Projekty 2024 rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Projekt lokalny - Dzielnica II NR 30:

Zaprośmy pszczoły na Grzegórzki

Projekt odrzucony: Jednostka właściwą do realizacji przedmiotowego projektu jest Zarząd Zieleni Miejskiej, który jest właścicielem uli w pasiekach będących w posiadaniu Gminy Miejskiej Kraków (w lokalizacjach już istniejących jak i w nowych lokalizacjach otwieranych z inicjatywy Miasta Krakowa). Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie, w piśmie IB.53.27.24.AP z dnia 15.04.2024 r. negatywnie zaopiniował możliwość realizacji projektu, co przekreśla współpracę w tym zakresie z Zarządem Cmentarzy Komunalnych w Krakowie. Poza wyżej wymienionymi przesłankami odrzucenia projektu, wymienionymi w Regulaminie budżetu obywatelskiego Miasta Krakowa istnieją również inne, tj. - na dachu budynku zamontowane są klimatyzatory oraz wentylatory emitujące hałas, - dach pokryty jest materiałem bardzo mocno się nagrzewającym podczas wysokich temperatur powietrza, - nie można zagwarantować, czy konstrukcja budynku wytrzyma dodatkowe obciążenie ulami oraz odpowiedniej powierzchni, - okna pomieszczeń biurowych znajdują się w niewielkiej odległości od dachu, - budynek czynny w godzinach pracy i od poniedziałku do piątku, - lokalizacja kwiaciarni w budynku. W związku z powyższym Zarząd Cmentarzy Komunalnych w Krakowie negatywnie opiniuje pod względem prawnym i odrzuca realizację projektu nr BO.D2.30/24 pn. "Zaprośmy pszczoły na Grzegórzki"

Edycja Budżet Obywatelski 2024 Projekt lokalny - Dzielnica II Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

18 000,00 PLN
kwota potrzebna do realizacji

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Dach budynku Zarządu Cmentarzy Komunalnych w Krakowie, ul. Rakowicka 41

Krótki opis projektu

Wniosek budżetu obywatelskiego zakłada zakup, postawienie i zapewnienie opieki dla pasieki złożonej z pięciu uli, ustawionej na budynku będącym własnością GMK przy ul. Rakowickiej 41.

Opis projektu

Projekt polega na ustawieniu i urządzeniu pasieki na budynku będącym własnością Gminy Miejskiej Kraków lub ewentualnie Skarbu Państwa. Najkorzystniejszą lokalizacją wydaje się być budynek zarządzany przez Zarząd Cmentarzy Komunalnych w Krakowie, przy ul. Rakowickiej 41. Ma on duży, płaski dach i znajduje się przy jednym z największych i najbogatszych drzewostanów w centrum Krakowa, tj. przy Cmentarzu Rakowickim, gdzie spotyka się sporo klonów, akacji i lip, czyli trzech pożytków tak ważnych dla pszczół. W Krakowie obecnie "działa" kilka pasiek gminny w ramach projektu "Pasieka Kraków". Pasieka składa się z pięciu uli wielkopolskich, styropianowych. Zajmuje powierzchnię 21 metrów kwadratowych. Wymiary jednego ula to 50 cm x 50 cm. Ule ustawiane są na stelażach, w rzędzie, z zachowaniem bezpiecznego odstępu. Waga całej pasieki wynosi 250 kg. Pszczołami będą się zajmować wykwalifikowani pszczelarze w ramach współpracy między GMK, a Zrzeszeniem Pszczelarzy Krakowskich. Pszczelarz opiekun będzie zbierał miód, który może być promocją dzielnicy - np "Miód z Grzegórzek". Zakład Pszczelnictwa Państwowego Instytutu Ogrodnictwa w Puławach potwierdza, że miejski miód jest zdrowy, a przy tym czystszy od miodu z pasiek wiejskich, gdzie rolnicy nadmiernie używają sztucznych środków ochrony roślin. Pszczoły dobierane do pasieki miejskiej nie są przypadkowe, ale pochodzą z hodowli zarodowych, w których prowadzona jest selekcja pod względem łagodności. Są to pszczoły, które selekcjonuje się pod kątem łagodnego usposobienia, miodności i nierojliwości.

 

UZASADNIENIE PROJEKTU

Biolodzy biją na alarm, a organizacje proekologiczne organizują kolejne akcje na rzecz ratowania zmniejszającej się populacji owadów, od których zależy nasze życie i życie naszej planety. Pszczoły stanowią także swoisty marker czystości środowiska. Tam, gdzie żyją te owady i mają się dobrze, środowisko, otoczenie jest również przyjazne dla człowieka. Drzewa na Cmentarzu Rakowickim dodają dostojności, cienia latem, spokoju w potrzebie zadumy, ale także są domem dla wielu mieszkańców, wiewiórek, ptaków..., czemu więc nie mogłyby być "stołówką" dla pszczół? Miód z naszej "dzielnicowej" pasieki mógłby, wraz z innymi miodami krakowskimi, być np. wystawiany w 6-8 września na Placu Wolnica, gdzie odbywa się Krakowskie Miodobranie, czyli cykliczna impreza organizowana przez Zrzeszenie Pszczelarzy Krakowskich. Ciekawi życia miejskich pszczół w Krakowie, mogą je podglądać na żywo w jednej z już istniejących, gminnych pasiek pod adresem: https://khk.krakow.pl/pl/ekospalarnia/ztpo-ule/

Dach budynku ZCK był oglądany przez pszczelarza w 2018 roku - również w zgłoszonym projekcie BO i znalazł jego akceptację. Wówczas nie doszło do realizacji projektu ze względu na nieuzasadniony brak zgody władającego, czyli Dyrektora ZCK, pomimo mojego protestu. Obecnie, ze względu na zmianę dyrekcji w tamt. jednostce, próbuję zgłosić projekt na nowo. 
Pasieki gminne znajdują się na wielu budynkach instytucji miejskich, jak np: UMK przy al. Powstania Warszawskiego, Izba Wytrzeźwień przy ul. Rozrywki, Nowohuckie Centrum Kultury.

powrót