Projekty 2024 rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Projekt ogólnomiejski NR 135:

Bezpłatna pomoc psychologiczna dla mieszkańców Krakowa ze szczególnym uwzględnieniem wsparcia psychologicznego dla chłopców i mężczyzn

Edycja Budżet Obywatelski 2024 Projekt ogólnomiejski Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

1 150 000,00 PLN
kwota potrzebna do realizacji

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Punkty w których będą się odbywały konsultacje psychologiczne zostaną wskazane i zapewnione przez realizatora zadania, z zastrzeżeniem, że powinny to być miejsca dobrze skomunikowane i znajdujące się w różnych częściach miasta, tak by mieszkańcy Krakowa mieli zapewniony dogodny dostęp. Jednocześnie, miejsca te muszą być dostosowane do potrzeb osób ze szczególnymi potrzebami, w tym m.in. poprzez brak barier architektonicznych i innych utrudnień występujących w budynku lub jego okolicy, które ze względu na rozwiązania techniczne lub konstrukcyjne uniemożliwiają lub utrudniają swobodę ruchu osobom ze szczególnymi potrzebami.

Krótki opis projektu

W ramach projektu na terenie Krakowa zorganizowana zostanie bezpłatna, indywidualna pomoc psychologiczna dla wszystkich mieszkańców Krakowa, ze szczególnym uwzględnieniem chłopców i mężczyzn. Konsultacje będą odbywały się stacjonarnie, a w uzasadnionych przypadkach również w formule online.

Opis projektu

Realizacja projektu zakłada zapewnienie bezpłatnego wsparcia psychologicznego dla mieszkańców Krakowa. Problemy i zaburzenia psychiczne są jednym z najpoważniejszych zagrożeń i wyzwań współczesnego świata. Wiele osób zmaga się z wieloma trudnościami/kryzysami, coraz większą presją społeczną w wielu obszarach życia, pojawiają się również różnorodne kryzysy związane np. z trwającym ukraińsko-rosyjskim konfliktem zbrojnym.

 

Z jednej strony wiemy, że pomoc psychologiczna może skutecznie rozwiązać problemy emocjonalne, zawodowe czy rodzinne. Z drugiej strony, pojawia się wiele wątpliwości i pytań czy psycholog zrozumie nasze problemy, czy będzie w stanie nam pomóc oraz na czym w zasadzie polega i jak wygląda konsultacja psychologiczna. Jednocześnie, wiele osób nie może sobie pozwolić na skorzystanie z pomocy specjalistów z uwagi na wysokie koszty terapii oraz jednorazowych konsultacji psychologicznych.

 

Ponadto jak wskazują dane przedstawione na stronie policji w ostatnich latach liczba samobójstw wśród mężczyzn utrzymuje się w przedziale 4,2–4,5 tys. Są to najczęściej osoby bezdomne, bezrobotne, słabo wykształcone, a zatem takie, których nie stać na wizyty u psychologa. Dlatego w ramach projektu na terenie Krakowa zorganizowana zostanie bezpłatna, indywidualna pomoc psychologiczna dla chłopców i mężczyzn. Z pomocy skorzystać będzie mógł każdy chłopiec i mężczyzna aż do wyczerpania środków. Spotkania odbywać się będą online lub stacjonarnie w dniach i godzinach umożliwiających skorzystanie z niej przez jak największą grupę zainteresowanych w miejscu dobrze skomunikowanym. Będą one prowadzone przez specjalistów – psychologów posiadających odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie zgodnie z polskimi przepisami prawa, w tym w szczególności zgodnie z ustawą z dnia 8 czerwca 2001 r. o zawodzie psychologa
i samorządzie zawodowym psychologów, wyspecjalizowanych m.in. w problemach charakterystycznych dla mężczyzn i chłopców takich jak wypalenie zawodowe, budowanie relacji, ojcostwo, dojrzewanie, odpowiedzialność za utrzymanie rodziny, opór przed skorzystaniem z pomocy (w tym również terapii).

 

Konsultacje psychologiczne, które będą prowadzone w ramach przedmiotowego projektu będą miały charakter pomocy interwencyjnej, doraźnej i diagnostycznej, celem ustalenia ewentualnych dalszych kierunków działania. Konsultacje będą prowadzone przez minimum 5 godzin dziennie przez 5 dni w tygodniu w 4 punktach pomocy psychologicznej.

 

W związku z powyższym, przedmiotowy projekt będzie dedykowany wszystkim mieszkańcom Krakowa ze szczególnym uwzględnieniem chłopców i mężczyzn - w głównej mierze to do nich będzie kierowana kapania promocyjna zachęcająca do korzystania z bezpłatnych konsultacji psychologicznych.

 

W toku realizacji zadanie zostaną zorganizowane także: infolinia oraz minimum 2 linie telefoniczne do rejestracji na konsultacje (w tym minimum jedna obsługiwana przez mężczyznę dedykowana w szczególności chłopcom i mężczyznom). Informacja o możliwości umówienia się na konsultacje będzie komunikowana m.in. w kampanii promocyjnej.

 

Z uwagi na to, że z konsultacji psychologicznych będą mogły korzystać także dzieci – zadanie opisane w przedmiotowym projekcie będzie realizowane zgodnie z nowelizacją ustawy z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym (Ustawą o Małoletnich).

 

Do realizacji konsultacji zatrudnieni zostaną specjaliści posiadających odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie zgodnie z polskimi przepisami prawa, w tym w szczególności zgodnie z ustawą z dnia 8 czerwca 2001 r. o zawodzie psychologa i samorządzie zawodowym psychologów. Stawka za godzinę konsultacji (1 godzina konsultacji = 50 minut) wyniesie maksymalnie 300 zł.

 

Kampania promocyjna oraz edukacyjno-informacyjna

W ramach projektu przeprowadzona zostanie kampania promocyjna i edukacyjno-informacyjna uświadamiająca mająca na celu zarówno zwrócenie uwagi na to ja ważne jest zgłoszenie się
po pomoc i wsparcie specjalistów w przypadku stwierdzenia u siebie pierwszych objawów problemów psychologicznych (np. przedłużające się napięcie, obniżenie nastroju, zaburzenia snu).

Celem kampanii edukacyjno-informacyjnej będzie także zwrócenie uwagi na psychologiczne problemy, w tym w szczególności problemy chłopców i mężczyzn oraz poszerzenie ogólnej wiedzy
na temat profilaktyki zdrowia psychicznego. Kampania posłuży również do informowania o projekcie
i zachęcenia wszystkich mieszkańców do udziału w bezpłatnych konsultacjach psychologicznych.


W ramach kampanii przygotowane zostaną m.in. plakaty i ulotki, informacje prezentowane będą
w przestrzeni miejskiej, na portalu miasta oraz stronach internetowych i mediach społecznościowych realizatora projektu.

Celem realizacji założeń przedmiotowej kampanii planuje się np. pozyskanie „gwiazdy” będącej jej twarzą, przygotowanie reklam i audycji radiowych, w tym rozmów z ekspertami i pacjentami, reklama
na autobusach, tramwajach, przygotowanie plakatów i reklam zlokalizowanych na wiatach przystanków komunikacji miejskiej w wiatach przystankowych, ekranach biletomatów, przygotowanie plakatów rozwieszanych w instytucjach miejskich i placówkach służby zdrowia), przeprowadzenie kampanii
on-line.

UZASADNIENIE PROJEKTU

Postępująca globalizacja, bardzo duża liczba bodźców oraz zmieniająca się z dnia na dzień sytuacja geopolityczna na świecie sprawiają, że ludzie obserwują u siebie coraz więcej problemów związanych ze stanem zdrowia psychicznego. Współczesne tempo życia ma negatywny wpływ nie tylko na ciało, ale i na zdrowie psychiczne. Powyższe potęguje fakt, że w przeciągu ostatnich lat doświadczyliśmy m.in. pandemii, zagrożenia konfliktem zbrojnym oraz skutków wojny mającej miejsce tuż za granicą kraju. Ponadto w dzisiejszych czasach młodzi ludzie mają często problemy z poczuciem i ustaleniem własnej wartości i tożsamości, nie znajdują oparcia w grupie, w wyniku czego często zmagają się np. z zaburzeniami odżywiania. W miarę upływu czasu problemy te narastają co pogłębia niezadowolenie z życia. W związku z powyższym, dorośli mierzą się m.in. z presją społeczną, trudnościami w relacjach, problemami w pracy, kryzysami w związkach, a także stresem i uzależnieniami. Do tego pojawiają się także sytuacje kryzysowe, takie jak m.in. choroba i śmierć kogoś bliskiego.

 

W ramach realizacji projektu chcemy zwrócić szczególną uwagę także na problemy ze zdrowiem psychicznym chłopców i mężczyzn. Liczba samobójstw i prób samobójczych popełnianych przez mężczyzn i chłopców jest zatrważająca. Najczęściej są one popełniane przez osoby ubogie. Dlatego powinny mieć one dostęp do bezpłatnej fachowej pomocy psychologicznej. Problemy dotykające mężczyzn i chłopców mają inną specyfikę. Dlatego część projektu w ramach tego zadania dedykowana będzie w szczególności dla chłopców i mężczyzn. Pozwoli to ponadto zwrócić większą uwagę na ich problemy i promować korzystanie przez nich z pomocy w radzeniu sobie z tymi problemami.

 

W związku z powyższym, przedmiotowy projekt zakłada zorganizowanie i zapewnienie bezpłatnej, indywidualnej pomocy psychologicznej dla wszystkich mieszkańców Krakowa, a w części dedykowany będzie szczególnie dla chłopców i mężczyzn.

Charakterystyka długoterminowych skutków: Projekt przyczyni się do zwrócenia uwagi na problemy ze zdrowiem psychicznym w szczególności zdrowiem psychicznym chłopców i mężczyzn, przyczyni się również do zwiększenia dostępności pomocy specjalistów oraz wzmocnienia kompetencji związanych z radzeniem sobie ze stresem, emocjami i umiejętnościami społecznymi oraz do poszerzenia wiedzy z zakresu profilaktyki zdrowia psychicznego w szczególności w grupie chłopców i mężczyzn zamieszkałych na terenie Gminy Miejskiej Kraków.
powrót