Projekty 2024 rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Projekt lokalny - Dzielnica IV NR 97:

Zielona oaza ze strefą sportu przy przychodni Pachońskiego 12

Edycja Budżet Obywatelski 2024 Projekt lokalny - Dzielnica IV Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

650 000,00 PLN
kwota potrzebna do realizacji

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Pachońskiego 12 - działka 188/32 i działka 132/43, K-42

Krótki opis projektu

Zachęcamy mieszkańców osiedla Prądnik Biały Zachód do wsparcia projektu stworzenia parku kieszonkowego - zielonej oazy ze strefą sportu, odpowiadającej na potrzeby różnych grup tutejszych mieszkańców - przy przychodni na ul. Pachońskiego 12.

Opis projektu

Projekt ma za zadanie zrewitalizowanie terenów przy przychodni przy ul. Pachońskiego 12, a tym samym zwiększenie ilości funkcjonalnych terenów zielonych na osiedlu Prądnik Biały Zachód i poszerzenie oferty sportowej na świeżym powietrzu.

Zakłada on stworzenie zielonej oazy wypoczynku i aktywnego spędzania czasu ze strefą sportu, poprzez zagospodarowanie dwóch skwerów obok i przed budynkiem przychodni przy ul. Pachońskiego 12. Przewiduje utworzenie parku kieszonkowego, który będzie posiadał różne strefy, celem maksymalnego wykorzystania terenu, jednocześnie odpowiadając na zróżnicowane potrzeby tutejszych mieszkańców (seniorzy, odwiedzający przychodnie, młodzież, dzieci ze szkoły specjalnej, mieszkańcy wracający z zakupów w pawilonie w drugiej części osiedla, osoby wysiadające z tramwaju).

 



Mniejszy skwer obok przychodni aż prosi się o nasadzenie dających cień drzew i krzewów, oraz rabat z pachnącymi kwiatami - np. stworzenie mini ogrodu różanego lub kwiatowego ze strefą wytchnienia (ławki), gdzie można przysiąść i na chwilę odpocząć. Na tle budynku przychodni pięknie wyglądałyby także słoneczniki, a na razie jest tylko samotny jeden.
 
 
 

Większy skwer przed przychodnią oprócz obfitych nasadzeń drzew i krzewów, powinien posiadać dwie strefy:
  1. stera odpoczynku od strony przychodni odpowiadająca na potrzeby osób wychodzących z przychodni, mam z dziećmi, osób starszych (ławki, stoliki, kosze)
  2. strefa sportu od strony szkoły specjalnej odpowiadająca na potrzeby młodzieży, dzieci ze szkoły specjalnej, ale i seniorów - tutaj proponujemy mini siłownie zewnętrzną, zestaw do cross-fitu, stół do ping-ponga, a może i jakieś boisko do street koszykówki (podobne rozwiązania jak na zdjęciu).
 
Szczegółowa koncepcja zagospodarowania terenu powinna zostać wypracowana w ramach konsultacji z Wnioskodawcą projektu przed realizacją zadania.

Zwracamy uwagę na konieczność zrealizowania nasadzeń drzew odpornych na warunki w mieście: klon, sosna, olcha, buk, jesion, jodła, oraz rodzimych krzewów, oraz na zróżnicowany dobór gatunków drzew o naturalnym pokroju i na nasadzenia drzew dużych - celem zwiększenia bioróżnorodności tutejszej okolicy oraz zmniejszenia wyspy ciepła jaką jest parking Pachońskiego P+R oraz pobliska Trasa Wolbromska.

———
 
Projekt powinien być spójny z projektem “Ekomuzeum Prądnika” (uchwała nr LXXXIII/647/2023 - https://www.bip.krakow.pl/zalaczniki/dokumenty/n/436410/karta). Ekomuzeum Prądnika dla mieszkańców oznacza między innymi koordynację licznych oddolnych inicjatyw, przypisanych do realizacji różnym jednostkom miejskim, w taki sposób, aby powstała zielona sieć łącząca tereny na Prądniku.

Zakres projektu BO będzie realizowany do wysokości środków finansowych - dopuszczalne jest etapowanie projektu. Docelowy projekt zagospodarowania terenu zostanie skonsultowany z autorem projektu Budżetu Obywatelskiego. Podane obiekty małej architektury stanowią przykład elementów wyposażenia i wskazówkę dla projektantów projektu budowlanego. Konkretne typy obiektów małej architektury i ich ilości zostaną doprecyzowane na etapie uzgodnień branżowych (dostosowanie do przepisów prawa, m.in. odległości od budynków, dróg, strefy bezpieczeństwa, sieci infrastruktury technicznej).
 
 

UZASADNIENIE PROJEKTU

Osiedle Prądnik Biały Zachód doświadczyło w ostatnich latach ogromnego rozwoju i zmian - powstające nowe bloki i zabudowywanie osiedla, oraz trwająca ponad trzy lata inwestycja Tramwaj na Górkę Narodową i Trasa Wolbromska, która mimo że znacząco poprawiła dostęp do komunikacji zbiorowej,  przyczyniły się do zmniejszenia ilości terenów zielonych oraz do zmiany mikroklimatu tej okolicy. Pod zrealizowaną inwestycję tramwajowo-komunikacyjną wycięto ogródki działkowe, teren o dużej bioróżnorodności, będący dostarczającymi tlen Zielonymi Płucami w środku osiedla. Na tym miejscu powstała dwu pasmowa-asfaltowa droga, betonowa kładka, oraz parking P+R - czyli ogromna wyspa ciepła.
 

Projekt zagospodarowania zieleni przy inwestycji Tramwaj na Górkę Narodową nie przewidywał realizacji nasadzeń zastępczych za ogródki działkowe w tej okolicy. Dopiero starania okolicznych mieszkańców w 2023 r. zwróciły uwagę ZIM i ZZM na konieczność znaczącego zwiększenia ilości nasadzeń i szczególnego zadbania o pozostałe tereny zielone tej okolicy, przy dewastacji zieleni, do jakiej doszło w wyniku zrealizowanej inwestycji. Częściowo zwiększono ilość nasadzeń na niektórych terenach, ale nasadzono jedynie 5 gatunków drzew kolumnowych.
 
Warto zaznaczyć, że przy zwiększającej się liczbie mieszkańców, nasza okolica posiada zaledwie dwa duże parki (Kościuszki i Krowoderski), i ani jednego parku kieszonkowego, choć projekt ten jest z powodzeniem realizowany przez ZZM w innych częściach Krakowa. W rozmowach okoliczni mieszkańcy podkreślają pilną potrzebę tworzenia w tej okolicy parków kieszonkowych i zielonych stref wypoczynku dla mieszkańców, zwłaszcza przy tak zdominowanej przez beton inwestycji komunikacyjnej.
 
Proponowany projekt jest odpowiedzią na tą potrzebę wytchnienia dla mieszkańców oraz schłodzenia powstałej wyspy ciepła, jak również stworzenia nowego miejsca dla aktywnego wypoczynku w środku osiedla, by nie musieć zawsze odwiedzać bardziej odległych parków w okolicy. W pobliżu mamy place zabaw dla dzieci oraz boiska sportowe przy szkole nr. 58, jednak brakuje innej infrastruktury sportowej dla młodzieży oraz dla seniorów, a nawet dla dzieci ze szkoły specjalnej, by móc aktywnie spędzić czas i zadbać o zdrowie.
 
W odpowiedzi na interpelacje radnego w lipcu 2023 r. w sprawie terenów objętych projektem “Zielona oaza ze strefą sportu przy przychodni Pachońskiego 12“, Prezydent Miasta Krakowa przychylnie odniósł się do pomysłu stworzenia tu parku kieszonkowego z elementami infrastruktury sportowej, by w zrównoważony sposób uporządkować relację pomiędzy nowymi terenami komunikacji, a wielorodzinną zabudową mieszkaniową.

Zachęcamy wszystkich mieszkańców osiedla Prądnik Biały Zachód do wsparcia tego projektu! Stwórzmy razem park kieszonkowy w środku naszego osiedla - zieloną oazę wypoczynku i aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu!

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Projekt Opracowanie dokumentacji projektowej 50 000,00 PLN
Realizacja Realizacja projektu parku kieszonkowego z infrastrukturą sportową 600 000,00 PLN
650 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Projekt Opracowanie dokumentacji projektowej 2025
Realizacja projektu Realizacja projektu 2026

Galeria

Charakterystyka długoterminowych skutków: Projekt zakłada zagospodarowanie terenów przy przychodni przy ul. Pachońskiego 12 w formie parku kieszonkowego - zielonej oazy ze strefą sportu. Realizacja projektu przyczyni się do zwiększenia w tej okolicy dostępnych miejsc do odpoczynku i spędzania czasu aktywnie na świeżym powietrzu. Zagospodarowanie tego terenu podniesie jego walory estetyczne i podaruje Mieszkańcom wytchnienie wśród zieleni.
powrót