Projekty 2024 rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Projekt ogólnomiejski NR 164:

Kościelnicki Park Sportowy - PumpTruck Skwer Kościelniki

Edycja Budżet Obywatelski 2024 Projekt ogólnomiejski Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

850 000,00 PLN
kwota potrzebna do realizacji

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Na działce miejskiej 60/6 oraz 60/2 obręb 23 Kraków Nowa Huta w okolicy SP 141 w Kościelnikach

Krótki opis projektu

Ideą projektu jest stworzenie bezpiecznej przestrzeni do jazdy na rowerze, hulajnodze i rolkach oraz ( w drugim etapie ) skweru z naturalnym placem zabaw i strefą relaksu .

Opis projektu

Projekt ( zaprojektuj i wybuduj )dotyczy rewitalizacji terenu na działce miejskiej poprzez stworzenie ogólnodostępnego, bezpiecznego pumptracku, kształtując przestrzeń z uwzględnieniem środowiska przyrodniczego. Projekt podzielony na dwa etapy ( pierwszy realizacja projektu dla całej przestrzeni i budowa pumptruck , oraz drugi etap zakładający budowę placu zabaw skweru i małej architektury ).Pumptrack o nawierzchni bitumicznej (trwałej i bezobsługowej), uwzględniający użytkowników w każdym wieku, również tych najmłodszych. Kościelnicki Park Sportowy to jakże konieczne i wyczekiwane miejsce spotkań, sportu, rekreacji i odpoczynku dla wszystkich mieszkańców miasta Krakowa. Obszerny teren wytypowanych działek o przeznaczeniu MNU12 oraz US1 ( Usługi sportu i rekreacji w zakresie: urządzeń i gruntowych obiektów sportowych; zieleń urządzona ) umożliwia zaprojektowanie i wykonanie toru Pumptrack , skweru spacerowego, naturalnego placu zabaw oraz towarzyszącej zabudowy małej architektury ( ławki, stoliki, stojaki na rowery, kosze na śmieci ).Pumptruck to tor ułożony w pętlę o długości ok. 150-200 metrów. Dzięki odpowiednio wyprofilowanym zakrętom i garbom, można się na nim rozpędzić i utrzymywać prędkość bez konieczności pedałowania czy odpychania się.  Na powierzchni przeznaczonej pod inwestycje zakłada się budowę dwóch torów - mini dla dzieci i początkujących oraz właściwy dla średniozaawansowanych. Ten pierwszy miałby  około 32 metry, a drugi 240 metrów długości. Obydwa zakładają asfaltową ( bitumiczną ) nawierzchnię - optymalną dla tego typu obiektów. Jest trwalsza niż drewniana i znacznie tańsza w utrzymaniu niż tory ziemne .  Na skarpach tuż obok toru zostanie zasiana trawa, co będzie miało wpływ na bezpieczeństwo użytkowników. Dodatkowo projekt zakłada, powstanie skweru spacerowego z alejkami, naturalnego placu zabaw z drewnianą architekturą dla najmłodszych montaż koszy na śmieci, stojaków na rowery i ławek. Pumptrack będzie świetnie uzupełniał charakter tego miejsca. Dzięki niemu młodzież i dzieci będą mogły nabywać umiejętności jazdy na rowerze, rolkach czy hulajnodze w miejscu do tego specjalnie przystosowanym. Kościelnicki Park Sportowy korespondowałby ze szlakiem rowerowym tak licznie uczęszczanym przez fanów dwóch kółek. Przy Pumptracku zostanie wybudowany Punkt Rowerowy wyposażony w kompresor i miejsce do odpoczynku.

UZASADNIENIE PROJEKTU

Kościelniki to piękna część Krakowa której brakuje miejsc do sportu, rekreacji i odpoczynku. Powstanie Kościelnickiego Parku Sportowego stworzyłoby możliwość rozwoju aktywności fizycznej i stanowiłoby ważny punkt na mapie Krakowa dla wszystkich jego mieszkańców. Piękne położenie działki, obszerny teren to ważne aspekty, których nie da się pominąć przy planowaniu tej inwestycji. Docelowo byłoby to doskonałe miejsce dla każdego (dzieci, młodzież, rodzice, osoby starsze) kto chciałby aktywnie spędzać czas na zewnątrz.
To my mieszkańcy Krakowa w trosce o zdrowie sami próbujemy stworzyć przyjazną przestrzeń dla dzieci, dla nas, dla każdego, kto chce aktywnie spędzać czas pośród przyrody.
Teren już wiele lat stoi niezagospodarowany, a przez to marnuje się potencjał ludzi. Nie chcemy tracić więcej czasu, żeby nie zaprzepaścić talentów, żeby jak najszybciej rozwijać sport, poprawić kondycję mieszkańców, a co za tym idzie ich zdrowie.
To my dorośli - rodzice mamy zadanie nauczyć nasze pociechy czym jest sport i zdrowy tryb życia. Wiemy, że dzieciaki bardzo potrzebują aktywnie spędzonego czasu na świeżym powietrzu i potrzebują do tego bezpiecznej przestrzeni. Dbając o odpowiednią aktywność fizyczną od najmłodszych lat, budujemy fundamenty zdrowia na całe życie. Trzeba aktywować i szkolić najmłodszych, żeby mieć spośród kogo szukać talentów. Trzeba także dawać im dobry przykład, dlatego tak ważne jest umożliwianie aktywnego spędzania czasu wielopokoleniowo (dzieci+młodzież+rodzice+seniorzy). Poza tym jeśli chcemy, żeby ludzie zaczęli się ruszać to sport musi być w modzie. Tak to dzisiaj działa, dlatego potrzeba fajnych miejsc gdzie można uprawiać sport i dlatego tak ważna jest ogólnodostępna infrastruktura sportowa. Jako mieszkańcy chcemy mieć możliwość spędzania aktywnie wolnego czasu w sposób bezpieczny, pożyteczny i przyjemny. Cóż nam z planów i wizji na papierze? Ta przestrzeń potrzebna jest już tu i teraz. Bardzo zależy nam na młodych ludziach, dlatego chcemy stworzyć dla nich zachęcające miejsce do spędzania wolnego czasu aktywnie i na świeżym powietrzu, gdzie będą mogli doskonalić się w technice jazdy, zdobywać nowe umiejętności, ale też świetnie się przy tym bawić. Dzięki odpowiedniemu wyprofilowaniu trasy pumptracki są bezpieczne na każdym poziomie zaawansowania. Są przejezdne na zróżnicowanych prędkościach, zarówno dla małych rowerków jak i dużych rowerów górskich. Takie miejsca sprzyjają budowaniu dobrych relacji społecznych, uczą współpracy, organizacji, planowania, ale też są miejscem zawierania nowych przyjaźni. Spacerując z dziećmi w okolicy można spotkać wiele młodych ludzi oraz całe rodziny, które wychodzą z domu i chcą aktywnie spędzać czas na świeżym powietrzu. Takich miejsc ciągle brakuje, a te które są, są często przepełnione. 
Pumptracki to wspaniała inwestycja w przyszłość dzieci i młodzieży, w ich zdrowie oraz umiejętności społeczne. Dlatego efektem współpracy mieszkańców – rodziców powstał pomysł projektu stworzenia ogólnodostępnego pumptracku.
Wszyscy chcemy aby „odsetek mieszkańców uprawiających sport” był w Krakowie jak najwyższy, dlatego potrzeba zwiększenia oferty ogólnodostępnej infrastruktury sportowej. Tworząc ją zaktywizujmy mieszkańców, a w szczególności dzieci i młodzież.

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Realizacja I Etapu Realizacja I etapu w systemie zaprojektuj i zbuduj (długość toru do wysokości zabezpieczonych środków) 850 000,00 PLN
850 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Dokumentacja projektowa Opracowanie dokumentacji projektowej wraz z uzyskaniem wymaganych decyzji 2025
Realizacja - budowa Roboty budowalne 2025/2026

Galeria

powrót