Projekty 2024 rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Projekt ogólnomiejski NR 146:

Zalew Bagry - kontynuacja zagospodarowania zachodniej części

Edycja Budżet Obywatelski 2024 Projekt ogólnomiejski Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

1 520 000,00 PLN
kwota potrzebna do realizacji

Lokalizacja

Główna lokalizacja: x7 427 285,2224 y5 544 795,2773 ( https://msip.um.krakow.pl/kompozycje/?config=config_BO.json&marker=7427285.222389973%2C5544795.2773097735%2C2178%2C%2C%2C&markertemplate=%7B%22title%22%3A%22126104_9.0028.482%2F16%22%2C%22x%22%3A7427285.222389973%2C%22y%22%3A5544795.2773097735%2C%22wkid%22%3A2178%2C%22isIncludeShareUrl%22%3Atrue%7D&level=7 )

Krótki opis projektu

Dokończenie zagospodarowanie Zalewu Bagry w jego zachodniej i południowej części poprzez poprowadzenie oświetlonej alejki o nawierzchni wygodnej zarówno dla pieszych jak i rowerzystów czy biegaczy wraz z mała kładką nad wodą przy brzegu osuwiska.

Opis projektu

Pragnę by dokończono zagospodarowanie Zalewu Bagry w jego zachodniej i południowej części poprzez utworzenie oświetlonej alejki o nawierzchni wygodnej dla pieszych, biegaczy czy rowerzystów o szerokości minimum 1,6 metra wraz z mała kładką okolicach punktu WakeBoard, gdzie w ostatnich latach powstało osuwisko utrudniające przejście dookoła zalewu. Uporządkowanie terenów zielonych, linii brzegowej, obszaru przy torach kolejowych  (likwidacja wysypisk śmieci, zabezpieczenie terenów zielonych przed dewastacją), postawienie drewnianych ławeczek wraz z koszami na śmieci - podobnie jak to ma miejsce w pozostałej części Zalewu Bagry.
 
Drewniana kładka mogła by przebiegać wzdłuż brzegu (równolegle do obecnego osuwiska i ogrodzenia prywatnej posesji) i zakręcając na przeciwległy brzeg, gdzie obecnie znajduje się parking. Szeroka na tyle by spokojnie mogli się mijać piesi np. z wózkiem oraz biegacze czy rowerzyści. Stanowiłaby dodatkową atrakcję.
 
Alejka stałaby się integralną częścią Parku Bagry umożliwiającą jego okrążenie spacerowiczom, biegaczom czy rowerzystom. Obecnie biegnie tamtędy ubita ścieżka (co świadczy o potrzebnie utworzenia utwardzonej alejki), która w czasie opadów czy to deszczu czy śniegu często staje się nie do przebycia, gdyż jest zalana wodą, błotem albo jest zbyt ślisko. Alejka mogłaby być podzielona na część dla pieszych oraz dla rowerzystów, biegaczy, gdzie nawierzchnia byłaby dostosowana do uprawiania tych sportów.
 
Przygotowana dokumentacja powinna uwzględniać uwarunkowania wynikające z kontekstu przyrodniczego i kulturowego tego obszaru.
 
W załączeniu mapki z projektowaną alejką oraz kładką.
 
Z uwagi na skomplikowany układ własności działek na wskazanym obszarze, nie będzie możliwe zachowanie ciągłości ścieżki. Będą to fragmenty ciągu, realizowane na terenach pozostających we władaniu Gminy Miejskiej Kraków.
 

Autor projektu wyraża zgodę na zastosowanie alternatywnych rozwiązań nieprzewidzianych w tym projekcie, które spełniłyby jego podstawowe założenia. Wszystkie elementy zagospodarowania terenu, jak także konkretne lokalizacje, zostaną poddane analizie możliwości realizacji pod względem obowiązujących przepisów prawa na etapie sporządzania dokumentacji projektowej wraz z uzgodnieniami. Docelowy projekt zagospodarowania terenu zostanie skonsultowany z autorem projektu Budżetu Obywatelskiego.

Projekt zostanie zrealizowany do wysokości wyznaczonych środków finansowych.

 

UZASADNIENIE PROJEKTU

Już od lat 60. XX wieku Zalew Bagry jawi się jako idealne miejsce na rekreację i wypoczynek dla mieszkańców Krakowa. Szczególnie w upalne letnie dni zbiornik wodny przyciąga tłumy spragnionych ochłody. Będąc największym i najbliżej centrum położonym akwenem otoczonym terenami zielonymi, Bagry stanowią naturalny wybór dla szukających wytchnienia od zgiełku miasta.
 
Obecność takich ośrodków jak Horn, Omega czy AZS, oferujących różnorodne formy aktywności sportowej i edukacyjnej przez cały rok, czyni to miejsce jeszcze bardziej atrakcyjnym. Urok Bagrów doceniają nie tylko miłośnicy pływania i opalania, ale również zwolennicy pieszych wędrówek i rowerowych wycieczek czy biegacze. Dogodny dojazd sprzyja stale rosnącej popularności tego terenu.
 
Dynamiczny rozwój dzielnicy Płaszów, w której znajdują się Bagry, powoduje, że liczba mieszkańców w okolicy stale rośnie. Dla nich zalew staje się naturalnym miejscem codziennych spacerów, odpoczynku i rekreacji.
 

Kontynuacja działań zmierzających do zagospodarowania przestrzeni wokół zbiornika, z poszanowaniem jego unikalnego charakteru przyrodniczo-krajobrazowego, może uczynić Bagry prawdziwą perłą Krakowa. Miejsce to ma potencjał, by stać się atrakcyjnym o każdej porze roku dla wszystkich mieszkańców miasta, oferując szeroki wachlarz możliwości spędzania wolnego czasu poprzez dokończenie budowy infrastruktury dookoła zbiornika wodnego, tym samym wieńcząc projekt zagospodarowania Zalewu Bagry.

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Projekt oraz Realizacja Wykonanie projektu oraz realizacja zgłoszonego projektu. 1 520 000,00 PLN
1 520 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Realizacja Projektu Opracowanie dokumentacji projektowej wraz z niezbędnymi uzgodnieniami i decyzjami. 2025
Realizacja Wykonanie robót budowlanych w ramach realizacji zadania. 2026

Galeria

Charakterystyka długoterminowych skutków: Projekt zakłada utworzenie ciągu pieszo - rowerowego w zachodniej i południowej części Zalewu Bagry. Realizacja zadania poprawi komfort użytkowników wskazanego terenu oraz dodatkowo przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa i zaczęci mieszkańców do spędzania większej ilości czasu na świeżym powietrzu.
powrót