Projekty 2024 rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Projekt lokalny - Dzielnica XIII NR 43:

BEZPIECZNIEJ NAD WODĄ

Edycja Budżet Obywatelski 2024 Projekt lokalny - Dzielnica XIII - dotyczy całego obszaru Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

200 000,00 PLN
kwota potrzebna do realizacji

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Jednostka Ratowniczo Gaśnicza nr 4 Komendy Miejskiej PSP ul. Obrońców Modlina 2 30-733 Kraków

Krótki opis projektu

Poprawa bezpieczeństwa powszechnego mieszkańców miasta Krakowa poprzez zakup sprzętu do ratownictwa wodnego (łódź ratownicza z lawetą) dla Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 4 na bazie której funkcjonuje SGRWN Kraków oraz SGS Kraków

Opis projektu

Z projektu w sposób pośredni skorzysta każdy mieszkaniec i turyści przebywający w pobliżu rzeki Wisły i innych zbiorników wodnych zlokalizowanych na terenie Krakowa. Poprawa bezpieczeństwa powszechnego dla mieszkańców miasta Krakowa poprzez zakup sprzętu do ratownictwa wodnego (łódź ratownicza z lawetą) dla Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 4 na bazie której funkcjonuje SGRWN „Kraków” oraz SGS „Kraków”
Projekt adresowany jest do wszystkich mieszkańców Krakowa.
 

UZASADNIENIE PROJEKTU

Analiza zagrożeń sporządzana przez specjalistów z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie w sposób jednoznaczny wskazuje, iż obszar miasta Krakowa to obszar o dużym zagrożeniu w każdym niemal obszarze bezpieczeństwa powszechnego, a więc tego rodzaju, które zapewnić ma głównie Państwowa Straż Pożarna.
Wśród tych zagrożeń jednym z najpoważniejszych jakie występują w gminie Kraków są zdarzenia w rzece Wiśle i innych zbiornikach wodnych takich jak Bagry, Zakrzówek, Przylasek Rusiecki, Zalew Nowohucki itd.
Aby skutecznie walczyć z tymi zagrożeniami na bazie jednej z siedmiu Jednostek Ratowniczo-Gaśniczych KM PSP w Krakowie funkcjonuje Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Wodno-Nurkowego „Kraków" oraz Specjalistyczna Grupa Sonarowa „Kraków”, gdzie służbę pełnią wykwalifikowani i dobrze wyszkoleni strażacy, m.in. posiadający uprawnienia stermotorzysty, sonarzysty czy nurka. Niestety samo wyszkolenia nie wystarczy. Aby móc prowadzić skuteczne działania w obszarze ratownictwa wodnego koniecznym jest posiadanie specjalistycznego, nowoczesnego sprzętu.
W ramach projektu planowany jest zakup łodzi specjalnej ratowniczej. Łódź taka charakteryzuje się niskimi burtami pozwalającymi na szybkie i sprawne wyciągnięcie człowieka z wody, a także dużą odpornością na uszkodzenie i małym zanurzeniem. Co sprawia, iż będzie mogła być wykorzystywana również w czasie powodzi przy ewakuacji mieszkańców i ich dobytku z zalanych terenów.

Celem projektu jest zakup specjalistycznego sprzętu ratownictwa wodnego. Przedmiotowy zakup poprawi w sposób pośredni i bezpośredni poczucie bezpieczeństwa mieszkańców Krakowa poprzez zwiększenie możliwości udzielenia sprawnej i profesjonalnej pomocy ludziom, którzy znajdą się w sytuacji zagrożenia życia i zdrowia wypoczywających nad wodą.

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Łódz ratownicza z lawetą Sprzęt do ratownictwa wodnego 150 000,00 PLN
Dodatkowe wyposażenie Sprzęt do ratownictwa wodno-nurkowego 50 000,00 PLN
200 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Sprzęt który będzie wykorzystywany w działaniach ratowniczych, szkoleniach pokazach, prewencyjnych. Po zakupie sprzęt znajdzie się na wyposażeniu Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 4 , Kraków, ul. Obrońców Modlina 2 i będzie gotowy do użycia 7 dni w tygodniu 24h/dobę. Realizacja działania do 30 listopada 2025

Galeria

Charakterystyka długoterminowych skutków: Realizacja projektu poprzez zapewnienie odpowiedniego wyposażenia do realizacji zadań z zakresu ratownictwa wodnego przyczyni się do szybszego oraz skuteczniejszego ratowania życia i zdrowia ludzi oraz mienia tj. dalszej poprawy bezpieczeństwa mieszkańców Krakowa.
powrót