Projekty 2024 rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Projekt ogólnomiejski NR 141:

Zagajnik Miejski: miejsce legendarnych stworzeń i przyrody

Projekt odrzucony: Projekt zakłada utworzenie dzikiego i jednocześnie dostępnego terenu o walorach edukacyjnych i rekreacyjnych. Na etapie weryfikacji projekt został poddany ocenie merytoryczno-prawnej oraz wysłany do opinii do różnych jednostek. Wskazane działki stanowią obecnie użytek leśny Ls. W roku bieżącym trwa realizacja projektu budżetu obywatelskiego pn.: "Ostoja przyrody w zagajniku miejskim w pobliżu Ronda Chełm". W ramach ww. zadania wykonane zostaną ścieżka oraz tablice edukacyjne o treści proponowanej w ocenianym projekcie. Obecnie realizowany projekt wyczerpuje możliwości zagospodarowania wskazanej lokalizacji. Dodatkowo należy zauważyć, iż proponowana w treści zadania instalacja rzeźb nie może zostać zaklasyfikowane jako infrastruktura turystyczna w rozumieniu Ustawy z dnia 3 lutego 1995 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych Dz. U. 1995 Nr 16 poz. 78. W związku z powyższym nie ma możliwości zrealizowania żadnego z zakresów propozycji zadania. Zgodnie z zapisami uchwały nr LI/1410/21 Rady Miasta Krakowa z dnia 13 stycznia 2021 r. w sprawie Regulaminu budżetu obywatelskiego Miasta Krakowa § 17. 1. W ramach procedury budżetu obywatelskiego nie mogą być realizowane projekty: 4) które w dniu zgłoszenia stoją w sprzeczności z obowiązującymi w mieście planami, politykami, strategiami, programami i innymi uchwałami Rady i zarządzeniami Prezydenta. Mając na względzie powyższe, projekt zostaje odrzucony.

Edycja Budżet Obywatelski 2024 Projekt ogólnomiejski Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

1 520 000,00 PLN
kwota potrzebna do realizacji

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Miejscem są dwie działki Skarbu Państwa we władaniu Gminy M. Kraków nr 54/77 i 54/79 obr. 7 Krowodrza. (50.06922406734942, 19.847602255535886)

Krótki opis projektu

Dziki, ale jednocześnie dostępny skrawek przyrody w mieście, o walorach rekreacyjnych i edukacyjnych.

Opis projektu

Przyroda miejska powinna być częściowo niedostępna dla ludzi (np. cenne siedliska rozmnażania płazów jak młaki - powierzchniowe, nieskupione wypływy wód podziemnych z utworów pokrywowych), ale też kompletnie odcięta od pielęgnacji staje się wysypiskiem śmieci i miejscem libacji. Zmieńmy to! Teren działek 54/77 i 54/79 obr. 7 może stać się miejscem spacerów i kontemplacji przyrody – trzeba tylko poprawić do niego dostęp. Dodajmy bezpieczne ścieżki, tablice informacyjne o przyrodzie lokalnej i gatunkach zawleczonych (w tym miejscu jest bogactwo obu tych grup). Podkreślmy bajeczny charakter tego miejsca małymi (maksymalnie 1 metr wysokości) rzeźbami istot z legend i podań ludowych Europy. Miejsce to ma prawdziwie magiczną atmosferę więc nikogo nie dziwiłby tam skrzat, troll, a może jednorożec ;-) Miejsce jest bajecznie piękne - zawiera elementy przypominające Góry Stołowe, bagniska i widok na Las Wolski jak i Dolinę Rudawy. Już w zeszłym roku BO wygrał projekt dot. tego miejsca. Dziś możemy spojrzeć szerzej na ten obszar – podziwiać jego dzikość i zwiększyć dostępność. Zaprojektujmy coś jak Park albo Zagajnik miejski – dziki, ale równocześnie dostępny, bez śmieci i wandali.

UZASADNIENIE PROJEKTU

Terenów zielonych i rekreacyjnych ciągle potrzeba więcej w mieście, w którym przybywa zabudowań i mieszkańców. Zwłaszcza, ze zakładane rozwiązania w projekcie miałyby unikatowy charakter w skali miasta. Dodatkowym atutem jest dostępność miejsca, dla mieszkańców Krakowa – pieszo dostają się tu mieszkańcy takich osiedli jak: Mydlniki, Chełm, Zakamycze, Olszanica, Wola Justowska. Przy rondzie Chełm mamy przystanek autobusowy więc dotrzeć MPK można z całego miasta. Nieopodal są trasy spacerowe – wzdłuż rzeki Rudawy i al. Kasztanowej. Drogi jakimi można zapewnić dojazd do działki w celach pielęgnacyjnych i inwestycyjnych to Podłużna i Wiosenna. MPZP proponuje szeroką gamę ciekawych działań, które mogą uczynić to miejsce perłą legendarnego Krakowa. Warto im się przyjrzeć przed przystąpieniem do projektowania okolicy , by zachować unikatowe walory (np. młaka i potok) i sięgnąć do przeszłości (dawniej teren ten posiadał stawy, których elementy się ostały) otworzyć się na przyszłość (tablice informacyjne o roślinności rodzimej, zawleczone, a może też coś o legendach).

Galeria

powrót