Projekty 2024 rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Projekt ogólnomiejski NR 149:

Ogród Edukacyjny Nad Wisłą

Projekt odrzucony: Projekt zakłada stworzenie przestrzeni pozwalającej obcować z dziką przyrodą , wzbogaconą o elementy edukacyjne oraz altanę dającą możliwość organizacji różnego typu spotkań. Na etapie weryfikacji projekt został poddany ocenie merytoryczno-prawnej oraz wysłany do opinii do różnych jednostek. Wydział Planowania Przestrzennego poinformował, że wskazany teren objęty jest miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego "Dla wybranych obszarów przyrodniczych miasta Krakowa - etap A", obszarem 133.ZWs/ZZ.1 (Tereny zieleni nadrzecznej w obszarach szczególnego zagrożenia powodzią, o podstawowym przeznaczeniu pod zieleń stanowiącą obudowę biologiczną cieków). Projekt nie realizuje ustaleń mpzp dla proponowanego terenu. Ponadto wystąpiono o opinię do Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie. Z opinii ww. jednostki wynika, iż wskazana działka zlokalizowana jest na wklęsłym brzegu rzeki Wisły, na obszarze szczególnego zagrożenia powodzią obejmującym teren międzywala, gdzie jego szerokość wynosi około 100m. W sytuacji wysokich stanów wód tego rodzaju infrastruktura (wiata, ławki) może powodować utrudnianie przepływu wód, w szczególności w sytuacji zatrzymywania się na tych elementach materiałów niesionych nurtem rzeki. Należy pamiętać, iż międzywale służy do swobodnego przepływu wód powodziowych i rozważanie zagospodarowania tego terenu jest niewskazane i może powodować zwiększenie ryzyka powodziowego i zwiększenie strat. Dodatkowo obowiązują tu zakazy wynikające z art. 77 ust. 1 pkt 3 Prawa wodnego w zakresie „gromadzenia ścieków, nawozów naturalnych, środków chemicznych, a także innych substancji lub materiałów, które mogą zanieczyścić wody, oraz prowadzenia przetwarzania odpadów, w szczególności ich składowania”. Ponadto, na lokalizowanie nowych obiektów budowlanych na obszarach jw. zachodzi konieczność uzyskiwania pozwolenia wodnoprawnego wskazanego w art. 390 ust. 1 ustawy z dnia 20 lipca 2017r. Prawo wodne. Wymagane również będzie uzyskania decyzji zwalniającej z zakazów wynikających z art. 176 ustawy Prawo Wodne." Zgodnie z zapisami uchwały nr LI/1410/21 Rady Miasta Krakowa z dnia 13 stycznia 2021 r. w sprawie Regulaminu budżetu obywatelskiego Miasta Krakowa § 2. Realizacja projektów w ramach budżetu obywatelskiego odbywa się w cyklu jednorocznym lub w cyklu dwuletnim na zasadach określonych w ustawie o finansach publicznych. Z uwagi na konieczność uzyskania pozwolenia wodnoprawnego, realizacja zadania w trybie dwuletnim nie jest możliwa. Mając na względzie powyższe, projekt zostaje odrzucony.

Edycja Budżet Obywatelski 2024 Projekt ogólnomiejski - dotyczy całego obszaru Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

70 300,00 PLN
kwota potrzebna do realizacji

Lokalizacja

Główna lokalizacja: 126103_9.0053.213

Krótki opis projektu

Celem Projektu jest stworzenie niemal w centrum miasta unikalnej przestrzeni pozwalającej obcować z dziką przyrodą , wzbogaconą o elementy edukacyjne oraz altanę dającą możliwość organizacji różnego typu spotkań.

Opis projektu

Projekt ma na celu przekształcenie terenów , obecnie niemal nie odwiedzanych przez Krakowian , w przestrzeń mającą służyć zarówno celom rekreacyjnym , jak również edukacyjnym .
Metamorfoza terenu pozwoli na realizowanie kilku celów :
Stworzenie miejsca spotkań dla grup np. Harcerstwa , szkół , grup młodzieżowych,seniorów i rodzin z małymi dziećmi gdzie w dzikiej przestrzeni tego typu obiekty funkcjonują w podkrakowskich miejscowościach lub w rejonie Zakrzówka. Elementem umożliwiającym tego typu działanie jest wiata pozwalająca na wygodne spotkanie większej ilości osób.

Utworzenie ścieżek edukacyjnych pozwalających mieszkańcom zapoznać się z fauną i florą terenów gdzie można spotkać nietoperze sarny ,sowy czy liczne krzewy i drzewa.

Powołanie stowarzyszenia które będzie odpowiednio dbała o teren oraz organizowała warsztaty edukacyjne zwiększające walor edukacyjny terenu.
 

UZASADNIENIE PROJEKTU

Integracja i rewitalizacja terenów znajdujących się na styku Czyżyn i Dąbia , tworząc przestrzeń skierowaną do szerokiego grona odbiorców :
Dla Osób Starszych i Rodzin z Małymi Dziećmi miejsce do ciekawych spacerów i obserwacji przyrody.

Dla Grup miejsce spotkań jakiego nie ma w okolicy.

Dla Rowerzystów korzystających z pobliskiej trasy do Niepołomic miejsce do odpoczynku.
 

Galeria

powrót