Projekty 2024 rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Projekt ogólnomiejski NR 172:

Pochylnia na Bulwarze Czerwieńskim

Projekt odrzucony: Projekt zakłada budowę pochylni na Bulwarze Czerwieńskim. Na etapie wstępnej weryfikacji przedmiotowy projekt został poddany ocenie merytoryczno-prawnej oraz wysłany do opinii do różnych jednostek. Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków poinformował, iż wskazany teren objęty jest projektem rewitalizacji bulwarów. Również ze względu na duże ograniczenia w MPZP dotyczące dopuszczalnego procentowego udziału powierzchni utwardzonych, nie dopuszcza się wprowadzania nowych nawierzchni nieprzepuszczalnych na terenie Bulwaru Czerwieńskiego. Wystąpiono również o opinię do Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie. Z informacji przekazqanych przez ww. jednostkę wynika, że działka nr 81/5 obręb 146 - Śródmieście znajduje się na obszarze szczególnego zagrożenia powodzią od rzeki Wisły, gdzie prawdopodobieństwo wystąpienia powodzi jest średnie i wynosi p=1% (raz na 100 lat). W związku z powyższym obowiązują tu zakazy wynikające z art. 77 ust. 1 pkt 3 Prawa wodnego w zakresie „gromadzenia ścieków, nawozów naturalnych, środków chemicznych, a także innych substancji lub materiałów, które mogą zanieczyścić wody, oraz prowadzenia przetwarzania odpadów, w szczególności ich składowania”. Ponadto, na lokalizowanie nowych obiektów budowlanych na obszarach jw. zachodzi konieczność uzyskiwania pozwolenia wodnoprawnego wskazanego w art. 390 ust. 1 ustawy z dnia 20 lipca 2017r. Prawo wodne. Realizacja projektu wymagać będzie ponadto uzyskania decyzji zwalniającej z zakazów wynikających z art. 176 ustawy Prawo Wodne. Zgodnie z zapisami uchwały nr LI/1410/21 Rady Miasta Krakowa z dnia 13 stycznia 2021 r. w sprawie Regulaminu budżetu obywatelskiego Miasta Krakowa § 2. Realizacja projektów w ramach budżetu obywatelskiego odbywa się w cyklu jednorocznym lub w cyklu dwuletnim na zasadach określonych w ustawie o finansach publicznych. Z uwagi na konieczność uzyskania pozwolenia wodnoprawnego, realizacja zadania w trybie dwuletnim nie jest możliwa. Ponadto projekt koliduje z opracowaną przez Zarząd Zieleni Miejskiej dokumentacją projektową w zakresie zagospodarowania Bulwarów Wiślanych. Zgodnie z zapisami uchwały nr LI/1410/21 Rady Miasta Krakowa z dnia 13 stycznia 2021 r. w sprawie Regulaminu budżetu obywatelskiego Miasta Krakowa § 17. 1. W ramach procedury budżetu obywatelskiego nie mogą być realizowane projekty: 4) które w dniu zgłoszenia stoją w sprzeczności z obowiązującymi w mieście planami, politykami, strategiami, programami i innymi uchwałami Rady i zarządzeniami Prezydenta. Mając na względzie powyższe, projekt zostaje odrzucony.

Edycja Budżet Obywatelski 2024 Projekt ogólnomiejski - dotyczy całego obszaru Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

500 000,00 PLN
kwota potrzebna do realizacji

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Bulwar Czerwieński

Krótki opis projektu

Budowa pochylni - zjazdu dla rowerów, wózków, łączącej poziom górny i dolny na Bulwarze Czerwieńskim.

Opis projektu

Budowa jezdni w nawierzchni asfaltowej lub innej, długości ok. 100m, szerokości ok. 2,0m, pomiędzy poziomem górnym a dolnym Bulwaru Czerwieńskiego, o pochyleniu ok. 5%. Proponowana lokalizacja wg załączonej mapki.

UZASADNIENIE PROJEKTU

Bulwarem w rejonie Wawelu przemieszczają się codziennie bardzo duże rzesze mieszkańców Krakowa, turystów. W chwili obecnej nie ma płynnego połączenia między poziomami bulwarów na długości ok. 1 km, od wyjścia/wyjazdu za mostem Grunwaldzkim do zejścia/zjazdu za mostem Dębnickim. Stanowi to utrudnienie dla realizacji celu podróży dla wielu podróżnych - niepełnosprawnych, starszych, osób z wózkami z dziećmi, rowerzystów. Realizacja proponowanej pochylni w sposób istotny poprawiłaby tą sytuację, czyniąc jednocześnie bulwary bardziej przyjaznymi i atrakcyjnymi turystycznie.

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Projekt i budowa 500 000,00 PLN
500 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Projekt i budowa 2025r.

Galeria

powrót