowania ciepła przez beton w słoneczne letnie dni i jego oddawania w późniejszych godzinach. Dodatkowa roślinność wpłynie również pozytywnie na gospodarkę wodną zwiększając retencję, i tym samym redukując ryzyko podtopień i suszy.
W zależności od dostępności miejsca na nasadzenia proponuje się zasadzenie roślin: rdest Auberta, winobluszcz pięciolistkowy, chmiel zwyczajny, wiciokrzew Henry’ego, hortensja pnąca, winnik, bluszcz pospolity.

Projekt obejmuje nasadzenia w rejonie:
  • rampy w ciągu Mogilska-Lubomirskiego: 110mb
  • rampa w kierunku al. Powstania Warszawskiego (po stronie sądów): 90mb
  • rampa w kierunku ul. Lubicz: 100mb

Łączna powierzchnia ~ 300 mb

UZASADNIENIE PROJEKTU

Dolny poziom Ronda Mogilskiego to olbrzymi obszar niemal w całości pokryty betonem. Ma to niebagatelny wpływ na mikroklimat: Każdy przechodzień zauważy, że w letnie dni beton magazynuje ciepło, zwiększając temperaturę powietrza nawet o kilka stopni. Upał utrzymuje się jeszcze przez wiele godzin po zachodzie słońca. Zjawisko to nazywane jest efektem wyspy cieplnej, ale biorąc pod uwagę, że mówimy o zagłębieniu terenu, w tym przypadku można mówić o wklęsłym zwierciadle cieplnym – ciepło nagrzanego betonu atakuje tu bowiem z wszystkich stron.
Z kolei brak retencji wody deszczowej, która niczym niezatrzymywana i niespowolniona  spływa do kanalizacji, powoduje, że niemal każdego roku w sezonie burzowym dochodzi do podtopień.
Obu powyższym problemom można po części zaradzić obsadzając tam, gdzie jest to możliwe,  powierzchnie pionowe dolnego poziomu Ronda zielenią pnącą i spływającą. Nie będzie to trudne: większość ścian zwieńczonych jest balustradami, które z kolei osadzone są w betonowych korytach, które w zamierzeniu miały być donicami, jednak zgodnie z lokalną szkołą architektury krajobrazu wypełnione zostały tłuczniem. Wystarczy wybrać ten tłuczeń, upewnić się, że istnieją, ewentualnie wykonać otwory odpływowe dla nadmiaru wody i można sadzić rośliny płożące/spływające, których pędy osłonią ścianę rosnąc w dół. W przypadku braku możliwości nasadzenia wskazanych roślin, dopuszcza się założenie kwietników, rabat bylinowych, bądź kompozycji traw ozdobnych.
Dodatkowo, tam, gdzie to możliwe bez zwężania szlaków pieszych i rowerowych, warto by było rozważyć nasadzenia roślin pnących, aktualnie obecnych jedynie w dwóch miejscach: po północnej i zachodniej stronie Ronda.
Z nasadzeń powinny zostać wyłączone fragmenty ścian pokryte muralami.
 

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
dokumentacja projektowa opracowanie dokumentacji projektowej 28 000,00 PLN
pielęgnacja nasadzeń pielęgnacja nasadzeń 12 000,00 PLN
realizacja wykonanie nasadzeń, zgodnie z opracowaną dokumentacją projektową 72 000,00 PLN
112 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
dokumentacja projektowa opracowanie dokumentacji projektowej 2025 r.
realizacja wykonanie nasadzeń, zgodnie z opracowaną dokumentacją projektową 2026 r.
pielęgnacja nasadzeń pielęgnacja nasadzeń 2026 r.

Galeria

Charakterystyka długoterminowych skutków: Realizacja zadania (nasadzenia roślinności pnącej, płożącej, zwisającej, bądź założenie kwietników, rabat bylinowych lub kompozycji traw – w zależności od lokalizacji) pomoże w zapobieżeniu nagrzewania się betonu, polepszeniu powietrza oraz zwiększy retencję deszczówki i stworzy przytulny klimat dla osób przebywających na Rondzie Mogilskim, a także zostanie podniesiona estetyka miejsca.
powrót