Edycja Budżet Obywatelski 2024
Projekt lokalny - Dzielnica I
Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.
65 000,00 PLN
kwota potrzebna do realizacji
Lokalizacja
Główna lokalizacja: Wojskowa część Cmentarza Rakowickiego przy ul. Prandoty
Krótki opis projektu
Projekt zakłada kontynuacje remontu grobów żołnierzy z okresu międzywojennego, usytuowanych w kwaterach wojskowych na cmentarzu Rakowickim przy ul. Prandoty (cmentarzu komunalnym).
Opis projektu
Z uwagi na stan techniczny nagrobków żołnierzy pochowanych w okresie międzywojennym, brak dotychczasowych ich napraw oraz niekorzystne warunków atmosferycznych, wiele z nich znajduje się w fatalnym stanie i wymaga gruntownego remontu. Epitafia i nazwiska są mocno zatarte. Należy pamiętać o ważnych bohaterach walczących o naszą wolność i niezawisłość, nie pozwolić by ich imiona znikły razem z niszczejącymi nagrobkami. Naszym obowiązkiem obywatelskim jest przekazywanie wiedzy na ich temat przyszłym pokoleniom. Projekt renowacji tych nagrobków jest niezwykle istotny dla zachowania naszej historii oraz dla utrzymania w dobrym stanie najważniejszej nekropolii Krakowa. Wiele z nich jest zaniedbanych z uwagi na fakt, iż nie pozostali żadni krewni, którzy mogliby zająć się ich remontem. Istotnym jest, że wszystkie utrzymane są w tej samej formie, wykonane z granitu strzegomskiego. Dzięki temu są łatwiejsze do identyfikacji. Nagrobki znajdują się w części wojskowej Cmentarza Rakowickiego przy ul. Prandoty.
UZASADNIENIE PROJEKTU
Zachowanie dla przyszłych pokoleń miejsc pochówku żołnierzy walczących o niepodległość Polski.
Kosztorys Nazwa | Opis | Koszt |
Całkowity remont 5 nagrobków | wykonanie zbrojonej, betonowej podstawy, nagrobek z granitu strzegomskiego, szarego o wymiarach 185x85x90. Powtórzenie formy iwymiarów zniszczonych nagrobków, odtworzenie napisów dotyczących pochowanych żołnierzy | 65 000,00 PLN |
| | 65 000,00 PLN |
Harmonogram działań Nazwa | Opis | Data |
przeprowadzenie inwentaryzacji zniszczonych nagrobków | identyfikacja osoby pochowanej, zebranie informacji o nim, odtworzenie napisów | II kwartał 2025 roku |
prace remontowo - rekonstrukcyjne | rozbiórka starych nagrobków, przygotowanie zbrojonej podstawy, montaż nowych nagrobków zodtworzonymi tablicami | III- IV kwartał 2025 roku |
Galeria
Charakterystyka długoterminowych
skutków: Zarząd Cmentarzy Komunalnych w Krakowie ocenia pozytywnie możliwość realizacji zgłoszonego do Budżetu Obywatelskiego 2024 zadania polegającego na odnawianiu grobów żołnierskich z okresu międzywojennego, usytuowanych na kwaterach wojskowych na cmentarzu Rakowickim przy ul. Prandoty (cmentarzu komunalnym).
Na kwaterach wojskowych przy ul. Prandoty usytuowane są groby żołnierzy polskich, zmarłych w latach 20-tych i 30-tych XX wieku. Z uwagi na datę zgonu pochowanych żołnierzy ich groby nie są zaliczane do grobów wojennych i nie mogą zostać objęte opieką ze środków przyznawanych przez Wojewodę Małopolskiego, pomimo udziału osób pochowanych w powstaniach, I wojnie światowej lub wojnie polsko – bolszewickiej.
Zły stan techniczny wielu nagrobków wykonanych na mogiłach żołnierskich w okresie międzywojennym kwalifikuje je do podjęcia pilnych prac remontowych. Spękane płyty i częściowo nieczytelne napisy epitafijne uniemożliwiają odwiedzającym cmentarz właściwą identyfikację pochowanych tam osób (na kwaterach 1, 2, 3, 4 i 5 wojskowej pozostaje do odnowienia przynajmniej kilkadziesiąt grobów żołnierzy Wojska Polskiego). Na podstawie średnich kosztów prac remontowo – rekonstrukcyjnych nagrobków żołnierskich przeprowadzonych w ubiegłych latach przewiduje się, iż założona w projekcie kwota 65 000,00 zł pozwoli na wykonanie w 2025 roku na kwaterach wojskowych rekonstrukcji przynajmniej 5 nagrobków z szarego granitu strzegomskiego, wraz z ich montażem na nowych fundamentach oraz odtworzeniem inskrypcji.
Przewidywane efekty zadania spełniają kryterium ogólnodostępności (przedmiotowe groby żołnierzy polskich zlokalizowane są na ogólnodostępnym cmentarzu komunalnym).
Kontynuowanie remontu grobów żołnierzy polskich na kwaterach wojskowych cmentarza Rakowickiego przy ul. Prandoty, polegającego na rekonstrukcji zniszczonych betonowych nagrobków w nowym materiale (granicie strzegomskim), skutkować będzie przywróceniem właściwego wyglądu kolejnych grobów żołnierzy Wojska Polskiego pochowanych w okresie międzywojennym na ówczesnym cmentarzu wojskowym, a obecnie pozbawionych opieki ze strony rodzin osób pochowanych oraz Wojska. Wykonanie nagrobków w trwałym materiale, jakim jest granit strzegomski oraz ich osadzenie na nowych betonowych fundamentach zapewni na kolejne dziesięciolecia wysokie parametry wytrzymałościowe nagrobków oraz poprawi ich estetykę. Istotne będzie również odtworzenie wykutych na nagrobkach napisów poświęconych żołnierzom, które obecnie pozostają w znacznym stopniu zatarte i nieczytelne, co uniemożliwia lub utrudnia identyfikację osób pochowanych w przedmiotowych grobach (żołnierzy WP, osób zawodowo związanych z wojskiem i ich najbliższych, lekarzy wojskowych, sanitariuszek, sióstr PCK itd.). Odtworzenie inskrypcji ustalonych na podstawie inwentaryzacji i w oparciu o zapisy w księgach cmentarnych zapewni na długie lata czytelność umieszczonych na grobach informacji na temat pochowanych tu żołnierzy Wojska Polskiego.