Projekty 2024 rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Projekt lokalny - Dzielnica I NR 25:

Gołębie, a mieszkańcy Starego Miasta-konflikt do rozwiązania

Edycja Budżet Obywatelski 2024 Projekt lokalny - Dzielnica I Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

65 000,00 PLN
kwota potrzebna do realizacji

Lokalizacja

Główna lokalizacja: 126105_9.0120.106/5; 126105_9.0008.318

Dodatkowe lokalizacje: Chcielibyśmy prosić o współpracę w celu wybrania 2 budynków w okolicach najbardziej uciążliwych dla mieszkańców skupisk gołębi, by zamontować półki spoczynkowe i wyznaczyć miejsca karmienia gołębi. Nie posiadamy wiedzy dotyczącej możliwości zagospodarowania budynków miejskich. Okolice, które uważamy za najbardziej uciążliwe: - Rynek - Stary Kleparz - Nowy Kleparz - Dworzec Główny - Skwer Praw Kobiet - Jubilat

Krótki opis projektu

Gołębie są wizytówką Krakowa, ale zanieczyszczają naszą wspólną przestrzeń. Zmniejszmy liczbę gołębi tam, gdzie jest ich za dużo i zacznijmy badać ten problemu, by miasto było czystsze, a ptaki nie były obiektem przemocy sfrustrowanych mieszkańców.

Opis projektu

Są miejsca w Starym Mieście, gdzie gołębi jest za dużo. W rynku ciężko znaleźć nieubrudzoną ławkę, zabytki są niszczone, a mieszkańcy wyładowują swoją frustrację na ptakach, które są objęte ochroną, często dopuszczając się przestępstw. “Odpowiedzialności karnej podlega ten, kto zabija, uśmierca zwierzę albo dokonuje uboju zwierzęcia w sposób nieuzasadniony, niehumanitarny […]. Grozi za to kara pozbawienia wolności do lat 3. Tej samej karze podlega ten, kto znęca się nad zwierzęciem.”

Gołębie to od lat wizytówka Krakowa i jego centrum, jednoczenie te żywe stworzenia są znienawidzone przez mieszkańców. Zamiast przemocy, zacznijmy w Krakowie innowacyjne metody regulujące populację gołębi w miejscach, gdzie najbardziej przeszkadzają mieszkańcom i turystom. Miasto będzie czystsze, a Kraków zyska rozgłos w kraju i za granicą jako samorząd, który dba o swoich mieszkańców w innowacyjny, nowoczesny i etyczny sposób.

W ramach projektu chcemy zrealizować poniższe działania.

1. W pierwszej kolejności należy skupić się na wykonaniu inwentaryzacji mającej na celu określenie miejsc bytowania gołębia miejskiego.

2. Chcemy zainstalować 30 siodełek dla gołębi w 2 lokalizacjach miasta zamontowanych na ścianach bloków, w których populacja gołębi wyjątkowo doskwiera mieszkańcom. W momencie wygospodarowania miejsca na siedziska zewnętrzne, gołębie przestają szukać miejsca dla siebie na parapetach i balkonach.
Człowiek kilka tysięcy lat temu udomowił gołębia skalnego, który swoje siedziby miał w półkach skalnych i żywił się ziarnami. Gdy okazało się że kury dają więcej mięsa, większe jajka i nie potrafią latać, czyli szybko uciec, gołębie przestały być masowo hodowane w celach spożywczych, ale za człowiekiem pojawiły się w miastach. Parapety i balkony przypominają półki skalne, dlatego te ptaki instyktownie wybierają w mieście te miejsca, doprowadzając ludzi do szału. Instalacja siodełek dla gołębi umożliwi przeniesienie ptaków z miejsc najbardziej uciążliwych dla człowieka w miejsca, gdzie będziemy mogli je kontrolować, obserwować i badać populację, by zwiększyć naszą wiedzę na ich temat i móc podejmować w przyszłości mądre decyzje dotyczące współbytowania nas i gołębi.
Pomysł siodełek zdał egzamin na Domu Sztuki w warszawskim Ursynowie w ramach projektu Półki dla Gołębi na Domu Sztuki. Odnośnik do źródła znajduje się w Linku 1, na końcu tego opisu, a zdjęcie siodełek jest dołączone w kolejnym punkcie pod nazwą Zdjęcie 1. Dzięki tym siedziskom zanieczyszczenia gołębie będą też zgromadzone w jednym miejscu. Przykładowym miejscem, gdzie półki mają rację bytu są np. ślepe ściany bloków i innych budynków, ale też np. wydzielone miejsca w okolicy Ronda Mogilskiego, dzięki czemu inne przestrzenie ronda nie będą zanieczyszczone. Jeśli 1 gołąb produkuje średnio 8 kg zanieczyszczeń rocznie, to instalując półki w określonych miejscach przekierujemy zanieczyszczenia w te konkretne miejsca, skracając czas pracy służb porządkowych oraz unikając przypadkowego zanieczyszczania przestrzeni miejskiej, w tym zabytków ok. 3 tonami gołębich odchodów.

3. Chcemy zainstalować około 10 półek zewnętrznych, zamontowanych na przykład na dachu Domu Pomocy Społecznej im. Ludwika i Anny Helclów (wnioskodawca wytypuje wstępne lokalizacje na budynkach użyteczności publicznej oraz uzyska niezbędne pozwolenia konserwatorskie). Popularne ostatnio staje się stawianie uli na dachach biurowców, to samo można zrobić z gołębnikiem, w którym, we współpracy z weterynarzami, będziemy mogli przeprowadzić odpowiednie badania liczebności, najpopularniejszych chorób, częstotliwości rozrodu gołębi. Te informacje umożliwią podjęcie decyzji, czy etyczna regulacja populacji gołębiej (np. poprzez podmianę jajek na plastikowe w miejscach, gdzie ptaki najbardziej utrudniają życie mieszkańcom jest możliwa i jakie miałaby liczebne skutki). Detale techniczne dotyczące dostępności półek dla człowieka, ale jednocześnie zapewniające ptakom bezpieczeństwo chcielibyśmy uzgodnić z odpowiednimi przedstawicielami Urzędu Miasta. To stosunkowo tania forma gołębnika zewnętrznego, umożliwiająca przeprowadzenie szeregu badań nad populacją, które w przyszłości umożliwią podjęcie decyzji odnośnie gołębi w miejscach, gdzie współżycie człowieka z tymi ptakami jest wyjątkowo uciążliwe.

4. Chcemy wydzielić miejsca karmienia gołębi w okolicy półek i siodełek, by spowodować stałą zmianę  zwyczajów przyjaciół gołębi, zmniejszyć zanieczyszczenie w miejscach gdzie gołębie są najbardziej uciążliwe oraz ukształtować nowe przyzwyczajenia ptaków. Gołębie są niezwykle ważnym elementem miejskiego krajobrazu dla wielu osób starszych i samotnych. To one stanowią jedyne źródło motywacji do spaceru, a wyjścia i spotkania z ptakami organizują wielu samotnym osobom dnie. Bycie potrzebnym, wyczekiwanym każdego dnia, choćby przez gołębie, ma niezwykle cenny wpływ na dobrostan psychiczny wielu osób samotnych i starszych, żyjących w mieście, które rozwija się i zmienia w tempie szalonym i niezrozumiałym. Nie da się ukryć, że spoktania z tymi ptakami mają bezcenny wpływ na dobrostan psychiczny wielu osób. Akcja promocyjna i rozmowy z osobami regularnie karmiącymi gołębie umożliwią nam współpracę z przyjaciółmi gołębi, by karmienie i kontakty ich z ptakami odbywały się w miejscach, gdzie ptaki nie powodują zniszczeń i agresji innych.

Link, gdzie można zobaczyć Półki dla Gołębi na Domu Sztuki: https://www.youtube.com/watch?v=1JeNZ5NeiYI&t=17s  
 
Pomoc w przygotowaniu wniosku i konsultacje:
Michał Czuba - Fundacja Peruna - https://peruna.org.pl
Iga Spodzieja - Chatka Gołębia, wolontariuszka Fundacji Akcja dla Dzikich Zwierząt - https://chatkagolebia.pl
Łukasz Górecki - Księgowość INAC - https://inac.pl

UZASADNIENIE PROJEKTU

Problem krakowskich gołębi jest wbrew pozorom złożony. Zanieczyszczenia powodowane przez gołębie utrudniają życie ludziom, niszczą budynki, przysparzają prac przeciążonym służbom porządkowym, dodatkowych kosztów zarządcom i właścicielom nieruchomości, a osobom dbającym o zabytki w naszym mieście UNESCO spędzają sen z powiek. Z drugiej strony, nadmierna liczba udomowionych dawno temu przez człowieka ptaków walczy o miejsce, zasoby i przetrwanie w coraz gęściej zabudowanym i zamieszkanym mieście, w przestrzeni całkowicie niesprzyjającej dobrostanowi tych ptaków, choćby ze względu na nocne oświetlenie i brak odpowiedniego pożywienia, czyli ziarna, a na dodatek wśród ludzi, którzy, delikatnie rzecz ujmując, nie pałają do gołębi sympatią i stosują wobec nich różne formy przemocy, tak słownej, jak i fizycznej. Niewiele osób wie, że te ptaki są prawnie objęte częściową ochroną gatunkową, a przemoc wobec nich jest przestępstwem. “Odpowiedzialności karnej podlega ten, kto zabija, uśmierca zwierzę albo dokonuje uboju zwierzęcia w sposób nieuzasadniony, niehumanitarny […]. Grozi za to kara pozbawienia wolności do lat 3. Tej samej karze podlega ten, kto znęca się nad zwierzęciem.”

Warto też mieć na uwadze, że wielu rodziców cierpi na pobudki w środku nocy, gdyż nasze dzieci zbyt często widzą świeżo przejechane gołębie zwłoki na ulicach. Co muszą czuć te dzieci budząc się z koszmaru sennego, który tak naprawdę jest codziennością na krakowskich drogach?

Wyznaczając gołębiom miejsca spoczynkowe, a przyjaciołom gołębi miejsca do karmienia, możemy zapanować nad czystością miasta, a także przeprowadzić niezbędne badania, byśmy w przyszłości w Starym Mieście mogli mądrze regulować zagęszczenie gołębi w miejscach, gdzie powodują zniszczenia i najbardziej utrudniają życie mieszkańców i turystów. Jednocześnie działając humanitarnie oraz zgodnie z prawem. 

 
W przypadku dopuszczenia do głosowania i ewentualnej realizacji projektów dzielnicowych oraz ogólnomiejskiego, dostosujemy zasięg działań projektów, by się uzupełniały, a nie dublowały. By zmaksymalizować zasięg i skuteczność działań polegających na zarządzaniu nadmiarową liczbą gołębi w możliwie wielu obciążonych tym problemem lokalizacjach Krakowa. 

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Siodełka dla gołębi z mocowaniami (60 sztuk) i usługa mocowania na wysokości . 5 500,00 PLN
Półki zewnętrzne - 10 sztuk zewnętrznych, wodoodpornych cel lęgowych dla gołębi (kontrola i podmiana jajek), montaż . 5 000,00 PLN
Obsługa, obserwacja, zbieranie danych do badań . 25 000,00 PLN
Projekt, producja i montaż tabliczek informacyjnych znakujących miejsca karmienia gołębi . 5 000,00 PLN
Akcja promocyjna wśród przyjaciół karmiących regularnie gołębie, ulotki na papierze makulaturowym, informacja bezpośrednia face-to-face w miejscach karmienia gołębi . 5 500,00 PLN
Karma potrzebna by zachęcić przyjaciół gołębi i ptaki do zmiany przyzwyczajeń lokalizacyjnych 4 000,00 PLN
Obsługa, opinia weterynaryjna podczas przeprowadzania badań 15 000,00 PLN
65 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Przygotowanie, zakontraktowanie usług, niezbędne zakupy Wybór miejsc montażu połek i siodełek oraz miejsc karmienia, zakup siodełek i półek, montaż, oznaczenie miejsc karmienia, akcja promocyjna wsród przyjaciół gołębi styczeń - sierpień 2025
Realizacja, przeprowadzenie obserwacji, badań, konsultacji Tworzenie nowych przyzwyczajeń lokalizacji karmienia i spotkań z gołębiami przyjaciół gołębi i zasiedlenie siodełek, półek. Badania, obserwacje, opiniowanie weterynaryjne. wrzesień 2025 - lipiec 2026
Podsumowanie, zaplanowanie działań na podstawie wyników badań podsumowanie projektu, publikacja wyników badań, rozliczenie sierpień - październik 2026
Prowadzenie edukacji. Edukacja przez cały okres realizacji projektu. wrzesień 2025 - październik 2026

Galeria

Charakterystyka długoterminowych skutków: Długotrwałym efektem projektu są wyniki inwentaryzacji określające miejsca bytowania gołębia miejskiego, liczebności, strukturę populacji jak również zdrowotności. Wyżej wymienione wyniki będą miały charakter edukacyjno - badawczy oraz będą podstawą do realnej ochrony czynnej tego gatunku poprzez wytyczne do dalszych niezbędnych działań jak również będą wypełniał stałą potrzebę edukacji społeczeństwa i kształtowania odpowiednich postaw mieszkańców.
powrót