Projekty 2024 rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Projekt ogólnomiejski NR 174:

Krakoski Olimpijczyk

Edycja Budżet Obywatelski 2024 Projekt ogólnomiejski - dotyczy całego obszaru Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

299 380,00 PLN
kwota potrzebna do realizacji

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Boisko Com - Com Zone ul. Ptaszyckiego 6 Kraków

Krótki opis projektu

"Krakoski Olimpijczyk" to projekt polegający na rozpowszechnieniu wśród dzieci i młodzieży NOWEJ DYSCYPLINY OLIMPIJSKIEJ - FUTBOLU FLAGOWEGO poprzez zorganizowanie i przeprowadzeniu zajęć sportowych z bezkontaktowej odmiany futbolu amerykańskiego.

Opis projektu

Zadanie polega na cyklicznym prowadzeniu zajęć sportowych dla i młodzieży z futbolu flagowego, który w 2023 roku został wcielony w poczet dyscyplin olimpijskich, co niewątpliwie przełoży się do popularyzacji tego sportu.
Jest to sport drużynowy, wymagający od grających współpracy na boisku co z pewnością pozytywnie wpłynie na budowanie społecznych więzi w grupie uczestniczącej w projekcie.  Jest to sport sprzyjający również  aktywizacji dziewczynek, bo futbol flagowy  jest dyscypliną agnostyczną w zakresie płci. Działania rekrutacyjne do zajęć będą ukierunkowane na wprowadzenie również dziewcząt do tej dyscypliny sportu. Wpisuje się to w strategię Polskiego Związku Futbolu Amerykańskiego, który planuje w 2024 roku powołać pierwszą w historii reprezentację kobiet w futbolu flagowym. Liczymy, że zajęcia zachęcą dziewczynki i chłopców do stałego uprawiania sportu i być może w przyszłości dołączą do Reprezentacji Polski i zaistnieją na arenie międzynarodowej, a już w 2028 będą Reprezentantami Polski na Olimpiadzie w Los Angeles. Futbol  (bezkontaktowa odmiana futbolu amerykańskiego)  z pewnością jest wyjątkowy i stanowi alternatywę dla najbardziej popularnych dyscyplin sportowych, zwłaszcza dla osób szukających unikatowości również w zakresie uprawianego sportu i zagospodarowania czasu wolnego.
W ramach projektu planuje się nawiązanie współpracy z trenerami, fizjoterapeutami i zawodnikami Reprezentacji Polski w futbolu flagowym. Umożliwi to zwiększenie poziomu sportowego młodzieży, a także zaczerpnięcie najlepszych praktyk wykorzystywanych w klubach lig profesjonalnych. Aby podnieść jakość i świadomość treningową grupy docelowej, w ramach zajęć sportowych młodzież będzie pod opieką wyspecjalizowanych i doświadczonych fizjoterapeutów. Pozwoli to na konsultacje zdrowotne również osobom, które ze względu na sytuację materialną nie mogą sobie na to pozwolić.
Zajęcia będą prowadzone w kompleksie treningowym Com Com Zone przy ul. Ptaszyckiego 6 w Krakowie (do projektu dołączona promesa). Miejsce jest doskonale skomunikowane z całą aglomeracją miejską i podmiejską (tramwaje, autobusy, parkingi dla samochodów, ścieżka rowerowa), co niewątpliwie przekłada się na bezpieczeństwo uczestników projektu w drodze na i z zajęć. Daje również możliwość samodzielnego dojazdu młodzieży. Zajęcia będą prowadzone w stałych porach (łatwość planowania czasu pozaszkolnego dla całych rodzin), w jednym miejscu dla każdej grupy wiekowej.
Przewiduje się zorganizowanie zajęć sportowych 2 razy w tygodniu po 2 godziny od 1 marca 2025 do 30 czerwca 2025 oraz sierpnia do grudnia 2025 w których wezmą udział  dzieci i młodzież w wieku od 10 – 23 lat w dwóch grupach wiekowych (10-14 lat, 15-23 lat. Realizatorem zadania będzie organizacja pozarządowa, która zostanie wyłoniona w drodze konkursu grantowego zgodnie z harmonogramem. Po wyłonieniu realizatora, to on odpowiada za wszystkie kolejne etapy projektu, w tym za dokonywanie zakupów oraz zawieranie umów zleceń z osobami, których udział jest uwzględniony w harmonogramie i kosztorysie. Beneficjentami będą dzieci i młodzież w wieku od 10 do 23 lat.
Projekt ma za zadanie propagowanie aktywności fizycznej wśród dzieci i młodzieży oraz stworzenie możliwości rozwijania się w nowej, unikatowej dyscyplinie sportu. Opiekunowie beneficjentów projektu podczas prowadzenia zajęć będą  kładli nacisk na podnoszenie umiejętności sportowych dzieci, ich ogólny rozwój fizyczny, kształtowanie prawidłowych postaw, umiejętności współpracy w grupie i więzi społecznych. 
Projekt przewiduje również organizację pikniku promującego sport, futbol flagowy oraz Igrzyska Olimpijskie oraz zdrowy tryb życia.. 

UZASADNIENIE PROJEKTU

Celem projektu jest aktywizacja sportowa dzieci i młodzieży (bez względu na płeć) poprzez treningi z futbolu flagowego.
Poprzez zaangażowanie beneficjentów projektu w zajęcia sportowe dajemy szansę na dołączenie w przyszłości (po zakończeniu projektu) do udziału w Polskich i Międzynarodowych zawodach sportowych.  Ponadto dajemy szanse każdemu młodemu człowiekowi zaangażowanemu w zajęcia na bycie w przyszłości w kadrze olimpijskiej w związku z włączeniem futbolu flagowego w poczet sportów olimpijskich, co niewątpliwie przełoży się na pozytywną motywację do udziału w zajęciach i aktywizację dzieci i młodzieży.
Sport daje również możliwość uzyskania stypendiów sportowych co przyczyni się do poprawy wyników w nauce beneficjentów projektu i odsuwa ich od zagrożeń cywilizacyjnych takich jak alkoholizm, czy narkomania. Ponadto przez specyfikę futbolu flagowego – sport drużynowy  kształtujemy w dzieciach i młodzieży umiejętności współpracy i więzi społeczne.
 

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Wynagrodzenie trenerów Zatrudnienie 2 trenerów (180zł x 2 grupy x 2h x 2 razy w tygodniu x 37 tygodni) 53 280,00 PLN
Konsultacje ze specjalistami Konsultacje fizjoterapeutyczne (1 raz w mc / 200złx9), Konsultacje dietetyczne (1 raz w mc / 100złx9), Konsultacje trenera przygotowania motorycznego (2 razy w mc / 2x200złx9), szkolenie z pierwszej pomocy (1 raz / 500zł), konwersacja z native speaker (2 razy w tygodniu / 2x300złx37tyg.) 29 000,00 PLN
Najem boiska Najem boiska ( 650złx2hx2razy w tygodniu x 37 tygodni) 96 200,00 PLN
Koordynator projektu Zatrudnienie osoby koordynującej projekt, odpowiedzialnej za promocję, nabór zawodników, organizację zajęć i pikniku (12 miesięcy x 2800) 33 600,00 PLN
Zakup strojów treningowych Zakup strojów treningowych dla zawodników (60sztuk x 200zł) 1 komplet: koszulka, spodenki, bluza treningowa 12 000,00 PLN
Promocja projektu Promocja projektu poprzez przygotowanie, druk i kolportacja ulotek, plakatów. Reklama w socjal mediach. 2 500,00 PLN
Zakup wody Zakup wody mineralne i bidonów dla uczestników treningów 4 000,00 PLN
Zakup sprzętu treningowego Zakup sprzętu treningowego niezbędnego do przeprowadzenia zajęć (min specjalistyczne bramki, piłki, ) 18 800,00 PLN
Piknik Organizacja pikniku promującego idee olimpijskie, nową dyscyplinę olimpijską futbol flagowy oraz zdrowy tryb życia. Koszty obejmują: najem: sceny, nagłośnienia, namiotów; ochrona, zabezpieczenie medyczne, najem toalet, zaopatrzenie w wodę i drobne przekąski, zespół muzyczny, prowadzący, organizacja konkurencji sportowych oraz zabaw i zajęć dla dzieci. Piknik na obiekcie przy ul. Ptaszyckiego 6 50 000,00 PLN
299 380,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Przygotowanie projektu Przygotowanie projektu, rozeznanie rynku i wybór jednostki realizującej zadanie I.2025
Promocja projektu Promocja projektu, nabór zawodników, zatrudnienie trenerów i fizjoterapeutów, zakup wody i sprzętu sportowego, przygotowanie organizacji pikniku II.2025
Prowadzenie zajęć Prowadzenie zajęć sportowych od marca do grudnia 2025 z przerwa w miesiącu lipcu III - XII.2025
Organizacja pikniku Organizacja pikniku zakańczającego projekt XII.2025

Galeria

Charakterystyka długoterminowych skutków: Projekt polega na rozpowszechnieniu wśród dzieci i młodzieży nowej dyscypliny olimpijskiej – futbolu flagowego poprzez zorganizowanie i przeprowadzeniu zajęć sportowych w bezkontaktowej odmianie futbolu amerykańskiego. Celem projektu jest aktywizacja sportowa dzieci i młodzieży poprzez treningi z futbolu flagowego. Projekt rozpatrzony pozytywnie.
powrót