Projekty 2024 rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Projekt lokalny - Dzielnica VII NR 42:

Z książką wśród zwierząt

Edycja Budżet Obywatelski 2024 Projekt lokalny - Dzielnica VII Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

25 000,00 PLN
kwota potrzebna do realizacji

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Fundacja Miejski Park i Ogród Zoologiczny w Krakowie, ul. Kasy Oszczędności Miasta Krakowa 14, 30-232 Kraków

Krótki opis projektu

Zakup i montaż przy wejściu do krakowskiego Ogrodu Zoologicznego budki bookcrossingowej. W budce będą książki o tematyce przyrodniczej. Inicjatywa zachęca do wymiany książek z domowych biblioteczek, które się przeczytało, w myśl zasady: podaj dalej.

Opis projektu

Projekt zakłada postawienie wolnostojącej drewnianej budki bookcrossingowej w miejscu ogólnodostępnym przed wejściem na teren Ogrodu Zoologicznego i umożliwienie w ten sposób mieszkańcom Krakowa i turystom bezpłatnego i wolnego dostępu do książek o tematyce związanej z fauną i florą. Elementem graficznym zamieszczonym na budce, nawiązującym do Ogrodu Zoologicznego i bibliotek, będąca jednocześnie symbolem mądrości, byłaby sowa. Budka z pewnością wzbudziłaby duże zainteresowanie wśród osób odwiedzających ZOO. Dostarczenie tego typu usługi pozwoliłoby na zwiększenie poziomu i zasięgu czytelnictwa oraz zainteresowania kulturą. W akcję dostarczania książek można włączyć Bibliotekę Kraków.
 

UZASADNIENIE PROJEKTU

Celem jest umożliwienie mieszkańcom Krakowa i turystom odwiedzającym krakowski Ogród Zoologiczny, korzystanie z wolnostojącej drewnianej budki bookcrossingowej, która znalazłaby się nieopodal wejścia do ZOO. Dostęp do budki bookcrossingowej będzie stanowił udogodnienie dla osób, które w otoczeniu przyrody będą chciały zanurzyć się w lekturze. Zgromadzone książki, nawiązujące tematyką do świata zwierząt i roślin, będą uzupełniającym źródłem informacji o zwierzętach. Inicjatywa posiada ogromne walory proekologiczne, ponieważ każda książka będzie wielokrotnie czytana. Idea bookcrossingu ma wiele zalet i z pewnością zainteresuje odbiorców. Ogromną grupę osób odwiedzających ZOO stanowią rodzice z dziećmi, a dzieci z czasem „wyrastają” z kupowanych im przez rodziców książek i są z tego powodu bardzo chętne, aby przekazać zbędne już książeczki innym. Z kolei dobre wrażenia z wizyty w ZOO będzie wzmocnione, jeśli przy okazji będzie można zyskać nową książeczkę zostawioną przez innego małego czytelnika wcześniej.

Charakterystyka długoterminowych skutków: Postawienie wolnostojącego regału bookcrossingowego przed wejściem do Ogrodu Zoologicznego umożliwi mieszkańcom Krakowa i turystom bezpłatny i wolny dostęp do książek o tematyce przyrodniczej. Idea bookcrossingu polega na pozostawianiu przeczytanych książek w miejscach publicznych po to, by znalazca mógł je przeczytać i znów puścić w obieg. Inicjatywa ma cechy działań proekologicznych - książki są czytane i wielokrotnie przekazywane dalej. W ten sposób na pozór zbędne książki zyskują "nowe życie".
powrót