Projekty 2024 rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Projekt lokalny - Dzielnica II NR 46:

Przystań w Parku przy Fabrycznej - przez cały rok!

Edycja Budżet Obywatelski 2024 Projekt lokalny - Dzielnica II Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

200 000,00 PLN
kwota potrzebna do realizacji

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Ulica Fabryczna w Dzielnicy II Grzegórzki, działki S-5, 396/5, 396/11

Krótki opis projektu

Spotkajmy się w parku na pikniku, jodze, kinie plenerowym, warsztacie czy koncercie! Centrum wydarzeń będzie parkowy pawilon z dedykowanym pracownikiem. Wykorzystajmy potencjał parku by świetnie spędzać w nim czas z rodziną i sąsiadami przez cały rok.

Opis projektu

Projekt zakłada zorganizowanie w Parku przy Fabrycznej wydarzeń rekreacyjnych, edukacyjnych i kulturalnych, oraz integrujących lokalną społeczność, czyli mieszkańców Grzegórzek / Krakowa przez cały rok, a w szczególności w okresie letnim (czerwiec - wrzesień 2025).
 
Zakup i instalacja w Parku na stałe przeszklonego pawilonu, zrealizowana w ramach projektu BO "Przystań w Parku przy Fabrycznej!" w 2024 r. umożliwia wykorzystanie go w sposób długofalowy i całoroczny. 

W okresie wakacyjnym (czerwiec, lipiec i sierpień 2025 r.) pawilon może służyć jako letnia "Przystań", wypożyczalnia leżaków, sprzętów rekreacyjnych, puzzli, gier planszowych, czy materiałów kreatywnych, itp. Ponadto, letnie wydarzenia w Parku obejmować będą: 
1. piknik na otwarcie i zamknięcie sezonu, z poczęstunkiem, kawą i zabawami towarzyszącymi dla dzieci i dorosłych 
2. kino plenerowe - 3 seanse w trakcie trwania projektu 
3. joga dla osób z różnym stopniem zaawansowania - 6 razy w trakcie trwania projektu 
4. wydarzenia dla dzieci - edukacja o zieleni w mieście połączona z zabawą w terenie, wieczorne czytanie bajek, zabawy ruchowe i kreatywne - co najmniej 5 razy 
5. koncert 

Ponieważ pawilon jest ogrzewany, może doskonale spełniać funkcję centrum lokalnej integracji i wydarzeń dla mieszkańców przez cały rok. Aktywności w okresie poza wakacyjnym mogą mieć mniejszą częstotliwość i intensywność, ale być niemniej atrakcyjne dla mieszkańców i sąsiadów. 

Wiosną, jesienią oraz zimą, bez względu na pogodę, mieszkańcy mogliby spotykać się w parku i korzystać z pawilonu, by m.in.:
- grać w planszówki, 
- organizować przyjęcia urodzinowe np. dla dzieci, 
- uczestniczyć w warsztatach rękodzieła, plastycznych, muzycznych, i innych,
- czytać książki dzieciom,
- uczestniczyć w klubach dyskusyjnych, lub innych kółkach zainteresowań.
 
Autorzy projektu zastrzegają sobie prawo do zmiany i dalszego opracowywania funkcji pawilonu jako całorocznego centrum lokalnej integracji w toku prac nad projektem, rozmów z mieszkańcami, sąsiadami oraz ZZM. 

Działanie pawilonu przez cały rok wymagałoby animacji i zatrudnienia dedykowanego pracownika / pracowników w wymiarze czasu odpowiadającym potrzebom projektu i zbieżnym z harmonogramem wydarzeń. 

Zakładamy, że istniejąca infrastruktura i obecny kształt parku umożliwią realizację projektu:
- przeszklony i ogrzewany pawilon, istniejące przyłącze prądu i wody pomogą wypełnić całoroczne założenia,  
- duży zadaszony stół będzie doskonały na piknik lub zajęcia kreatywne dla dzieci 
- trawiasty teren zielony będzie idealnym miejscem na jogę, kino plenerowe czy koncert.

UZASADNIENIE PROJEKTU

Park przy Fabrycznej cieszy się ogromną popularnością wśród lokalnej społeczności, stał się naturalnym miejscem spotkań rodziców - sąsiadów, oraz zabaw dzieci po przedszkolu czy szkole, przestrzenią w której można nie tylko odpocząć w zieleni, ale także poznawać sąsiadów, nawiązywać znajomości, czy po prostu miło spędzać czas.

Projekt zakłada zorganizowanie szeregu ciekawych wydarzeń rekreacyjno - kulturalnych w okresie letnim, oraz opracowanie atrakcyjnego harmonogramu wydarzeń na czas poza wakacyjny. Bedą one adresowanych zarówno do dorosłych, jak i dzieci, i mają za zadanie wykorzystać potencjał Parku, by uczynić go jeszcze bardziej atrakcyjnym miejscem na mapie Grzegórzek przez cały rok. Będzie to możliwe dzięki wykorzystaniu istniejącej infrastruktury (przyłącze wody, prądu), a w szczególności parkowego pawilonu zakupionego w poprzedniej edycji BO. 
Ceny podane w kosztorysie projektu są cenami orientacyjnymi, które zostaną szczegółowo określone podczas realizacji zadania.
 

Autor projektu wyraża zgodę na zastosowanie alternatywnych rozwiązań nieprzewidzianych w tym projekcie, które spełniłyby jego podstawowe założenia. Wszystkie elementy projektu, jak także konkretne lokalizacje, zostaną poddane analizie możliwości realizacji pod względem obowiązujących przepisów prawa na etapie realizacji zadania. Docelowy projekt zostanie skonsultowany z autorem projektu Budżetu Obywatelskiego.

Projekt zostanie zrealizowany do wysokości wyznaczonych środków finansowych.

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Monitoring pawilonu instalacja systemu alarmowego 11 000,00 PLN
Pracownik zatrudnienie animatora wydarzeń x 12 miesięcy 60 000,00 PLN
Joga zatrudnienie instruktora x 6 sesji 2 000,00 PLN
Koncert wynagrodzenie artysty, wypożyczenie i instalacja sprzętu nagłaśniającego 20 000,00 PLN
Piknik zakup poczęstunku, rowerowa kawiarnia, lody, animacje x 2 2 000,00 PLN
Kino plenerowe wypożyczenie i rozstawienie sprzętu (projektor, ekran, nagłośnienie), licencja na seans x 3 15 000,00 PLN
Wydarzenia dla dzieci animator, materiały x 5 5 000,00 PLN
Materiały warsztaty kreatywne, branding (identyfikacja wizualna), leżaki, sprzęt rekreacyjny, 5 000,00 PLN
Adaptacja i utrzymanie pawilonu przystosowanie do funkcji całorocznej, meble i wyposażenie, opłata rachunków za prąd 80 000,00 PLN
200 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Realizacja Realizacja zadania 2025
Charakterystyka długoterminowych skutków: Projekt zakłada zorganizowanie w Parku przy Fabrycznej cyklu wydarzeń rekreacyjno - kulturalnych, integrujących lokalną społeczność. Realizacja zadania przyczyni się do uatrakcyjnienia sposobów spędzania wolnego czasu przez mieszkańców i zintegruje społeczność Dzielnicy II.
powrót