Projekty 2024 rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Projekt lokalny - Dzielnica IX NR 21:

Poidełka w zieleni. ŹRÓDEŁKA WODY PITNEJ w Parku Solvay

Edycja Budżet Obywatelski 2024 Projekt lokalny - Dzielnica IX Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

400 000,00 PLN
kwota potrzebna do realizacji

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Park Solvay. W pobliżu sieci WA 1000 - 1. przy ulicy/ alei parkowej Żywieckiej Bocznej oraz 2. między ulicami Kościuszkowców, Niemcewicza, Potokiem Rzewny (50.0156319,19.9263841)oraz

Dodatkowe lokalizacje: Tylko teren Parku Solvay.

Krótki opis projektu

Źródełka wody pitnej w Parku Solvay to bezpłatny dostęp do wody pitnej. Ogólnodostępne ujęcia wody pitnej mają służyć mieszkańcom i wszystkim korzystającym z uroków Parku Solvay. Urządzenia zasilane będą z miejskiej sieci wodociągowej.

Opis projektu

Poidełka zewnętrzne, na terenie ogólnodostępnym to bezpłatny dostęp do wody pitnej. Źródełka zasilane z miejskiej sieci wodociągowej w Krakowie są dobrej jakości, co potwierdzają Wodociągi Miejskie w Krakowie. Zdrój będzie działał od wiosny do jesieni. Zamontowane poidełko powinno być odporne na korozję i warunki atmosferyczne. Podstawowe materiały z jakich zostaną wykonane to: beton, stal nierdzewna oraz chromowane elementy armatury hydraulicznej. Instalacje powinny być dostosowane do architektury parkowej, zabezpieczone powłoką przeciw graffiti. Konieczna jest także okresowa specjalistyczna konserwacja urządzeń.

Dodatkowo w ramach zdania kontynuowane będą nasadzenia kwitnących krzewów w okolicy poidełka.
 

Podane obiekty małej architektury stanowią przykład elementów wyposażenia i wskazówkę dla projektantów projektu budowlanego. Konkretne typy obiektów małej architektury i ich ilości zostaną doprecyzowane na etapie uzgodnień branżowych (dostosowanie do przepisów prawa, m.in. odległości od budynków, dróg, strefy bezpieczeństwa, sieci infrastruktury technicznej). Docelowy projekt zagospodarowania terenu zostanie skonsultowany z autorem projektu Budżetu Obywatelskiego.

Autor projektu wyraża zgodę na zastosowanie alternatywnych rozwiązań nieprzewidzianych w tym projekcie, które spełniłyby jego podstawowe założenia. Wszystkie elementy zagospodarowania terenu, jak także konkretne lokalizacje, zostaną poddane analizie możliwości realizacji pod względem obowiązujących przepisów prawa na etapie sporządzania dokumentacji projektowej wraz z uzgodnieniami. Docelowy projekt zagospodarowania terenu zostanie skonsultowany z autorem projektu Budżetu Obywatelskiego.

Projekt zostanie zrealizowany do wysokości wyznaczonych środków finansowych.

UZASADNIENIE PROJEKTU

1. Lokalizacja poidełek w parku, bezpośrednio przy terenach sportowo-rekreacyjnych, zdecyduje o komforcie wypoczynku.

2.Woda z poidełek lepiej ugasi pragnienie i jest zdrowsza niż napoje zwierające duże ilości cukru lub alkoholu ( aspekt zdrowotny).
3. W czasie np. upalnego lata będą mogły z dostępu do wody korzystać także zwierzęta.
4. Możliwość dostępu do wody pitnej ograniczy zakup napojów w butelkach PET, zmniejszy wydatki oraz ilość plastikowych odpadów w koszach parkowych  ( aspekt ekonomiczno-ekologiczny).
Wszystkie elementy zagospodarowania terenu a także konkretna lokalizacja zostaną analizie pod względem obowiązujących przepisów prawa na etapie przygotowywanej  dokumentacji pojektowej.

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Projekt Opracowanie dokumentacji projektowej wraz z niezbędnymi uzgodnieniami i decyzjami. 80 000,00 PLN
Realizacja Wykonanie robót budowlanych w ramach realizacji zadania 320 000,00 PLN
400 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Projekt Opracowanie dokumentacji projektowej wraz z niezbędnymi uzgodnieniami i decyzjami. 2025
Realizacja Wykonanie robót budowlanych w ramach realizacji zadania 2026
Charakterystyka długoterminowych skutków: Projekt zakłada wykonanie pitników w Parku Solvay wraz z nasadzeniami zieleni. Źródełka zasilane z miejskiej sieci wodociągowej w Krakowie są dobrej jakości. Wykonywanie pitników w przestrzeniach miejskich i parkach przynosi liczne korzyści zdrowotne, środowiskowe i społeczne.
powrót