Projekty 2024 rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Projekt ogólnomiejski NR 179:

Boulodrom odkryty i kryty - Przez cały rok dla petanque/bule

Edycja Budżet Obywatelski 2024 Projekt ogólnomiejski Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

922 000,00 PLN
kwota potrzebna do realizacji

Lokalizacja

Główna lokalizacja: narvik 77

Krótki opis projektu

Boulodrom odkryty i kryty (30 boisko) do gry w pétanque i uprawiania innych sportów jak ringo, molki i podobne. Używany przez użytkowników od 5 roku życia. Bulodrome zapewnia przestrzeń dla wszystkich dostępnych do zabawy i spotkań towarzyskich.

Opis projektu

Opis Projektu
Projekt zakłada budowę dużego pola do gry w bule w celach rekreacyjnych, treningowych, turniejowych, nauki gry, a także towarzyskiego spędzania czasu. Ten typ terenu nazywany jest także bulodromem. Celem jest zbudowanie bulodromu w taki sposób, by służył swojemu celowi przez cały rok.
Nawierzchnię boulodromu stanowi utwardzona warstwa kruszywa, na której rozgrywane są gry w pétanque/boule.


Projekt ten posiada dwa  główne aspekty: 

Pierwszy - Część Najważniejsza, czyli budowa bulodromu o powierzchni od 1500 m2 do 2000 m2, który będzie wystarczająco duży, aby zapewnić nie tylko codzienne użytkowanie, ale także organizowanie dużych wydarzeń i zajęć w większych grupach, takich jak dni otwarte sportu/boule, szkolenia dla dzieci i młodzieży, dorosłych, seniorów czy innych grup społecznych.
Druga część tego projektu polega na tym, że część bulodromu (jak wyżej) o powierzchni od 500 m2 do 600 m2 znajduje się pod zadaszeniem. 
Kryty bulodrom będzie miał również utwardzoną nawierzchnię, a dodatkowo będzie wyposażony w odpowiednie oświetlenie, wentylację i ogrzewanie, aby zapewnić użytkownikom bezpieczne miejsce do gry zimą lub w niesprzyjającą pogodę, jak słota czy upał. Dzięki temu obiekt będzie dostępny przez okrągły rok i przy każdej pogodzie.
Kryty bulodrom musi mieć co najmniej 6 metrów wysokości, aby można było swobodnie grać w bule. Głównymi materiałami konstrukcyjnymi może być beton, drewno, namiot, blacha lub kombinacja tych materiałów.

Bulodrom zarówno kryty, jak i odkryty musi posiadać ławki i miejsca do siedzenia. Na zewnątrz wolimy sadzić drzewa w odległości co najmniej 1 metra od krawędzi końca boiska. Na zewnątrz terenu gry może znajdować się jak najwięcej drzew, aby promować ekologię i zieleń.

Dodatkowa infrastruktura wspomagająca korzystanie z boulodrome:
Niewielkie pomieszczenie (6m2 – 8m2), które może pełnić zarówno funkcję biura, jak i magazynku do przechowywania sprzętu używanego na co dzień, a także podczas imprez takich jak treningi czy turnieje.
WC na terenie Bulodromu Krytego – pisuar i toaleta zabudowana.
Końce bulwaru należy wyznaczyć betonem/cegłą o wysokości nie większej niż 25 cm

Wyposażenie Dodatkowe/Opcjonalne:
plansza z zasadami gry
zestawy kul, koła rzutów, tablice punktowe
mała infrastruktura jak toliki i ławki jako część odpoczynkowa – zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz

Koszt utrzymania odkrytego bulodromu jest niewielki, ponieważ nie wymaga specjalnej konserwacji.
 

UZASADNIENIE PROJEKTU

Uzasadnienie/Korzyści z projektu:
Petanque/Boule/Kulki – gra o długiej historii, obecnie najbardziej popularna we Francji, a ciesząca się coraz większą popularnością zarówno na świecie, jak i w Polsce. Gra uprawiana na utwardzonej nawierzchni polega na rzucaniu metalowymi kulami o średnicy 70,5 do 80,0 mm (waga 650 do 800 g)  z zaznaczonego koła w stronę odległej o 6 do 10 m drewnianej kuleczki średnicy 30 mm, zwanej z francuska cochonnet, co oznacza prosiaczek (w Polsce częściej używa się określenia świnka).
W tym sporcie można grać 1 na 1 lub w zespołach 2 bądź 3 osobowych. Można go uprawiać rekreacyjnie lub na poziomie zawodniczym. Nie jest wymagane żadne wcześniejsze doświadczenie ani żaden specjalny sprzęt, poza kulami. Nie jest to sport wymagający bardzo dobrej sprawności fizycznej. Mogą go uprawiać osoby z różnymi dysfunkcjami ruchowymi czy psychicznymi, co ich wyklucza z innych dyscyplin.
Często obserwujemy, że mieszkańcy (głównie młodzież i seniorzy) nie mają odpowiednich miejsc na zajęcia od jesieni do końca marca lub gdy jest słota czy upały. 
Kryty boulodrom zapewni mieszkańcom dogodne miejsce do spotkań i gry, na które pogoda nie ma wpływu.
Sport ten nie tylko zapewnia korzyści z aktywności fizycznej, ale także angażuje umysł, podobnie jak wszystkie sporty precyzyjne.


Kilka innych dodatkowych korzyści:

> W takich turniejach może brać udział każdy, bez względu na wiek czy doświadczenie.
> Zapewnia lekkie zajęcia sportowe wymagające umiarkowanego wysiłku fizycznego.
> Integruje ludzi w każdym wieku.
> Ponieważ znajduje się obok sztucznego boiska do piłki nożnej, bulodrom pomoże dzieciom i dorosłym, którzy nie chcą lub nie mogą uczestniczyć w forsownych ćwiczeniach fizycznych, uczestniczyć w lokalnych zajęciach petanque .
> Zadaszony obiekt oznacza dostępność przez cały rok. Obecnie sezon w petankę rozpoczyna się około kwietnia i kończy w połowie listopada. Od jesieni do wiosny dostępnych jest mniej zajęć.
> Możliwość organizacji zimowych turniejów i wydarzeń dla mieszkańców Krakowa, a także graczy z zewnątrz.
> Odkryty boulodrom może zimą posłużyć do organizacji lodowiska, co dodatkowo sprawi, że obiekt jest terenem, z którego można korzystać przez cały rok.
> Możliwość ciągłego szkolenia ze względu na bezpieczne środowisko. Mieszkańcy mogą trenować i ćwiczyć pétanque niezależnie od pogody. Póki co, miłośnicy gry w bule mają „przymusową” długą przerwę od jesieni do wiosny przez niedostępność krytego bulodromu.
> Pomoże promować grę w petankę poprzez organizację lokalnych imprez dla mieszkańców w każdym wieku.
> Bulodrom może służyć jako miejsce spotkań i imprez towarzyskich, a także gier i zabaw.
> Gra w bule nie wymaga wcześniejszej wiedzy i można łatwo nauczyć się podstawowych zasad i technik. Dlatego też osoba w każdym wieku może zacząć grać od pierwszej minuty.
> Ławki, drzewa dające cień i miejsca do siedzenia będą również służyć jako miejsca dla innych użytkowników lub osób odwiedzających te lokalizacje.
> Możliwość organizacji zawodów w rozbudowanym formacie, z udziałem uczestników ze wszystkich rejonów Krakowa, całej Polski i zagranicy.
> Do wskazanych lokalizacji można dojechać każdym środkiem transportu.
> Przez cały rok można organizować różne wydarzenia, a przestrzeń można wykorzystać do uprawiania innych sportów i zajęć.
 

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Boisko petanque Boulodrom do gry w petanque - 2000m2 (w cenie zarówno kryty, jak i odkryty) - (utwardzona nawierzchnia z kruszywa) 150 000,00 PLN
Bulodrom kryty Ściana, dach, wentylacja, ogrzewanie, oświetlenie i inne akcesoria, takie jak ławki, wieszaki, prace elektryczne, woda itp. 750 000,00 PLN
Wyposażenie Pokój + łazienka Pomieszczenie gospodarcze - 8m2 - zamykane, biurko i krzesło. Miejsce do przechowywania i łazienka z pisuarem i zamkniętą muszlą klozetową. 10 000,00 PLN
Ławki i drzewa, lampy zewnętrzne, kosze na śmieci, Ławki i drzewa, lampy zewnętrzne, kosze na śmieci, 7 000,00 PLN
Sprzęt do gry w petankę Bule, tablice wyników, materiały szkoleniowe, tablica z instrukcją gry 5 000,00 PLN
922 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Boulodrom odkryty Boulodrom odkryty 06.2025
Boulodrom kryty Wszystkie konstrukcje pozwalają na pełne wykorzystanie krytego boulodrome. 11.2025
powrót