Projekty 2024 rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Projekt lokalny - Dzielnica XVIII NR 46:

Czas na kolejną tężnię w Nowej Hucie

Projekt odrzucony: Projekt zakłada budowę małej tężni wraz z wykonaniem najbliższego zagospodarowania w Parku Wiśniowy Sad. W bliskiej odległości tj. przy ul. Padniewskiego, Zarząd Zielni Miejskiej w Krakowie realizuje zadanie w ramach którego przewidziana została budowa pełnowymiarowej tężni wraz z wykonaniem zagospodarowania terenu. W związku z czym wydatkowanie i realizacja kolejnej tężni w odległości ok. 500 m w linii prostej jest niezasadna a dodatkowo taki wydatek byłby niegospodarnym wykorzystaniem środków finansowych co naruszałoby dyscyplinę finansów publicznych. Ponadto na etapie wstępnej weryfikacji przedmiotowy projekt został poddany ocenie merytoryczno-prawnej oraz wysłany do opinii do różnych jednostek, Wydziałów UMK m.in. Wydziału Kształtowania Środowiska, który przekazał następujące informacje dla przedmiotowego zamierzenia tj. "W ocenie Wydziału projekt budzi wątpliwości. Z uwagi na fakt, iż zgodnie z „Koncepcją systemu terenów zieleni publicznej miasta Krakowa” zawartą w „Kierunkach rozwoju i zarządzania terenami zieleni w Krakowie na lata 2019-2030”, ww. działka została ujęta, jako ZP - Park Wiśniowy Sad. Duże stężenie soli w połączeniu z wodą deszczową może spowodować wysychanie drzew znajdujących się w pobliżu tężni. Z uwagi na obecność drzew, występowanie chronionych gatunków zwierząt oraz ich siedlisk jest wysoce prawdopodobne." W związku z powyższym projekt został odrzucony.

Edycja Budżet Obywatelski 2024 Projekt lokalny - Dzielnica XVIII Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

400 000,00 PLN
kwota potrzebna do realizacji

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Park Wiśniowy Sad

Krótki opis projektu

Zbudujmy tężnię solankową w parku Wiśniowy Sad. Obecna tężnia pokazuje jak duże jest zapotrzebowanie wśród mieszkańców Nowej Huty na taką inwestycje. Powstanie tężni to stworzenie idealnego miejsca odpoczynku o charakterze prozdrowotnym.

Opis projektu

Projekt zakłada wybudowanie małej tężni solankowej wraz małą architekturą w postaci ławek parkowych. Ideą projektu jest stworzenie miejsca odpoczynku, a przede wszystkim poprawy zdrowia poprzez inhalacje wziewną. Tężnia solankowa jest to konstrukcja z drewna drzew iglastych i gałęzi, zazwyczaj tarniny, na które spływa pompowana ku górze solanka, czyli woda mineralna zawierająca duże ilości jonów sodowych, związków jodu, bromu oraz soli magnezowych. 

 
wymiary tężni ok: 6,00m x 1.30m x 3.60m 
ławki parkowe ok: 4szt.
 
Proponowana lokalizacja znajduje się na działce: NH-51, 27/4
 

Realizacja zakresu projektu BO będzie realizowany do wysokości środków finansowych. Autor projektu wyraża zgodę na zastosowanie alternatywnych rozwiązań nieprzewidzianych w tym projekcie BO, które spełniłyby jego podstawowe założenia. Wszystkie elementy zagospodarowania terenu, jak także konkretne lokalizacje, zostaną poddane analizie możliwości realizacji pod względem obowiązujących przepisów prawa. Docelowy projekt zagospodarowania terenu zostanie skonsultowany z autorem projektu Budżetu Obywatelskiego.

UZASADNIENIE PROJEKTU

  • Istniejące w Krakowie teżnie cieszą się ogromną popularnością co pokazują jak duże jest zapotrzebowanie na takie inwestycje wśród mieszkańców Krakowa. Niestety duże obłożenie i lokalizacja stanowią często baraerę dla osób starszych, choćby nawet z uwagi na utrudniony dojazd. Istotne jest, aby powstawały kolejne obiekty tego typu.
  • Zły stan powietrza w Krakowie wymaga podjęcia działań wspierających zdrowie mieszkańców. Powstanie małej tężni ma charakter prozdrowotny. Przede wszystkim stymuluje i podnosi odporność organizmu, a więc jest bardzo wskazana dla osób starszych i dzieci. Co najważniejsze, leczy choroby górnych dróg oddechowych. 
  • Powstanie tężni to stworzenie idealnego miejsca odpoczynku o charakterze prozdrowotnym, który zdecydowanie podniesie atraktycjność tej części Krakowa. 
  • Projekt zakłasa powstatnie teżni w centrum Nowej Huty, dlatego bliskość osiedli oraz dostęp komunikacji sprawi że dostępność teżni dla osób starszyc będzie zdecydowanie łatwiesza. 

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Realizacja zadania, Dokumentacja projektowa. Opracowanie dokumentacji projektowej. Realizacja zadania 400 000,00 PLN
400 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Dokumentacja projektowa Opracowanie dokumentacji projektowej 2025
Realizacja zadania Realizacja zadania 2026

Galeria

powrót