Projekty 2024 rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Projekt lokalny - Dzielnica XIV NR 30:

Otwarte Czyżyny. Porozmawiajmy o niepełnosprawności.

Edycja Budżet Obywatelski 2024 Projekt lokalny - Dzielnica XIV Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

17 800,00 PLN
kwota potrzebna do realizacji

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Klub 303 Ośrodka Kultury Nowa Huta

Krótki opis projektu

Nie wiemy jak zachować się w towarzystwie dorosłych lub dzieci z niepełnosprawnościami. Co powiedzieć, pomóc, odwrócić wzrok? Zorganizujmy warsztaty gdzie spotkamy się, porozmawiamy, otworzymy na różnorodność. Zorganizujemy także specjalistyczne warsztaty dla rodziców dzieci w spektrum oraz wydarzenie integracyjne dla dzieci w spektrum.

Opis projektu

Projekt składa się z trzech wydarzeń:

1. Zorganizowanie warsztatu świadomościowego dla mieszkańców dotyczącego savoir vivre wobec osób niepełnosprawnych (jak się komunikować, jak pomagać, czego unikać). Będą warsztaty aranżujące sytuacje w których uczestnicy będą sami mogli się przekonać i poczuć niepełnosprawnymi (zawierające ćwiczenia z wyłączenia zmysłów, z technik poruszania się na wózku inwalidzkim itp. poruszania się na wózku i asekuracji oraz pomocy osobie niewidomej lub słabowidzącej.

2. Spotkanie z psychologiem dedykowane rodzicom i  opiekunom dzieci w spektrum

3. Warsztaty integracyjne, animacje dla dzieci w spektrum.

UZASADNIENIE PROJEKTU

Mamy ogromną potrzebę przybliżenia tematu niepełnosprawności, a w szczególności tego jak komunikować się z osobami dotkniętymi chorobami. Często odwracamy wzrok nie chcąc urazić takiego człowieka, ściszamy głos, a jednocześnie jesteśmy ciekawi i chcemy pomóc, ale nie wiemy jak. Stąd pomysł na warsztaty dla mieszkańców Krakowa.

Jednocześnie zorganizujemy warsztaty wspierające opiekunów dzieci w spektrum i warsztaty integracyjne dla dzieci w spektrum.

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Materiały warsztatowe dla dzieci, materiały plastyczne Materiały warsztatowe dla dzieci, materiały plastyczne 1 000,00 PLN
Koszty organizacyjne Koszty organizacyjne 300,00 PLN
Wynagrodzenie animatorów Wynagrodzenie animatorów 4 000,00 PLN
Promocja projektu Promocja projektu 2 000,00 PLN
koszt wynagrodzenia koszt wynagrodzenia opiekuna merytorycznego projektu 2 000,00 PLN
koszty zorganizowania warsztatu świadomościowego dla mieszkańców koszty zorganizowania warsztatu świadomościowego dla mieszkańców 3 500,00 PLN
Wynagrodzenie dla psychologów, pedagogów Wynagrodzenie dla psychologów, pedagogów 4 000,00 PLN
Poczęstunek dla dzieci i dorosłych, kawa, herbata Poczęstunek dla dzieci i dorosłych, kawa, herbata 1 000,00 PLN
17 800,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
działania przygotowawcze Przygotowanie wydarzeń - szczegółowe ustalenie harmonogramu prac i programu wybór wykonawców, podpisanie, umów, działania promocyjne, zakup materiałów I kwartał 2025
Organizacja wydarzenia Warsztaty, spotkanie z psychologiem, animacje dla dzieci I/II kwartał 2025
Charakterystyka długoterminowych skutków: Efekty długoterminowe: 1. Zwiększenie świadomości społecznej na temat niepełnosprawności i potrzeb osób z różnymi schorzeniami. 2. Wypracowanie odpowiednich umiejętności komunikacyjnych i postaw empatycznych wobec osób niepełnosprawnych przez uczestników warsztatów. 3. Poprawa jakości życia osób ze specjalnymi potrzebami poprzez wsparcie ich rodziców i opiekunów oraz zapewnienie dzieciom możliwości integracji i rozwijania umiejętności społecznych. 4. Kreowanie przyjaznego i akceptującego środowiska społecznego, sprzyjającego równości i integracji osób z różnymi potrzebami. 5. Zmniejszenie stygmatyzacji i wykluczenia osób niepełnosprawnych poprzez edukację społeczną i działania integracyjne. 6. Budowanie więzi społecznych oraz wzrost tolerancji i akceptacji w lokalnej społeczności.
powrót