Projekty 2024 rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Projekt lokalny - Dzielnica XIII NR 74:

Indu-Natur-Park Kamieniołom Libana - etap 1B

Edycja Budżet Obywatelski 2024 Projekt lokalny - Dzielnica XIII Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

600 000,00 PLN
kwota potrzebna do realizacji

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Kamieniołom Libana, 30-542 Kraków, dz. Podgórze, ul. Za Torem 22

Krótki opis projektu

Utworzenie atrakcyjnego Indu-Natur-Parku w Kamieniołomie Libana - synergii dzikiej zieleni oraz dziedzictwa kultury przemysłowej i kinematografii (m.in. filmu Lista Schindlera), użytku ekologicznego i ścieżki przemysłu wapienniczego.

Opis projektu

Zadanie polega na utworzeniu dedykowanego mieszkańcom Krakowa, atrakcyjnego Indu-Natur-Parku w Kamieniołomie Libana – terenu zachwytu dziką przyrodą i pozostałościami przemysłu wapienniczego w “miejskiej dżungli”, dającego możliwość wypraw w przyrodę, historię i filmową scenografię. Obszar ma być w części łatwiej dostępny, bezpieczny, edukacyjny i przyjazny – małym i dużym użytkownikom, nie tracąc swego “naturalnego” charakteru.
Zadanie składa się z:

  • Zagospodarowania otoczenia pieców wapienniczych (oznaczenie okręgiem na planszy). Wykonane zostaną prace eksponujące dziedzictwo przemysłu i kinematografii np. odsłonięcie drogi z replik macew oraz remont schodów łączących spąg kamieniołomu z zachodnią półką (otoczeniem parowozowni).
  • Czynnej ochrony przyrody – usunięcie inwazyjnych gatunków stanowiących zagrożenie dla cennych siedlisk przyrodniczych oraz infrastruktury przemysłowej oraz ochrona przed zalewaniem stalowych konstrukcji stanowiących dziedzictwo.

Autor projektu wyraża zgodę na zastosowanie alternatywnych rozwiązań nieprzewidzianych w tym projekcie, które spełniłyby jego podstawowe założenia. Wszystkie elementy zagospodarowania terenu, jak także konkretne lokalizacje, zostaną poddane analizie możliwości realizacji pod względem obowiązujących przepisów prawa na etapie sporządzania dokumentacji projektowej wraz z uzgodnieniami. Docelowy projekt zagospodarowania terenu zostanie skonsultowany z autorem projektu Budżetu Obywatelskiego.

Projekt zostanie zrealizowany do wysokości wyznaczonych środków finansowych.

Ceny podane w kosztorysie projektu są cenami orientacyjnymi, które zostaną szczegółowo określone przez Projektanta na etapie opracowywania dokumentacji projektowej.

UZASADNIENIE PROJEKTU

Kamieniołom Libana to zielona oaza i bogactwo kultury. Od czasu zamknięcia w 1986 roku pozostaje niezagospodarowany. Od prawie 40 lat zarasta w niekontrolowany sposób (wkraczają zarówno cenne, jak i inwazyjne gatunki), a wapienne ściany ulegają erozji powodując odrywanie bloków skalnych. Dziedzictwo przemysłu sukcesywnie niszczeje, a po scenografii filmu „Lista Schindlera” z roku na rok zostaje coraz mniej śladów. Kamieniołom Libana to także miejsce martyrologii z czasów II WŚ, które wymaga szczególnej uwagi. Brak działań nie służy, ani ochronie zasobów kulturowych (postępujące niszczenie), ani ochronie przyrody (wzrastają rośliny inwazyjne, a siedliska gatunków chronionych są naruszane przez niezorganizowaną eksplorację terenu). Miejsce to jest również mało dostępne i nie wykorzystuje w pełni swoich walorów edukacyjnych.
Podjęcie działań rewitalizacyjnych w kamieniołomie uzasadniają następujące argumenty:

  • konieczność zapewnienia bezpieczeństwa odwiedzającym poprzez organizację szlaków ścieżkami, które są zdystansowane od ścian kamieniołomu i zabezpieczenie przed dalszą degradacją niszczejącej infrastruktury;
  • zapewnienie należytej pamięci ofiarom Obozu Karnego Służby Budowlanej zlokalizowanego w Kamieniołomie Libana;
  • ochrona dziedzictwa przemysłu wapienniczego;
  • możliwość wykorzystania potencjału dziedzictwa kinematografii (pozostałości scenografii filmu „Lista Schindlera”) dla rozwoju turystyki w powiązaniu z Muzeum Fabryka Schindlera;
  • ochrona przyrody, która mimo prawnej ochrony ( w formie użytku ekologicznego) jest miejscem postępującej degradacji;
  • wykorzystanie potencjału miejsca dla atrakcyjnego i bezpiecznego spędzania wolnego czasu przez mieszkańców Krakowa.
Projekt ma wpływ na jakość i bezpieczeństwo wypoczynku mieszkańców dzielnicy Podgórze i Krakowa dostarczając zróżnicowaną (przyrodniczo-kulturową) ofertę.

 

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Dokumentacja projektowa i pozwolenia Opracowanie dokumentacji: projektów budowlanych poprzedzone wykonaniem niezbędnych ekspertyz oraz uzyskanie pozwoleń dla realizacji I etapu zadania 200 000,00 PLN
Realizacja zadania Zagospodarowanie otoczenia pieców szybowych – etap IB 400 000,00 PLN
600 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Opracowanie dokumentacji i uzyskanie pozwoleń Opracowanie dokumentacji: projektów budowlanych poprzedzone wykonaniem niezbędnych ekspertyz oraz uzyskanie pozwoleń dla realizacji I etapu zadania 31.12.2025
Realizacja zadania – I etap Zagospodarowanie otoczenia pieców szybowych – etap IB 31.12.2026

Załączniki

Charakterystyka długoterminowych skutków: Projekt zakłada rekultywację fragmentu Kamieniołomu Liban by stworzyć bezpieczne, dostępne, edukacyjne i przyjazne dla użytkowników miejsce. Dzięki pracom rekultywacyjnym, zaniedbany teren zyska na swojej atrakcyjności i zachęci Mieszkańców oraz turystów do zapoznania się z historią miejsca.
powrót