Projekty 2024 rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Projekt lokalny - Dzielnica I NR 16:

Piwniczanie na ekranie. Otwarte spotkania i wykłady

Edycja Budżet Obywatelski 2024 Projekt lokalny - Dzielnica I Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

14 000,00 PLN
kwota potrzebna do realizacji

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Krakowskie Forum Kultury, ul. Mikołajska 2, 31-027 Kraków

Krótki opis projektu

Spośród artystów i bywalców Piwnicy pod Baranami nie tylko aktorzy mieli związki w filmem. To zacne grono obejmuje też scenarzystów, scenografów, kostiumografów i kompozytorów. Chcemy przypomnieć wkład piwniczan w kinematografię polską i światową.

Opis projektu

Spotkań i opowieści o artystach i bywalcach Piwnicy pod Baranami było już wiele - w tym realizowane przez Ośrodek Dokumentacji i Inicjatyw Artystycznych Piwnica pod Baranami w Krakowskim Forum Kultury cykle „Poczet Artystów Piwnicznych” i „Poetycki Uniwersytet Piwnicy pod Baranami”. Nikt jednak dotychczas nie przybliżył krakowianom związków piwniczan i kina, zarówno polskiego, jak i światowego. Proponujemy nowe spojrzenie na fundamentalny wkład krakowskich artystów w niematerialne dziedzictwo kulturowe, jakim jest kinematografia. Spotkania z cyklu „Piwniczanie na ekranie” prowadzone będą przez filmoznawcę oraz piwnicznego bywalca, co zapewni równowagę pomiędzy rzetelną wiedzą i ożywczą anegdotą. Pozwoli to również na przybliżenie filmowego dorobku i drogi artystycznej bohaterów spotkań w kontekście ich życia osobistego oraz życia codziennego w okresie ich działalności. Wśród omawianych piwniczan znajdą się nie tylko aktorzy, ale też reżyserzy, scenarzyści, scenografowie, projektanci kostiumów czy kompozytorzy. Niektórzy z nich, jak Wiesław Dymny, Krystyna Zachwatowicz czy Grzegorz Turnau, łączą w jednej osobie kilka artystycznych zawodów. Opowiemy o nieznanych szerzej związkach z filmem Piotra Skrzyneckiego i Haliny Wyrodek. Przypomnimy wybitne scenografie Jerzego Skarżyńskiego, bez których nie byłoby arcydzieł Wojciecha Jerzego Hasa, i role Krzysztofa Litwina, za które pokochała go cała Polska (oraz kraje sąsiednie). Wskażemy, jak istotną rolę odgrywała współpraca Zbigniewa Preisnera z Krzysztofem Kieślowskim. Rozmowy będą ilustrowane fragmentami filmów i nagrań, w tym m.in. „Rękopisu znalezionego w Saragossie”, „Sanatorium pod klepsydrą”, „Panien z Wilka” czy „Podwójnego życia Weroniki”, ale też „Upału” i „Pieczonych gołąbków”. Kinematograficzna działalność piwniczan bowiem płynnie, jak w macierzystym kabarecie, łączyła sztukę wysoką i niską, gatunki ambitne i rozrywkowe, zawsze nadając współtworzonemu dziełu autorskiego akcentu.

UZASADNIENIE PROJEKTU

Cykl wykładów „Piwniczanie na ekranie” jest pomysłem pionierskim. Jak zaświadcza Bogdan Micek, dyrektor artystyczny Piwnicy pod Baranami, dotychczas nikt nie spojrzał na piwnicznych artystów i bywalców przez pryzmat ich związków z kinematografią. Krakowskie Forum Kultury, w ramach którego struktur działa Ośrodek Dokumentacji i Inicjatyw Artystycznych Piwnica pod Baranami, jest idealnym miejscem do realizacji tych spotkań. KFK jest także jedynym domem kultury w obrębie Starego Miasta, w pobliżu nie ma żadnej placówki, która zapewniałaby krakowianom rzetelną edukację i ambitną rozrywkę w przystępnej lub wręcz symbolicznej cenie. Spotkania takie przyciągną także spoza dzielnicy uczestników w różnym wieku i o różnym statusie materialnym, przyczynią się więc do integracji krakowian, którzy w innych okolicznościach mogliby się nie spotkać i nie wymienić doświadczeniami. Będzie to na pewno dodatkową - prócz propagowania dorobku Piwnicy pod Baranami, jednego z najważniejszych kulturotwórczych miejsc w powojennej Polsce - korzyścią dla społeczności naszego miasta.

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Honoraria prowadzących Honoraria dla wykładowcy i prowadzącego 10 spotkań 10 000,00 PLN
Prawa autorskie Opłata za wykorzystanie fragmentów filmów i nagrań 2 000,00 PLN
Promocja Druk, ekspozycja i kolportaż materiałów reklamowych 2 000,00 PLN
14 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Przygotowanie Planowanie harmonogramu i programu spotkań, pozyskanie materiałów audiowizualnych, projekty materiałów promocyjnych 2024
Realizacja Realizacja 10 comiesięcznych spotkań/wykładów w KFK (I-VI i IX-XII) 2025
Charakterystyka długoterminowych skutków: Projekt "Piwniczanie na ekranie. Otwarte spotkania i wykłady" w pozytywny sposób wpłynie na popularyzację dorobku artystycznego krakowskiego środowiska, skupionego wokół Piwnicy pod Baranami oraz twórczości ważnych krakowskich artystów. Otwarty charakter spotkań oraz darmowy wstęp, umożliwi włączenie się w projekt szerokiemu gronu odbiorców. Realizacja projektu w Krakowskim Forum Kultury zachęci mieszkańców do uczestnictwa w wydarzeniach kulturalnych oraz wpłynie na aktywizację Starego Miasta.
powrót