Projekty 2024 rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Projekt lokalny - Dzielnica I NR 23:

POPULARYZACJA OCHRONY PRZECIWPOŻAROWEJ NA STARYM MIEŚCIE

Edycja Budżet Obywatelski 2024 Projekt lokalny - Dzielnica I Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

4 900,00 PLN
kwota potrzebna do realizacji

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Westerplatte 19

Krótki opis projektu

Poprawa bezpieczeństwa powszechnego mieszkańców dzielnicy I poprzez popularyzację ochrony przeciwpożarowej. Z projektu skorzystać mogliby dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym które wezmą udział w szkoleniach i zabawach z udziałem strażaków z JRG 1

Opis projektu

Poprawa bezpieczeństwa powszechnego mieszkańców dzielnicy I poprzez popularyzację ochrony przeciwpożarowej. Z projektu skorzystać mogliby mieszkańcy dzielnicy I, a zwłaszcza dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym które wezmą udział w  szkoleniach i spotkaniach ze strażakami z JRG 1. Spotkania te odbyłyby się w ramach dni dzielnicy, festynów i pikników organizowanych przez placówki oświatowe i związki wyznaniowe na terenie dzielnicy II, a także w Jednostce Ratowniczo - Gaśniczej nr 1 przy ul. Westerplatte 19. 
W trakcie spotkań odbywałyby się także szkolenia dla dzieci z tematyki udzielania pierwszej pomocy.

UZASADNIENIE PROJEKTU

Każdego roku z powodu powodu nagłego zatrzymania krążenia umiera w Polsce ok. 40 tys. ludzi. W pożarach ginie ok. 100 osób. Następne kilka tysięcy zostaje w tych pożarach poszkodowane. Część tych statystyk dotyczy niestety Krakowa. Większość badań prowadzonych w Europie i Stanach Zjednoczonych dowodzi, iż najważniejszy aspekt bezpieczeństwa dotyczy profilaktyki, a więc szkolenia obywateli tak aby byli świadom zagrożeń i potrafili odpowiednio na nie zareagować. Wydaje się, iż szkolenia te powinny być prowadzone od najmłodszych lat, a więc wśród dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. W związku z powyższym chcielibyśmy zachęcać najmłodszych aby jak najczęściej odwiedzali jednostki Straży Pożarnej, a także uczestniczyli w pogadankach i szkoleniach organizowanych w czasie festynów, pikników, dni dzielnic, itp. Aby uatrakcyjnić ww. szkolenia i pogadanki, a także aby takie spotkania ze strażakami zapadały w pamięć warto aby każde dziecko otrzymało jakiś drobiazg, który będzie mu o tym fakcie przypominał. Może to być smycz, kamizelka odblaskowa, długopis, maska do udzielania pierwszej pomocy, itp.

Charakterystyka długoterminowych skutków: Realizacja projektu przyczyni się do podniesienia świadomości zagrożeń wśród mieszkańców miasta, a co za tym idzie do zwiększenia bezpieczeństwa. Jednym z najważniejszych aspektów bezpieczeństwa jest profilaktyka, a więc szkolenia obywateli tak, aby byli świadomi zagrożeń pożarowych i innych wynikających z rozwoju cywilizacyjnego są bardzo istotne. Edukacja najmłodszych kształtuje ich świadomość i buduje poprawne postawy. Dzięki temu najmłodsi nie powodują zagrożeń pożarowych, a gdy są ich świadkami potrafią im zapobiegać.
powrót