Projekty 2024 rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Projekt lokalny - Dzielnica V NR 36:

Krowodrza dla Klimatu : Rodzima, bujna roślinność

Edycja Budżet Obywatelski 2024 Projekt lokalny - Dzielnica V Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

99 000,00 PLN
kwota potrzebna do realizacji

Lokalizacja

Główna lokalizacja: poniżej

Dodatkowe lokalizacje: Skwer między Radiem Kraków a ulicą GzymsikówPas zieleni przy ul.Królewskiej, między ulicą Konarskiego a UrzędnicząTrójkątna działka przy ul.Kijowskiej, między nową inwestycją a ul. Misjonarską

Krótki opis projektu

W ramach naszego projektu, proponujemy zamianę gołych zieleńców na naturalistyczne kompozycje z różnorodnych, wielopiętrowych rodzimych krzewów i roślin, przystosowanych do lokalnych warunków, korzystnie wpływających na glebę i na środowisko.

Opis projektu

Mieszkasz, jak my, w naszej ukochanej Krowodrzy? Zastanawiasz się, co można zrobić na skalę dzielnicową wobec problemów globalnych? Otóż razem możemy wiele, zgodnie z hasłem: myśl globalnie, działaj lokalnie! Nasze trzy dzielnicowe projekty z serii „Krowodrza dla klimatu” (zagłosuj!) są lokalnymi propozycjami odpowiedzi na to, co trapi teraz świat. Dotyka nas kryzys klimatyczny, mocno nadwyrężony budżet miasta, nieprzewidywalność. Co proponujemy? Serię projektów „Krowodrza dla klimatu”: małych, niedrogich, skutecznych działań, które troszkę pomogą światu, a dużo mieszkańcom Krowodrzy, i tym ludzkim, i wszystkim innym. Dajmy sobie razem szansę na lepsze, bardziej bioróżnorodne i wspólnotowe jutro.
W ramach projektu “Dzikie nasadzenia” proponujemy pilotażowo zastąpić niektóre zieleńce i łyse placyki nasadzeniami z różnorodnych i wielopiętrowych rodzimych krzewów, ziół i tak zwanych chwastów. To naturalistyczne kompozycje z:
- roślin idealnie przystosowanych do rośnięcia tu, w Krowodrzy,
- roślin nazywanych „pionierskimi”, bo zajmują trudną glebę i przygotowują ją dla delikatniejszych, bardziej wymagających roślin,
- roślin, które w podziękowaniu za niekoszenie i nieniszczenie wyłapią dla nas pyły z powietrza, ochłodzą powietrze, dadzą dom i pożywienie wielu ptakom i owadom – tak potrzebnym, choć mało widocznym.
- roślin, które nie wymagają kosztownej opieki i utrzymania. 
Takie rozwiązania wpisują się we współczesny trend szacunku i korzystania z tzw. czwartej przyrody: “nowa generacja parków miejskich zakładanych i utrzymywanych w duchu zrównoważonego rozwoju i współczesnego naturalizmu wskazuje na jej cechy: samoregulacyjność, odporność, adaptacyjność, różnorodność, zmienność, nietypowość i związek z siedliskiem”. 
Dość wyschniętych trawników albo sztucznych rozwiązań “od linijki”! Pozwólmy roślinom robić to, co umieją najlepiej, bez nadmiernej ingerencji człowieka, jednocześnie generując oszczędności. 
W kolejnych latach, jeśli realizacje te spotkają się z aprobatą i zainteresowaniem mieszkańców, zaproponujemy dzikie nasadzenia w kolejnych punktach Krowodrzy, oraz odważniejsze projekty rozbetonowania niektórych obszarów i realizację na nich odpornych i niedrogich nasadzeń, ogrodów retencyjnych oraz oczek wodnych. 
Proponowane typy roślin: wg “Lista rodzimych gatunków roślin do nasadzeń na terenach zieleni” Dobór: mgr Stefan Gawroński Instytut Botaniki UJ, a dodatkowo gatunki typowe dla Krowodrzy, takie jak bez czarny, mirabelka, narcyzy, bluszczyk kurdybanek, fiołki, krwawniki, nagietki, niezapominajki, ułudki, bluszcz. 
Jako lokalizacje wybraliśmy trzytereny, na których nie ma obecnie nasadzeń ani nie są planowane w najbliższym czasie, są to:
Skwer między Radiem Kraków a ulicą Gzymsików
Pas zieleni przy ul.Królewskiej, między ulicą Konarskiego a Urzędniczą
Trójkątna działka przy ul.Kijowskiej, między nową inwestycją a ul. Misjonarską
Proponujemy również serię warsztatów i prelekcji na temat tego typu nasadzeń i korzyści z nich płynących,  przeznaczonych dla mieszkańców w każdym wieku.

Propozycje gatunków roślin stanowią jedynie przykład i zostaną określone na etapie uzgodnień i opracowywania dokumentacji projektowej. Docelowy projekt nasadzeń zostanie skonsultowany z autorem projektu Budżetu Obywatelskiego.

Projekt zostanie zrealizowany do wysokości wyznaczonych środków finansowych.

UZASADNIENIE PROJEKTU

Dość wyschniętych trawników albo sztucznych rozwiązań "od linijki”! Pozwólmy roślinom robić to, co umieją najlepiej, bez nadmiernej ingerencji człowieka, jednocześnie generując oszczędności.

Galeria

Charakterystyka długoterminowych skutków: Projekt zakłada zamianę zieleńców na naturalistyczne kompozycje z różnorodnych, wielopiętrowych rodzimych krzewów i roślin, przystosowanych do lokalnych warunków, korzystnie wpływających na glebę i na środowisko. W ramach projektu proponuje się także serię warsztatów i prelekcji na temat tego typu nasadzeń i korzyści z nich płynących. Projekt przyczyni się do poprawy estetycznego wyglądu terenów zieleni dzielnicy V Krowodrza. Nasadzone rośliny będą stanowić miejsca do życia oraz pokarm dla zwierząt, dodatkowo ochłodzą powietrze. Projekt wpłynie także pozytywnie na edukacje Mieszkańców w zakresie naturalistycznego zagospodarowania przestrzeni miejskiej.
powrót