Projekty 2024 rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Projekt lokalny - Dzielnica XIII NR 42:

Chodźże na spacer!

Edycja Budżet Obywatelski 2024 Projekt lokalny - Dzielnica XIII - dotyczy całego obszaru Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

11 900,00 PLN
kwota potrzebna do realizacji

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Kraków

Krótki opis projektu

Celem projektu będzie realizacja w ciągu roku 12 spacerów tematycznych po Krakowie wraz z przewodnikiem. W trakcie spacerów dzieci i dorośli poznają historie oczywiste i nieoczywiste, o miejscach i ludziach znanych i nieznanych.

Opis projektu

12 spacerów tematycznych wraz z przewodnikiem, odbywających się raz w miesiącu, dla osób z dz. XIII.
Każdorazowo grupa będzie liczyć ok. 30 osób.
Tematy będą dotykać różnych dziedzin i okresów historycznych.
Proponuję jednostkę miejską, która zrealizuje przedmiotowy projekt - Program Aktywności Lokalnej Stare Podgórze/Zabłocie, ponieważ aktywnie uczestniczę w działaniach na rzecz społeczności lokalnej organizowanych przez ww. PAL.
Lista przykładowych tematów, powstała w oparciu o spacery realizowane przez Wojciecha Zabielskiego, który jest przewodnikiem z pasją, bardzo zaangażowanym i w sposób niezwykle ciekawy przekazującym swoją wiedzę o Krakowie:
1) medycyna dawnego Krakowa,
2) kryminalny Kraków,
3) zapomniane kobiety Krakowa,
4) rewolucyjny Kraków,
5) krakowskie rody mieszczańskie,
6) cmentarze Krakowskie,
7) niepodległościowy Kraków,
8) Kraków - teatrów i kabaretów,
9) kawiarniany Kraków,
10) krakowski Kazimierz - życie codzienne krakowskich żydów,
11) szlakiem krakowskich smoków,
12) szlakiem szopek krakowskich.

UZASADNIENIE PROJEKTU

Chciałabym, aby osoby zamieszkałe w mojej dzielnicy XIII - Podgórze, z których większość nie miała możliwości poznania naszej dzielnicy i miasta, mogły w sposób przystępny poznać historię, miejsca oraz ludzi związanych z naszym tak bogatym kulturowo miastem. Spacery z przewodnikiem pasjonującym się nie tylko "suchą", podręcznikową historią, ale także potrafiącym zaciekawić zarówno dzieci jaki i dorosłych nieoczywistymi opowieściami. 
 
 
 

Charakterystyka długoterminowych skutków: Realizacja projektu zwiększy wiedzę mieszkańców na temat dziedzictwa kulturowego i historycznego Dzielnicy XIII. Pomoże w zbudowaniu postawy odpowiedzialności za "Małą Ojczyznę". Przyczyni się do integracji i aktywizacji mieszkańców Podgórza. Zapewni wszystkim mieszkańcom Krakowa bezpłatny dostęp do oferty kulturalnej, przy okazji pozytywnie wpływając na ich kondycję psychoruchową.
powrót