Projekty 2024 rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Projekt lokalny - Dzielnica XIII NR 63:

Zakup AED dla naszej dzielnicy

Edycja Budżet Obywatelski 2024 Projekt lokalny - Dzielnica XIII Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

250 000,00 PLN
kwota potrzebna do realizacji

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Miejsca publiczne wskazane przez Koordynatora wspomnianego niżej Programu

Dodatkowe lokalizacje: Miejsca publiczne wskazane przez Koordynatora wspomnianego niżej Programu

Krótki opis projektu

Mówi się, że przy zatrzymaniu akcji serca użycie AED w pierwszych 3-4 minutach zwiększa szanse na przeżycie aż do 70%. Jednak w naszej dzielnicy AED praktycznie nie ma więc jesteśmy zdani na czas dojazdu karetki. Ten projekt próbuje to zmienić :)

Opis projektu

Celem projektu jest zakup i utrzymanie dodatkowych, ogólnodostępnych urządzeń AED dla Dzielnicy XIII Podgórze w ramach projektu polityki zdrowotnej pn. „Program powszechnego dostępu do defibrylacji z elementami nauki pierwszej pomocy w Gminie Miejskiej Kraków”.
 

Czym jest AED?

Automatyczny Defibrylator Zewnętrzny (AED) to urządzenie ratujące życie, które może być kluczowe w przypadku nagłego zatrzymania akcji serca. AED dostarcza elektryczny impuls, który może przywrócić regularny rytm serca poprzez defibrylację, umożliwiając przeżycie i zmniejszając ryzyko trwałych obrażeń mózgu oraz śmierci.

 

AED jest niezwykle prosty w użyciu i może być obsługiwany przez każdego, nawet bez doświadczenia medycznego. Dzięki intuicyjnemu interfejsowi oraz precyzyjnym instrukcjom głosowym lub wizualnym AED przewodzi użytkownikowi przez cały proces ratowania życia.

 Więcej informacji dlaczego AED powinno być powszechnie dostępne można znaleźć w świetnym artykule Projekt AED: https://projektaed.pl/fundacja/dlaczego-aed-powinny-byc-powszechnie-dostepne/

 Koszty

Koszt jednego urządzenia nie jest duży (~10-15 tysięcy już razem ze skrzynką i akcesoriami) a jego utrzymanie nie generuje wysokich kosztów, dlatego kwota z BO powinna wystarczyć żeby naprawdę dobrze doposażyć naszą dzielnicę.

UZASADNIENIE PROJEKTU

Przy zatrzymaniu akcji serca jak najszybszy dostęp do AED jest kluczowy, w naszej okolicy jednak, zwłaszcza na Płaszowie brakuje takich urządzeń. Obecną ich dostępność można podejrzeć na przykład na tej mapie: https://www.ratujzsercem.pl/Map.aspx


 

Galeria

Charakterystyka długoterminowych skutków: Projekt zakłada zakup i instalację 10 zestawów automatycznych defibrylatorów zewnętrznych AED na terenie Dzielnicy XIII Podgórze w miejscach ogólnodostępnych oraz przeprowadzenie szkoleń z zakresu pierwszej pomocy dla pracowników podmiotów, w których AED zostanie zamontowane. Nagłe zatrzymanie krążenia (NZK) jest to ustanie mechanicznej czynności serca, które wymaga podjęcia natychmiastowej interwencji przez świadków zdarzenia, tj. powiadomienie systemu ratownictwa medycznego, podjęcie resuscytacji krążeniowo-oddechowej oraz zapewnienie dostępu do wczesnej defibrylacji. Defibrylacja wykonana w ciągu 3-5 minut od utraty przytomności może zapewnić przeżywalność na poziomie 50-70%. Rozmieszczenie urządzeń AED w miejscach publicznych przynosi korzystne efekty w pozaszpitalnym nagłym zatrzymaniu krążenia (odnotowuje się poprawę wartości wskaźnika przeżywalności w przypadku NZK). Rozbudowa miejskiej sieci AED o dodatkowo zakupione w ramach środków z budżetu obywatelskiego 10 urządzeń AED może przyczynić się do ograniczenia liczby zgonów spowodowanych nagłym zatrzymaniem krążenia na terenie Dzielnicy XIII Podgórze. Szacowany łączny koszt realizacji zadania wynosi: 250 000 zł. Realizacja tego zadania w ramach budżetu obywatelskiego nie powoduje konsekwencji finansowych dla Gminy Miejskiej Kraków w kolejnych latach. W związku z powyższym Wydział Polityki Społecznej i Zdrowia pozytywnie opiniuje zgłoszony w ramach budżetu obywatelskiego projekt pn. „Zakup AED dla naszej dzielnicy”. Projekt ten został skorygowany w ten sposób, aby jego założenia pozostawały w zgodzie z przedmiotowym programem polityki zdrowotnej.
powrót