Projekty 2024 rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Projekt ogólnomiejski NR 120:

AR Wawel: Historia i Gry

Projekt odrzucony: Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego negatywnie opiniuje projekt nr BO.OM.120/24 pn. „AR Wawel: Historia i Gry”, złożony w ramach tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego. Projekt zakłada stworzenie interaktywnej gry-wycieczki AR (rozszerzonej rzeczywistości) dla turystów odwiedzających Wawel, która pozwoli na odkrywanie historii i tajemnic zamku w nowoczesny i angażujący sposób. Uczestnicy, korzystając ze swoich smartfonów lub tabletów, będą mogli wirtualnie „wchodzić w interakcję” z różnymi obiektami i eksponatami zamku, odkrywając ciekawostki historyczne, słuchając opowieści i rozwiązując zagadki związane z danym miejscem. Zgodnie z § 17 ust. 5 oraz ust.7 Uchwały nr LI/1410/21 Rady Miasta Krakowa z dnia 13 stycznia 2021 r. w sprawie Regulaminu Budżetu Obywatelskiego, w ramach procedury Budżetu Obywatelskiego nie mogą być realizowane projekty, które wymagają współpracy instytucjonalnej, jeżeli osoby odpowiedzialne za kierowanie daną instytucją nie przedstawiły wyraźnej, pisemnej gotowości do współpracy w formie oświadczenia, jak również projekty, które są planowane do realizacji na gruntach nie należących i nie pozostających we władaniu Miasta. Zamek Królewski na Wawelu – Państwowe Zbiory Sztuki jest narodową instytucją kultury posiadającą osobowość prawną, zarejestrowaną w Rejestrze Narodowych Instytucji Kultury pod numerem 21/92 oraz w Państwowym Rejestrze Muzeów pod numerem 16/98, podlegającą Ministrowi Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Nazwa, wizerunek i logo Zamku są zastrzeżone w Urzędzie Patentowym RP. Grunty, na których ulokowana jest ww. instytucja, i na których realizowany miałby być de facto projekt (wg. założeń projektu gra przeznaczona jest dla osób odwiedzających Wawel) – nie należą do Gminy Miejskiej Kraków i nie pozostają w jej władaniu. Dlatego tutejszy Wydział, w dniu 5 kwietnia 2024 r. zwrócił się do Wnioskodawcy z prośbą o uzupełnienie braków w projekcie oraz dostarczenie zgody (w formie oświadczenia) Dyrektora Zamku Królewskiego na Wawelu – Państwowych Zbiorów Sztuki na ewentualną realizację ww. projektu. Ponadto tutejszy Wydział podjął dwukrotnie próbę kontaktu telefonicznego z Wnioskodawcą w ww. sprawie, niestety bezskutecznie. Z uwagi na fakt, iż Wnioskodawca nie przekazał wymaganego dokumentu w terminie wskazanym w Regulaminie Budżetu Obywatelskiego, Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego, po przeprowadzeniu weryfikacji merytoryczno-prawnej opiniuje negatywnie złożony projekt, który nie spełnia kryteriów wskazanych w § 17 ust. 1 Uchwały nr LI/1410/21 Rady Miasta Krakowa z dnia 13 stycznia 2021 r. w sprawie Regulaminu Budżetu Obywatelskiego.

Edycja Budżet Obywatelski 2024 Projekt ogólnomiejski - dotyczy całego obszaru Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

1 515 000,00 PLN
kwota potrzebna do realizacji

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Kraków

Krótki opis projektu

Interaktywna gra - wycieczka AR na Wawelu łącząca historię z zabawą. Użytkownicy odkrywają tajemnice zamku, ucząc się jego historii przez zabawę i wyzwania AR.

Opis projektu

Projekt zakłada stworzenie interaktywnej gry-wycieczki AR (rozszerzonej rzeczywistości) dla turystów odwiedzających Wawel, która pozwoli na odkrywanie historii i tajemnic zamku w nowoczesny i angażujący sposób. Uczestnicy, korzystając ze swoich smartfonów lub tabletów, będą mogli wirtualnie interagować z różnymi punktami i eksponatami zamku, odkrywając ciekawostki historyczne, słuchając opowieści i rozwiązując zagadki związane z danym miejscem. Gra będzie dostępna w wielu językach, co umożliwi szeroki dostęp międzynarodowej publiczności.
Gra będzie składała się z kilku modułów tematycznych, każdy poświęcony innemu aspektowi historii zamku, od jego architektury po znaczące postacie historyczne, które były z nim związane. Poprzez zastosowanie technologii AR, uczestnicy będą mogli zobaczyć, jak wyglądały poszczególne miejsca w różnych epokach historycznych, co znacznie wzbogaci ich wizytę na Wawelu.

UZASADNIENIE PROJEKTU


Realizacja tej propozycji zadania odpowiada na rosnące zapotrzebowanie na nowoczesne, interaktywne formy edukacji i rozrywki w sektorze turystycznym. W dobie cyfrowej transformacji, turystyka kulturowa może skorzystać na wprowadzeniu technologii AR, która pozwala na głębsze i bardziej osobiste doświadczenie odwiedzanych miejsc.
Wprowadzenie gry AR na Wawelu pozwoli nie tylko na zwiększenie atrakcyjności zamku jako miejsca turystycznego, ale również przyczyni się do lepszego zrozumienia jego historycznego znaczenia przez odwiedzających. Interaktywna forma gry zachęci zwłaszcza młodszych turystów do poznawania historii, co może mieć pozytywny wpływ na edukację historyczną.
Ponadto, projekt ten może przyczynić się do zwiększenia liczby odwiedzających oraz rozszerzenia sezonu turystycznego, generując większe przychody nie tylko dla samego zamku, ale również dla lokalnej społeczności i sektora usług turystycznych. Wreszcie, realizacja tak nowatorskiego projektu może wzmocnić wizerunek Krakowa jako miasta, które skutecznie łączy swoje bogate dziedzictwo kulturowe z nowoczesnymi technologiami.

powrót