Projekty 2024 rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Projekt lokalny - Dzielnica VIII NR 38:

My działamy - popularyzacja Nauki, Sztuki, Sportu i Rekreacji

Edycja Budżet Obywatelski 2024 Projekt lokalny - Dzielnica VIII Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

307 500,00 PLN
kwota potrzebna do realizacji

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Główna lokalizacja: Szkoła Podstawowa nr 54 im. Juliana Tuwima w Krakowie, ul Tyniecka 122, 30-367 Kraków

Krótki opis projektu

Projekt My działamy popularyzacja Nauki, Sztuki, Sportu i jest propozycją skierowaną dla dzieci i młodzieży szkół podstawowych z Dzielnicy VIII. Inicjatywa tworzy możliwości do działania w obszarach, nauki, sztuki, sportu i rekreacji.

Opis projektu

Każdy z nas w głębi jest wielkim naukowcem, sportowcem, odkrywcom,  eksperymentatorem ciekawym praw rządzących światem. Kto z nas nie zastanawiał się, dlaczego jabłko spada na ziemię albo czym tak naprawdę jest światło? Wielu pragnie poznać i zrozumieć reguły rządzące naszym światem. 

Projekt „My działamy - popularyzacja Nauki, Sztuki, Sportu i Rekreacji ” jest propozycją skierowaną dla dzieci i młodzieży szkół podstawowych z terenu Dzielnicy VIII. Inicjatywa tworzy możliwości dla młodych do działania w obszarach, nauki, sztuki, sportu i rekreacji poprzez udział w wydarzeniach naukowych, sportowych a także przygodowych. Młodzież szkolna ma ogromny potencjał i siłę sprawczą, charakteryzuje ich zapał, chęć zmieniania świata i brak leku przed nieznanym. Wystarczy niewiele, aby stworzyć dzieciom wspaniałą okazję do dziania i zdobywania nowych kompetencji w zakresie nauk technicznych, technologii i inżynierii, społecznych i w zakresie umiejętności uczenia się a także w zakresie świadomości technicznej, społecznej, sportowej tak bardzo potrzebnych w obecnych czasach. Celem projektu jest przede wszystkim kształtowanie postawy zaangażowania społecznego wśród dzieci i młodego pokolenia na potrzeby najbliższego otoczenia oraz budowanie świadomości młodych ludzi w obszarach związanych z nauką, sztuką, zdrowiem i ekologią. 
Projekt "My działamy - popularyzacja Nauki, Sztuki, Sportu i Rekreacji" to niepowtarzalna okazja dla młodzieży szkolnej, aby nie tylko poszerzać swoją wiedzę, odkrywać nowe pasje i rozwijać się w obszarach nauki i sztuki, ale także aktywnie uczestniczyć w zajęciach sportowych i ekscytujących wycieczkach. Nasza inicjatywa pozwala młodym ludziom spędzać czas w inspirującym towarzystwie pasjonatów nauki, sztuki oraz doświadczonych instruktorów sportowych. Poprzez różnorodne zajęcia, wycieczki i wydarzenia edukacyjne, staramy się pobudzić ciekawość, rozwijać umiejętności oraz budować więzi społeczne, tworząc przestrzeń, w której każdy uczestnik może odnaleźć się i rozwijać zgodnie z własnymi zainteresowaniami i talentami.
 
W ramach projektu przeprowadzone zostaną następujące działania: 

1. Warsztaty naukowe będą skierowane do młodzieży szkolonej w podziale na 3 grupy wiekowe: 7-9 lat (klasy 1-3), 10-12 lat (klasy 4-6), 12-14 lat (klasy 7-8) i będą dotyczyły pokazów naukowych oraz warsztatów z projektowania i budowania robotów z wykorzystaniem zestawów lego spike prome.

1a) Pokazy naukowe odbywać się będą na sali gimnastycznej. Dla każdej grypy wiekowej przewiduje się 5 pokazów naukowych, w terminie od kwietnia do listopada. W każdej grupie wiekowej w pokazach może brać udział  ok. 60 -100 dzieci, czas trwania pokazów będzie dostosowany do wieku dzieci, dla młodszych ok. 45 min. pokaz dla starszych ok 1,5 h. Pokazy te będą prowadzone przez osoby posiadające odpowiednie uprawnienia do prowadzenia tego typu zajęć (certyfikaty i dyplomy, itp.).

Krótki opis przykładowych pokazów naukowych:

Pokaz CO2 -pokaz chemiczny, w którym główną rolę odgrywa zabawny, sublimujący a nie parujący dwutlenek węgla. Przy jego pomocy wykonamy między innymi bezpieczną do zabawy pianę oraz zadymimy nasze mini mobilne laboratorium. Stworzymy ogromną pianę w naszymi chemicznym cylindrze. Pokolorujemy na niebiesko naszą H20 w zlewce a następnie w jednej sekundzie sprawimy, że woda znów stanie się czysta i przeźroczysta.

Pokaz Azot

pokaz chemiczny, w którym główną rolę odgrywa ciekły ( nie mylić z wściekłym :D ) azot. Stworzymy dużo dymu, pokażemy jak wykorzystując niesamowity azot, wbić gwoździa bez udziału młotka oraz zastanowimy się, czy jest różnica między naszym niesamowitym ciekłym azotem a dwutlenkiem węgla. Reasumując: jest to pokaz łączący niesamowite eksperymenty z udziałem dwutlenku węgla oraz ciekłego azotu

Przykład doświadczeń:

- pasta dla słonia (reakcja z KI)

- lokomotywa ( reakcja z KMnO4)

- reakcja atramentu z gorącą wodą

- doświadczenia z ciekłym azotem jak wbijanie gwoździa bananem, zmniejszanie balonów w azocie, reakcja z gorącą wodą, rozbicie zamrożonej róży

- doświadczenia z dwutlenkiem węgla.

Warsztaty tego typu, mogą odbywać się na sali gimnastycznej, z zachowaniem bezpieczeństwa, środki jakie będą użyte nie będą agresywne dla otoczenia. Doświadczenia będą wykonywane w odpowiedniej odległości od widowni na odpowiednio przygotowanych stanowiskach pokazowych.

Prowadzący zadanie powinien zapewnić dodatkowe środki bezpieczeństwa.

1b) Warsztaty projektowania i budowania robotów

Warsztaty te są dedykowane będą dla dzieci z klas (I-VIII) Szkół Podstawowych. Poruszane na warsztatach zagadnienia będą dotyczyły: sił (statycznych, dynamicznych), prędkości (zastosowanie przekładni i reduktorów), roślin i zwierząt ( np. zależności pomiędzy zapylaczami a kwiatami), budowli (dynamika i statyka), sortowanie i recykling (wykorzystanie właściwości fizycznych elementów sortowanych, kształt i rozmiar), przeobrażenie zwierząt (przeobrażenie żaby), zapobieganie powodziom (budowanie i programowanie zapór), porozumiewanie się zwierząt (metody komunikacji między zwierzętami), system alarmowy (budowa urządzeń alarmowych). Przewiduje się przeprowadzenie warsztatów dla 3 grup wiekowych   (7-9 lat (klasy 1-3), 10-12 lat (klasy 4-6), 12-14 lat (klasy 7-8)), 15 spotkań po 1h dla każdej grupy. Zajęcia będą prowadzone przez osoby posiadające odpowiednie uprawnienia do prowadzenia tego typu zajęć (dyplomy ukończenia kursów, wykształcenie, certyfikaty, itp.)

Spotkania ze sztuką

Głównym celem spotkań ze sztuką jest stworzenie uczniom warunków do odkrywania talentów i rozwijania kompetencji, potencjału, wiedzy i aktywności twórczej na różnych płaszczyznach ich działalności, wrażliwych, o wysokiej kulturze osobistej, w ramach edukacji pozaszkolnej, poprzez interaktywne warsztaty malarskie z Artystą i udział w wydarzeniach kulturalnych, w okresie od kwietnia 2025 r. do listopada 2025 r. Spotkania ze sztuką będą skierowane do młodzieży szkolnej w podziale na 3 grupy wiekowe (7-9 lat (klasy 1-3), 10-12 lat (klasy 4-6), 12-14 lat (klasy 7-8)) po 30 osób w każdej grupie wiekowej, przewiduje się 3 cykle spotkań dla każdej grupy. Zajęcia będą prowadzone przez osoby posiadające odpowiednie uprawnienia do prowadzenia tego typu zajęć (dyplomy ukończenia kursów, wykształcenie, certyfikaty, itp.)Spotkania odbywać się będą w salach lekcyjnych lub sali gimnastycznej, zajęcia będą polegały np. na malowaniu obrazu wraz z artystą malarzem (malarz maluje obraz i krok po kroku uczestnicy zajęć tworzą z "artystą" swój obraz na bazie obrazu artysty). 

Turnieje sportowe

Głównym celem tego zadania jest stworzenie uczniom warunków do odkrywania talentów i rozwijania kompetencji, potencjału, wiedzy i aktywności sportowej

Zadanie polega na zorganizowaniu i przeprowadzeniu cyklu turniejów (piłkarski, szachowy, siatkarski) dla uczniów ze szkół podstawowych. W zawodach wezmą udział dzieci w podziale na 3 grupy wiekowe (7-9 lat (klasy 1-3), 10-12 lat (klasy 4-6), 12-14 lat (klasy 7-8). Beneficjentami będą dzieci ze szkół podstawowych. Turnieje będą prowadzone przez osoby posiadające odpowiednie uprawnienia do prowadzenia tego typu zajęć (dyplomy ukończenia kursów, wykształcenie, certyfikaty, itp.)

Wyjazdy Edukacyjne

Wyjazdy edukacyjne zostaną zorganizowane dla młodzieży podzielonej na trzy grupy wiekowe: 7-9 lat (klasy 1-3), 10-12 lat (klasy 4-6) oraz 12-14 lat (klasy 7-8). W każdej grupie maksymalnie może uczestniczyć 45 osób.

Planuje się przeprowadzenie trzech wyjazdów edukacyjnych dla każdej grupy. W każdym z tych wyjazdów może wziąć udział maksymalnie 50 osób, w tym 45 uczestników oraz opiekunowie i przewodnicy. Wyjazdy te będą trwały jeden dzień. Organizator zapewni bilety wstępu do miejsc objętych zwiedzaniem, wynajem autokarów, ubezpieczenie oraz przewodników. W miarę możliwości organizator zapewni również suchy prowiant lub pełne wyżywienie.

Przewiduje się zorganizowanie co najmniej trzech wyjazdów do miejsc, gdzie dzieci będą miały okazję uczestniczyć w różnorodnych aktywnościach kulturowo-sportowo-rekreacyjnych. Miejsca te mogą obejmować:

·        Gospodarstwo agroturystyczne, gdzie uczestnicy będą mieli możliwość zapoznania się m.in. z opieką nad zwierzętami oraz historią pieczenia chleba.

·        Miejsca związane z kulturą Krakowa lub okolicznych wsi, takie jak zwiedzanie zabytków czy udział w warsztatach.

·        Atrakcje turystyczne znajdujące się w Krakowie lub jego najbliższych okolicach.

·        Atrakcje turystyczne z terenu Małopolski.

Koncerty i spektakle

W ramach projektu przewiduje się także uczestnictwo dzieci w inspirujących wydarzeniach kulturalnych, dostosowanych do trzech grup wiekowych: 7-9 lat (klasy 1-3), 10-12 lat (klasy 4-6) oraz 12-14 lat (klasy 7-8). Dla każdej z tych grup planuje się utworzenie dwóch podgrup, z którymi będą mogły wziąć udział w różnorodnych atrakcjach. Przewiduje się udział maksymalnie 30 osób w każdej podgrupie.

Dla każdej grupy wiekowej przewiduje się udział w trzech wydarzeniach kulturalnych, gdzie organizator zapewni bilety wstępu, ubezpieczenie oraz opiekę. W miarę możliwości będzie także zapewniony suchy prowiant, aby zapewnić uczestnikom komfort podczas wydarzeń.

Wydarzenia te obejmować mogą udział w koncertach, przedstawieniach teatralnych, muzycznych, filmowych i wielu innych. Przykładowe lokalizacje mogą obejmować Filharmonię Krakowską, Operę Krakowską, Teatr Bagatelę oraz inne renomowane miejsca kulturalne.

Promocja projektu będzie prowadzona na dedykowanej stronie internetowej projektu oraz poprzez dystrybucję ulotek i plakatów w szkołach.

Zapisy będą przyjmowane za pomocą formularza zgłoszeniowego, który będzie dostępny online. Po wypełnieniu formularza, osoby zakwalifikowane zostaną poinformowane o swoim przyjęciu do projektu.

Realizacja zadań planowana jest na okres od kwietnia 2025 do listopada 2025 roku. Prace związane z zakończeniem i rozliczeniem projektu zaplanowane są na grudzień 2025 roku.

 

UZASADNIENIE PROJEKTU

Konieczność projektu "My działamy - popularyzacja Nauki, Sztuki, Sportu i Rekreacji" można uzasadnić z kilku perspektyw:
Edukacyjna: Współczesny świat wymaga od młodych ludzi nie tylko podstawowej wiedzy, ale również umiejętności analitycznego myślenia, rozwiązywania problemów i pracy w zespole. Poprzez udział w różnorodnych zajęciach z nauki, sztuki, sportu i rekreacji, młodzież będzie miała okazję rozwijać te umiejętności, co z kolei przyda się im w przyszłości w życiu osobistym i zawodowym.
Społeczna: Projekt ten ma na celu budowanie zaangażowania społecznego wśród młodych ludzi i kształtowanie postawy aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym. Poprzez organizację wydarzeń naukowych, sportowych i rekreacyjnych, młodzież będzie miała okazję angażować się w działania na rzecz swojej społeczności, co przyczyni się do budowania więzi społecznych i wspólnoty.
Kulturowa: Promowanie nauki, sztuki, sportu i rekreacji wśród dzieci i młodzieży ma również istotne znaczenie kulturowe. Dzięki udziałowi w różnorodnych wydarzeniach edukacyjnych i kulturalnych, młodzi ludzie będą mieli okazję poszerzać swoje horyzonty, poznawać różnorodność kulturową oraz rozwijać swoją kreatywność i wyobraźnię.
Zdrowotna: Aktywność fizyczna i zdrowy tryb życia są kluczowe dla prawidłowego rozwoju fizycznego i psychicznego dzieci i młodzieży. Dlatego też, organizacja zajęć sportowych i rekreacyjnych w ramach projektu będzie wspierać zdrowy styl życia oraz promować aktywność fizyczną jako ważny element codzienności.
W rezultacie projekt "My działamy - popularyzacja Nauki, Sztuki, Sportu i Rekreacji" stanowi kompleksową inicjatywę, która ma na celu wszechstronny rozwój młodych ludzi oraz budowanie ich świadomości i zaangażowania społecznego.

W zaplanowanych zajęciach będą mogły brać dzieci z niepełnosprawnościami. Wszystkie zajęcia (będą realizowane w budynkach SP 54 w  Krakowie. Pomieszczenia spełniają warunki art. 6 - 7 ustawy z dnia 19 lipca 2019 r. o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami (Dz. U. z 2020r. poz. 1062 ze zm.). Osobom z niepełnosprawnościami będzie również zapewniona dostępność informacyjno - komunikacyjna.

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Koordynacja zadań wraz z opracowaniem harmonogramu działań projektowych Ustalenie harmonogramu działań projektu: 30h x 300,00zł = 9 000,00zł 9 000,00 PLN
Warsztaty naukowe Warsztaty naukowe: eksperci z różnych dziedzin nauki przeprowadzają ciekawe eksperymenty, prezentują interesujące zjawiska i udzielają praktycznych wskazówek. Zakres tematyczny np. fizyki, chemii, biologii, matematyki, robotyki czy informatyki:1a) 15 pokazów x 2 200zł ( 1 pokaz dla 60-100 osób) =33 000,00 zł oraz 1b) Warsztaty projektowania robotów dla 3 grup po15 h (udział ok. 40 osób: 3 grupy x 15h x 400zł= 18 000,00zł 51 000,00 PLN
Spotkania ze sztuką Zajęcia artystyczne: Cykl warsztatów prowadzonych przez artystów z różnych dziedzin sztuki, takich jak malarstwo, rzeźba, teatr czy muzyka. Uczestnicy będą mieli okazję rozwijać swoje zdolności artystyczne, wyrażać siebie poprzez sztukę i uczyć się nowych technik twórczych: 3 grupy po 3 cykle (1 grupa ok.20-30 osób) x 4 000,00 zł = 36 000,00 zł 36 000,00 PLN
Turnieje sportowe Turnieje sportowe: Organizacja regularnych turniejów i zawodów sportowych w różnych dyscyplinach, takich jak piłka nożna, szachy, siatkówka. To doskonała okazja dla młodych ludzi do aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu i rozwijania umiejętności sportowych: 3 turnieje (po ok. 50-70 osób) x 15 000,00zł= 45 000,00 zł 45 000,00 PLN
Wyjazdy edukacyjne Wyjazdy edukacyjne: Organizacja wyjazdów do miejsc o dużej wartości edukacyjnej, takich jak muzea, obiekty sportowe, parki naukowe czy ośrodki rekreacyjne. Podczas wyjazdów uczestnicy będą mogli eksplorować nowe miejsca, zdobywać nowe doświadczenia i uczestniczyć w atrakcyjnych atrakcjach: 9 wyjazdów (w jednym wyjeździe udział ok.30-50 osób)x 10 000,00 zł = 90 000,00zł. 90 000,00 PLN
Koncerty i spektakle Koncerty i spektakle: Organizacja koncertów, spektakli teatralnych czy występów artystycznych, podczas których uczestnicy będą mogli podziwiać talent lokalnych artystów.:3 grupy biorą udział w 3 wydarzeniach (grupa ok. 25-30 osób) x 3500 zł = 31 500,00 zł. 31 500,00 PLN
Obsługa działań projektowych oraz materiały promocyjne Przygotowanie materiałów reklamowych, obsługa administracyjna zadania 25 000,00 PLN
Wynajem sal oraz boisk Wynajem sal oraz boisk dla realizacji działań projektowych 20 000,00 PLN
307 500,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Wyłonienie wykonawcy oraz ustalenie harmonogramu, działania promocyjne Wybór wykonawcy.Prace związane z ustaleniem harmonogramu projektu, druk plakatów i ulotek I kwartał 2025
Organizacja warsztatów naukowych Prace związane z ustaleniem harmonogramu i prowadzenie warsztatów naukowych II - IV kwartał.2025
Spotkania ze sztuką Prace związane z ustaleniem harmonogramu i prowadzenie warsztatów II - IV kwartał.2025
Turnieje sportowe Prace związane z ustaleniem harmonogramu i przeprowadzenie turniejów sportowych II - IV. kwartał 2025
Wyjazdy edukacyjne Prace związane z ustaleniem harmonogramu wyjazdów edukacyjnych oraz realizacja wyjazdów II - IV kwartał.2025
Koncerty i spektakle Prace związane z ustaleniem harmonogramu oraz realizacja poprzez udział w koncertach i spektaklach II - IV kwartał 2025
Zakończenie projektu Sprawozdanie i rozliczenie projektu 11 - 12.2025

Załączniki

Charakterystyka długoterminowych skutków: W ramach projektu będą oferowane dla dzieci w różnych grupach wiekowych różnorodne zajęcia: warsztaty naukowe, w tym pokazy naukowe, warsztaty projektowania robotów, warsztaty artystyczne, turnieje sportowe i wyjazdy do ciekawych miejsc w okolice Krakowa. Ponadto, projekt umożliwi udział w inspirujących wydarzeniach kulturalnych oraz w aktywnościach sportowo-rekreacyjnych. Zachęci młodzież i dzieci do twórczego i aktywnego spędzenia czasu, co wpłynie pozytywnie na ich rozwój i kondycję.
powrót