Projekty 2024 rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Projekt ogólnomiejski NR 161:

Schrony nie tylko w Nowej Hucie

Projekt odrzucony: Nie można uznać, aby zadanie przewidziane w Projekcie, mieściło się w kompetencjach gminy i powiatu, czego wymaga § 1 ust. 2 Regulaminu. Obowiązujące przepisy, w tym przepisy ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2023 r. poz. 40 z późn. zm.) oraz ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (Dz. U. z 2022 r. poz. 1526 z późn. zm.). Problem budownictwa ochronnego w naszym kraju pozostaje nierozwiązanym od wielu lat. I tak już skomplikowana sytuacja dotycząca przedmiotowego zagadnienia uległa całkowitemu pogorszeniu wraz z wejściem w życie ustawy z dnia 11 marca 2022 roku o obronie ojczyzny, czego konsekwencją było uchylenie wszystkich aktów prawnych regulujących problematykę z zakresu budownictwa ochronnego oraz obrony cywilnej. Konsekwencją luki w polskim porządku prawnym jest m.in. brak definicji schronu oraz ukrycia; brak przyporządkowania obiektów do poszczególnych kategorii z uwzględnieniem ich przeznaczenia jak również określenia wyposażenia oraz wymogów technicznych jakie muszą spełniać budowle ochronne oraz brak jednoznacznego określenia właściwości organów w tym zakresie. Mając powyższe na uwadze, należy podkreślić w tym miejscu, że zgodnie z zasadą praworządności przewidzianą w art. 7 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r. (Dz. U. z 1997 r. Nr 78 poz. 483 z późn. zm.), organy władzy publicznej działają na podstawie i w granicach prawa. Oznacza to, że prawo powinno stanowić kompetencję do działania i wyznaczać ramy jego prawne, zaś kompetencji takich nie można domniemywać. Z uwagi na powyższe okoliczności projekt został zaopiniowany negatywnie.

Edycja Budżet Obywatelski 2024 Projekt ogólnomiejski - dotyczy całego obszaru Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

1 520 000,00 PLN
kwota potrzebna do realizacji

Lokalizacja

Główna lokalizacja: św.Jacka 275

Dodatkowe lokalizacje: okolice skrzyżowania Brożka i Kapelanki, Pychowicka 274/2

Krótki opis projektu

Celem projektu jest przygotowanie infrastruktury zapewniającej bezpieczne schronienie dla mieszkańców w razie wystąpienia sytuacji zagrożenia życia np. w przypadku konfliktu zbrojnego.

Opis projektu

Nie czuję się ekspertem budowlanym w zakresie budowy schronów. Większośc firm budujących tego typu obiekty wycenia je indywidualnie. Stąd techniczne aspekty budowy takiego obiektu i jego wyposażenia wolałbym pozostawić w rękach specjalisty w tej dziedzinie, tak aby budynek mógł służyć zarówno w czasie pokoju (bo jego utrzymanie kosztuje) jak i w czasie np. eskalacji konfliktu zbrojnego. Nie jestem pewien czy jedna pula budżetu wystarczyłaby na budowę takiego obiektu. Można wtedy pomyśleć o etapowaniu projektu. W internecie spotkałem się z taką informacją: "eksperci z branży szacują, że najprostszy schron, o wymiarach 2,5 na 2,5 na 6 metrów z żelbetu, którego ściany i płyta fundamentowa mają od 18 do nawet 40 cm i są wyposażone w dwa niezależne włazy (wyjście ewakuacje jest obowiązkowe), stalowe drzwi (wodoszczelne, ogniotrwałe i odporne na nadciśnienie), zawory przeciwwybuchowe, grzybki wentylacyjne wyprowadzone na powierzchnię, do tego obowiązkowo: pompa wody, zbiornik wody pitnej, zbiornik na ścieki i podstawowa instalacja elektryczna z zasilania awaryjnego. to koszt ok 150 tys zł w przypadku czteroosobowej rodziny. Choć są też schrony mniejsze, tylko dla jednej czy dwóch osób. Wtedy za samą "skorupę" przyjdzie zapłacić ok. 50 tys. zł; a za montaż niezbędnych instalacji - drugie tyle."

UZASADNIENIE PROJEKTU

Projekt zakłada zwiększenie liczby obiektów w których na wypadek np. konfliktu zbrojnego, może ukryć się ludność cywilna. Spora częśc schronów znajduje się w Nowej Hucie, ale wiele dzielnic nie posiada w swoich granicach obiektów, które nadają się na schron.

Sytuacja międzynarodowa jest napięta. Lepiej być przygotowanym nawet na najgorszy scenariusz niż biernie czekać na rozwój wypadków. W sytuacji pokoju obiekty mogłyby być wykorzystywane np. przez harcerzy, terytorialsów, spełniać rolę strzelnicy lub magazynów. W internecie pojawiają się różne propozycje "przydomowych" schronów i to zainspirowało mnie zaproponowania tematu schronów dla mieszkańców, którzy mieszkając w blokach nie mają w razie eskalacji konfliktu zbrojnego możliwości, aby szybko się ukryć, ponieważ temat schronów jest bardzo zaniedbany w skali miasta i kraju.

Jeśli zbudowanie takiego obiektu byłoby zbyt kosztochłonne, projekt mógłby zakładać przystosowanie obiektów miejskich do spełnienia takich funkcji. Przykładem może być Bydgoszcz (https://bydgoszczinformuje.pl/bylismy-w-najnowoczesniejszym-schronie-w-bydgoszczy-ma-specjalny-tunel-jest-w-fordonie/galeria/1/). 

powrót