Zazieleńmy wiadukt nad Sudołem! NIE dla betonu i bazgrołów!
Edycja Budżet Obywatelski 2024 Projekt lokalny - Dzielnica IV Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.
Lokalizacja
Główna lokalizacja: Pod wiaduktem nad Sudołem, w okolicach skrętu z ul. Szopkarzy 2
Krótki opis projektu
Projekt przewiduje wykonanie na ścianach pod wiaduktem nad Sudołem muralu z motywami roślin i ptaków, które były na tutejszych ogródkach działkowych, wyciętych pod tramwaj i Trasę Wolbromską, oraz stworzenie zielonych ścian we wnękach pod wiaduktem.
Opis projektu
Projekt ma na celu stworzenie bardziej zielonego, estetycznego, przyjaznego i bezpiecznego dla mieszkańców przejścia pod wiaduktem nad Sudołem (część ścieżki spacerowej wzdłuż potoku Sudoł od ul. Pleszowskiej do ul. Wyki - docelowo rzecznego parku linearnego nad Sudołem).
Betonowe ściany i słupy wiaduktu zostały wykończone szarą elewacją, a gładkie ściany bardzo szybko stały się pożywką dla “pseudo-grafficiarzy” i pokryte są bazgrołami, które szpecą okolicę.
Głębokie uskoki w betonowej ścianie wiaduktu zlokalizowanej pod wiaduktem wzdłuż ciągu pieszego, już od czasu budowy stały się śmietnikiem oraz publiczna toaletą, a po zmroku miejscem mogącym tworzyć sytuacje kryminogenne (w szczególności mniejsza wnęka).
W ramach proponowanego projektu zrealizowane zostaną: ZIELONY MURAL, ZIELONE ŚCIANY, PNĄCZA NA SŁUPACH pod wiaduktem.
1. ZIELONY MURAL na elewacji pod wiaduktem
Zaprojektowanie w konsultacji z okolicznymi mieszkańcami i wykonanie muralu na ścianach pod wiaduktem, nawiązującego motywami do gatunków roślin i ptaków, które były na tutejszych ogródkach działkowych - Zielonych Płucach Osiedla Prądnik Biały Zachód - które zostały wycięte pod inwestycje Tramwaju na Górkę Narodową oraz Trasy Wolbromskiej. (zdj. przykładowego muralu)
2. ZIELONE ŚCIANY we wnękach + PNĄCZA na słupach pod wiaduktem
Zaprojektowanie i wykonanie nasadzeń typu zielona ściana we wnękach po obu stronach wiaduktu (ewentualne wykonanie nasadzeń w donicach). W razie możliwości obsadzenie całorocznymi pnączami także słupów pod wiaduktem. Przykładowe gatunki to bluszcz pospolity (zimozielony), winobluszcz trójklapowy “Veitchii”, Hortensja pnąca, a tam gdzie jest więcej słońca (światła) przykładowo wiciokrzewy odm. pół-zimozielone (kwitnie na różne kolory w zależności od odmiany), milin ( kwitnie na kolory od żółtego, przez pomarańczowy, po ciemnoczerwony). Do zaproponowanych pnączy zostaną dobrane odpowiednie podpory. (zdj. przykładowej zielonej ściany).
W razie potrzeby dostosowanie oświetlenia pod wiaduktem do realizowanego projektu, celem doświetlenia tej przestrzeni i zapewnienia bezpieczeństwa przede wszystkim pieszym użytkownikom.
———
Docelowo projekt zazielenienia wiaduktu powinien być etapem większego projektu rzecznego parku linearnego nad Sudołem.
Projekt powinien być spójny z projektem Ekomuzeum Prądnika (uchwała nr LXXXIII/647/2023 - https://www.bip.krakow.pl/zalaczniki/dokumenty/n/436410/karta). Ekomuzeum Prądnika dla mieszkańców oznacza między innymi koordynację licznych oddolnych inicjatyw, przypisanych do realizacji różnym jednostkom miejskim, w taki sposób, aby powstała zielona sieć łącząca tereny na Prądniku.
Zakresu projektu Budżetu Obywatelskiego będzie realizowany do wysokości środków finansowych. Docelowy projekt zagospodarowania terenu zostanie skonsultowany z autorem projektu BO, biorąc pod uwagę opinie okolicznych mieszkańców.
UZASADNIENIE PROJEKTU
W wyniku realizacji inwestycji Tramwaj na Górkę Narodową oraz Trasy Wolbromskiej okolica nad Sudołem zmieniła się nie do poznania. Pod ich realizacje wycięto Zielone Płuca Osiedla Prądnik Biały Zachód, czyli ogródki działkowe z wieloma gatunkami drzew i krzewów, które dostarczały nie tylko tlenu, ale były także domem dla licznych gatunków ptaków, w tym także chronionych. Zdewastowane zostały również tereny zielone nad potokiem Sudoł, którego bioróżnorodność została przez inwestycję bardzo naruszona.
Obecnie nad okolicą króluje beton - betonowe koryto rzeki, w przeważającej większości betonowe ekrany akustyczne, betonowy wiadukt, którego ściany szybko pokryły się bazgrołami. Wątpliwa estetyka to jedno, ale zmienił się także mikroklimat, stąd potrzeba zwiększenia nasadzeń zieleni i stworzenia bardziej przyjaznej do życia i wypoczynku okolicy.
Okoliczni mieszkańcy od marca 2023 roku zwracają się do ZIM i ZZM z prośbą o zaprojektowania i stworzenie bardziej zielonego, przyjaznego i bezpiecznego przejścia pod wiaduktem nad Sudołem, aby stało się ono jednocześnie integralną częścią większego projektu rzecznego parku linearnego, na terenach zielonych wzdłuż potoku Sudoł od ul. Pleszowskiej do ul. Wyki - domagają się pełnej rewitalizacji tego terenu spacerowego dla różnych grup wiekowych, po trwającej ponad trzy lata uciążliwej inwestycji. Projekt “Zazieleńmy wiadukt nad Sudołem!” byłby etapem tego ważnego dla okolicy przedsięwzięcia.
Jeśli chodzi o mural pod wiaduktem, który ma pozytywnie wpłynąć na estetykę okolicy, to istnieją już w Krakowie podobne rozwiązania i realizacje (np. mural pod wiaduktem na Rondzie Mogilskim). Zlecony mural zapobiegnie dalszemu dewastowaniu elewacji pod wiaduktem “pseudo-grafitti”, a obcowanie ze sztuką pozytywnie wpłynie na samopoczucie mieszkańców. (zdj. mural pod wiaduktem na Rondzie Mogilskim)
Tworzenie zielonych ścian i nasadzeń pnączy będzie miało nie tylko wpływ na estetykę pod wiaduktem, ale także na obniżanie temperatur, zwiększanie bioróżnorodności i pozytywnie wpłynie na tutejszy mikroklimat. Wbudowanie zieleni we wnęki poprawi bezpieczeństwo pod wiaduktem i ograniczy zaśmiecani. Całość stworzy spójną i przyjazną dla ludzi przestrzeń. (zdj. mural pod wiaduktem na Rondzie Mogilskim).
NIE dla betonu i bazgrołów! Zmieniajmy okolicę nad Sudołem razem!
Nazwa | Opis | Koszt |
---|---|---|
Opracowanie dokumentacji projektowej i realizacja zadania | Opracowanie dokumentacji projektowej i realizacja zadania | 50 000,00 PLN |
50 000,00 PLN |
Nazwa | Opis | Data |
---|---|---|
Opracowanie dokumentacji projektowej i realizacja zadania | Opracowanie dokumentacji projektowej i realizacja zadania | 2025 |