Projekty 2024 rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Projekt ogólnomiejski NR 141:

Zagajnik Miejski: miejsce legendarnych stworzeń i przyrody

Edycja Budżet Obywatelski 2024 Projekt ogólnomiejski Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

1 520 000,00 PLN
kwota potrzebna do realizacji

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Miejscem są dwie działki Skarbu Państwa we władaniu Gminy M. Kraków nr 54/77 i 54/79 obr. 7 Krowodrza. (50.06922406734942, 19.847602255535886)

Krótki opis projektu

Dziki, ale jednocześnie dostępny skrawek przyrody w mieście, o walorach rekreacyjnych i edukacyjnych.

Opis projektu

Przyroda miejska powinna być częściowo niedostępna dla ludzi (np. cenne siedliska rozmnażania płazów jak młaki - powierzchniowe, nieskupione wypływy wód podziemnych z utworów pokrywowych), ale też kompletnie odcięta od pielęgnacji staje się wysypiskiem śmieci i miejscem libacji. Zmieńmy to! Teren działek 54/77 i 54/79 obr. 7 może stać się miejscem spacerów i kontemplacji przyrody – trzeba tylko poprawić do niego dostęp. Dodajmy bezpieczne ścieżki, tablice informacyjne o przyrodzie lokalnej i gatunkach zawleczonych (w tym miejscu jest bogactwo obu tych grup). Podkreślmy bajeczny charakter tego miejsca małymi (maksymalnie 1 metr wysokości) rzeźbami istot z legend i podań ludowych Europy. Miejsce to ma prawdziwie magiczną atmosferę więc nikogo nie dziwiłby tam skrzat, troll, a może jednorożec ;-) Miejsce jest bajecznie piękne - zawiera elementy przypominające Góry Stołowe, bagniska i widok na Las Wolski jak i Dolinę Rudawy. Już w zeszłym roku BO wygrał projekt dot. tego miejsca. Dziś możemy spojrzeć szerzej na ten obszar – podziwiać jego dzikość i zwiększyć dostępność. Zaprojektujmy coś jak Park albo Zagajnik miejski – dziki, ale równocześnie dostępny, bez śmieci i wandali.

UZASADNIENIE PROJEKTU

Terenów zielonych i rekreacyjnych ciągle potrzeba więcej w mieście, w którym przybywa zabudowań i mieszkańców. Zwłaszcza, ze zakładane rozwiązania w projekcie miałyby unikatowy charakter w skali miasta. Dodatkowym atutem jest dostępność miejsca, dla mieszkańców Krakowa – pieszo dostają się tu mieszkańcy takich osiedli jak: Mydlniki, Chełm, Zakamycze, Olszanica, Wola Justowska. Przy rondzie Chełm mamy przystanek autobusowy więc dotrzeć MPK można z całego miasta. Nieopodal są trasy spacerowe – wzdłuż rzeki Rudawy i al. Kasztanowej. Drogi jakimi można zapewnić dojazd do działki w celach pielęgnacyjnych i inwestycyjnych to Podłużna i Wiosenna. MPZP proponuje szeroką gamę ciekawych działań, które mogą uczynić to miejsce perłą legendarnego Krakowa. Warto im się przyjrzeć przed przystąpieniem do projektowania okolicy , by zachować unikatowe walory (np. młaka i potok) i sięgnąć do przeszłości (dawniej teren ten posiadał stawy, których elementy się ostały) otworzyć się na przyszłość (tablice informacyjne o roślinności rodzimej, zawleczone, a może też coś o legendach).

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Prace projektowe Opracowanie projektu miejskiego zagajnika, konsultowanego z mieszkańcami i wnioskodawcami projektu 30 000,00 PLN
Wykonanie ścieżek, budowa niezbędnej infrastruktury Wykonanie zaplanowanych ścieżek, elementów małej architektury, tablic informacyjnych, rzeźb mitycznych i magicznych stworzeń z drewna, ceramiki lub innego naturalnego materiału. 1 490 000,00 PLN
1 520 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Prace projektowe i realizacja Opracowanie projektu i jego wykonanie 2025 i ewentualnie 2026

Galeria

powrót