Projekty 2024 rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Projekt ogólnomiejski NR 197:

Akademia Młodego Trenera

Edycja Budżet Obywatelski 2024 Projekt ogólnomiejski - dotyczy całego obszaru Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

108 590,00 PLN
kwota potrzebna do realizacji

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Kraków

Krótki opis projektu

Nigdy nie wiadomo, w którym momencie zaszczepimy młodzieży pomysł na życie i pomożemy im odkryć swoją drogę... Program jest skierowany do uczniów i uczennic, którzy wiążą swoje plany i pasję z wykonywaniem zawodu trenera.

Opis projektu

Nie chcemy powiedzieć, że każdy spośród dzisiejszej młodzieży jest roszczeniowy i uważa, że wszystko mu się należy. Chcielibyśmy jednak naszym pomysłem zachęcić młodych ludzi do stanowienia i odpowiedzialności za swoją przyszłość i pomóc w samodzielnym ukształtowaniu drogi zawodowej.
 

Są wśród zbliżających się do pełnoletniości tacy chłopcy - niezależnie od tego czy grają w piłkę czy też nie - którzy marzą o karierze trenera; zapisujący przebieg treningu, w którym brali udział; prowadzący statystyki i analizy; udzielający się na forach; poszukujący wiedzy; czy wreszcie tacy, którzy wiedzą, że po szkole średniej będą startować na AWF.
Dla nich właśnie przygotowaliśmy projekt pod nazwą "Akademia Młodego Trenera". W jego ramach każdy z uczestników otrzyma od nas dwanaście miesięcy wiedzy - kursu, który przygotuje go do profesji trenera, do studiów na wyższej uczelni, do wyboru ścieżek w zawodowej drodze. Po zakończeniu procesu rekrutacji, począwszy od kwietnia aż do końca grudnia 2025 roku - uczestnicy będą brali udział w zajęciach treningowych i teoretycznych, do prowadzenia których zaproszeni zostaną posiadający nowoczesne spojrzenie na futbol, ogromny bagaż doświadczeń i wiedzy oraz uznane w małopolskim środowisku trenerskie autorytety z każdego poziomu rozgrywkowego w naszym rejonie.
Program "Akademia Młodego Trenera" jest skierowany do uczniów i uczennic szkół średnich, którzy ukończyli 16 lat, mieszkających na terenie Krakowa, którzy interesują się piłką nożną i wiążą swoje plany i pasję z wykonywaniem zawodu trenera. Adresowany jest do młodych ludzi, których pasją jest sport - zwłaszcza do tych, których sytuacja materialno-społeczna nie pozwala na pokrycie kosztów związanych z płatnymi kursami zawodowymi. Dlatego nie będą ponosić opłat za ten kurs.
 
Kurs będzie odbywał się w trzech lokalizacjach na terenie Krakowa – obejmując w jednej z nich teren południowo-wschodni miasta, w drugiej – północny oraz trzeciej – zachodnią część.
Aby jednak nie było całkowicie "za darmo"... Młodzi ludzie będą pracować wolontaryjne na rzecz wybranego przez siebie klubu lub akademii piłkarskiej w Krakowie minimum dwie godziny tygodniowo.
W trakcie kursu słuchacze kursu będą brali udział w zajęciach prowadzonych przez trenerów pracujących na co dzień z zespołami różnych klas rozgrywkowych i grup wiekowych z terenu Krakowa oraz z udziałem sportowców i ludziach innych profesji, którzy dzięki upartemu dążeniu do celu i ciężkiej systematycznej pracy zrealizowali swoje marzenia.
Celem jest stworzenie unikalnego, nowatorskiego na skalę kraju projektu, który wesprze rozwój piłki nożnej nie tylko na małopolskim podwórku. Doświadczenie i zasoby zdobyte w ten sposób pozwalają na profesjonalne szkolenie piłkarskie wsparte nowymi technologiami, a także zorientować się na spełnianie oczekiwań otaczającej nas lokalnej społeczności w zakresie sportowej edukacji dzieci i młodzieży.
 
Ponieważ „Akademia Młodego Trenera” pełni jednocześnie bardzo ważną funkcję wychowawczą, będziemy zwracać na zajęciach z  trenerami szczególną uwagę na rozwój pozytywnych postaw społecznych. Nie zaniedbujemy także ważnego elementu jakim jest edukacja. Dlatego kryteria rekrutacji - obok pasji piłkarskiej - zawierają elementy osobowości, wyników w nauce i postawy społecznej.
 
Mając świadomość wpływu na kształtowanie kursantów, starannie zostanie dobrany personel Projektu, tak żeby zapewnić najwyższy poziom prowadzonych zajęć. Trenerzy to pasjonaci futbolu, osoby charakteryzujące się wzorowym podejściem do pracy, mający ogromne doświadczenie i nowoczesne podejście do piłki nożnej.
Filozofia pracy w czasie kursu dopasowana jest także do dzisiejszych czasów, gdzie wszechobecna technologia oraz dostępność Internetu często jest postrzegana jak czynnik negatywnie wpływający na wyniki szkolenia sportowego. Chcemy tymczasem technologię potraktować jako naszego sprzymierzeńca, który pomoże w codziennej pracy z zawodnikami oraz rodzicami i zagwarantuje, że uczestnictwo w naszym kursie będzie dla wszystkich niezapomnianą przygodą.
 
Zakres merytoryczny Projektu:
Kwiecień 2025
 • Szkolenie dotyczące wolontariatu (kwestie prawne, organizacje pozarządowe, idea wolontariatu, idea projektu „Akademii Młodego Trenera”)
 • Dobre praktyki - warsztat z doświadczeń oraz brief środowiskowy
 • Szkolenie BHP i pierwszej pomocy
 • Szkolenia umiejętności miękkich (wystąpienia publiczne, autoprezentacja, komunikacja)
Maj 2025
Warsztaty stacjonarne:
 • Rola i zadania trenera
Warsztaty zdalne (online):
 • System kształcenia i licencjonowania trenerów w PZPN i konwencja trenerska UEFA
Materiały do kształcenia w domu:
 • Metodyka treningu
Czerwiec 2025
Warsztaty stacjonarne:
 • Zarządzanie zespołem w klubie piłkarskim
Warsztaty zdalne (online):
 • Kontrola procesu treningowego
Materiały do kształcenia w domu:
 • Budowanie, kierowanie i motywowanie zespołu
Lipiec 2025
Warsztaty stacjonarne:
 • Kształtowania zdolności motorycznych
Warsztaty zdalne (online):
 • Fizjologia wysiłku fizycznego w piłce nożnej
Materiały do kształcenia w domu:
 • Anatomia
Sierpień 2025
Warsztaty stacjonarne:
 • Wykorzystanie technologii IT w pracy trenera
Warsztaty zdalne (online):
 • Wykorzystanie nowoczesnej technologii w pracy trenera
Materiały do kształcenia w domu:
 • Odnowa biologiczna
Wrzesień 2025
Warsztaty stacjonarne:
 • Psychologia w pracy trenera
Warsztaty zdalne (online):
 • Trening mentalny
Materiały do kształcenia w domu:
 • Przepisy gry
Październik 2025
Warsztaty stacjonarne:
 • Metodyka doskonalenia techniki piłki nożnej
Warsztaty zdalne (online):
 • Taktyka gry
Materiały do kształcenia w domu:
 • Żywienie w sporcie
Listopad 2025
Warsztaty stacjonarne:
 • Pierwsza pomoc przedmedyczna
Warsztaty zdalne (online):
 • Taktyka gry
Materiały do kształcenia w domu:
 • Taktyka gry


 

UZASADNIENIE PROJEKTU

Takie rozwiązanie - poza oczywistą wartością dla dzisiejszego młodego człowieka - jest także świetną opcją dla klubów piłkarskich. W wielu z nich szkoleniowcy młodzieżowych zespołów w pojedynkę pracują z 20-30 dziećmi. Wolontariusz „Akademii Młodego Trenera” będzie im bardzo pomocny i stworzy szansę by pozyskać młodą kadrę szkoleniową na przyszłość.
 

Zapraszamy młodych ludzi, którzy chcieliby być w przyszłości trenerami oraz kluby, które chcą skorzystać z pomocy młodych wolontariuszy. Poprzez „Akademię Młodego Trenera” możemy dać szansę młodym ludziom. To także szansa dla dorosłych - aby nauczyć ich odpowiedzialności za siebie i życie.
Akademia Młodego Trenera stwarza też realne, długotrwałe efekty dla uczestników, które nie zmuszają nastoletnich dziś ludzi do ponoszenia nakładów finansowych a wręcz przeciwnie – zachęcają do inwestycji w siebie i doświadczania wysiłku i pracy.
Jednym z nich jest nabyta wiedza, utrwalana poprzez praktykę prowadzoną w czasie prac wolontariackich.
Kolejnym niemal bezterminowe użytkowanie zakupionych sprzętów i oprogramowania, dających możliwość nieustannego doskonalenia umiejętności technologicznych w zawodzie trenera.
 
„Akademia Młodego Trenera” stanie się miejscem, w którym uzdolnieni i pracowici młodzi ludzie mogą zdobyć podstawy do  wykonywania w przyszłości zawodu trenera, rozwijać swoją pasję, poznać praktyczne zagadnienia futbolu, doskonalić swoje umiejętności piłkarskie, a także kształtować istotne cechy swojego charakteru poprzez sportowe wychowanie. Regularne spotkania w czasie naszego kursu i fachowa opieka trenerska pomogą im stawać się lepszymi kandydatami na szkoleniowców, z jednoczesną dbałością o to by pozostali dobrymi ludźmi.
Na słuchaczy "Akademii Młodego Trenera" czekać będą najnowsze materiały szkoleniowe, publikacje, materiały wideo, prezentacje i wiele godzin nieocenionej wiedzy. Każdy otrzyma też jednolity sprzęt sportowy, piłkę oraz pełny dostęp do akcesoriów treningowych. Wszystkie te wartości zostaną przekazane uczestnikom bez jakichkolwiek opłat z ich strony.

Ogromną korzyścią będzie udział w praktykach, który pozwoli na realne przygotowanie do zawodu. Czynny udział w pokazowych lekcjach treningowych i analiza tych lekcji, udział w przygotowaniu konspektów dla poszczególnych grup wiekowych, współprowadzenie lekcji treningowych przez uczestników na określone tematy według przygotowanych konspektów, omówienie przeprowadzonych lekcji treningowych, organizacja i udział w turniejach i meczach, wpływ na kształtowanie wybranych zdolności motorycznych i doskonaleniu umiejętności technicznych, a także kontrola procesu treningowego oraz obserwacja i analiza gry pozwolą na znakomite uzupełnienie nabytej wiedzy teoretycznej.
Nadrzędnym, długofalowym efektem jest możliwość stworzenia miejsc pracy dla młodych ludzi i zapewnienia im dobrego startu w dorosłość. Na dodatek w bezpiecznych, znanych im środowiskach i w roli, która pozwala im na dalsze realizowanie pasji, jaką jest dla nich sport.
 
Sondując krakowskie podwórko futbolowe dostaliśmy jednoznaczną odpowiedź, że "Akademia Młodego Trenera" to świetny pomysł i znakomita szansa, by pozyskać młodą kadrę szkoleniową na przyszłość. To także misja uratowania wartościowych, młodych "duszyczek" przed brutalnym światem, który nas otacza.
 

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Sprzęt audiowizualny Projektor (3 szt.) 11 070,00 PLN
Sprzęt audiowizualny Ekran na stojaku (3 szt.) 1 560,00 PLN
Sprzęt audiowizualny Laptop (3 szt.) 9 200,00 PLN
Oprogramowanie Easy Sport Graphics Program graficzny do wizualizacji ćwiczeń i gier treningowych (5szt.) 7 500,00 PLN
Oprogramowanie Easy Sport Animation Program graficzny do tworzenia animacji ćwiczeń i gier treningowych (5szt.) 4 300,00 PLN
Kamera VEO Kamera sportowa do nagrywania treningów i meczów (5 szt.) 26 000,00 PLN
Subskrypcja roczna VeoCam Oprogramowanie do kamery VEO (5 szt.) 17 400,00 PLN
Literatura Roczna prenumerata czasopisma fachowego „Asystent Trenera” (40 szt.) 9 560,00 PLN
Stroje sportowe dla uczestników Komplety zestaw sublimowanej odzieży sportowej dla uczestników, w tym bluza dresowa, spodnie dresowe, koszulka z krótkim rękawem, spodenki, kurtka przeciwdeszczowa (40 kompletów) 20 000,00 PLN
Promocja Projektu Posty sponsorowane Wydruk plakatów i ulotek 2 000,00 PLN
108 590,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
PRZYGOTOWANIE PROJEKTU I OKREŚLENIE SZCEGÓŁÓW JEGO STRUKTURY OKREŚLENIE ŚWIADCZEŃ NA RZECZ UCZESTNIKÓW, W TYM: 1. Świadczenia wolontariuszy 2. Ubezpieczenia 3. Porozumienia wolontariackie 4. Umowy styczeń 2025
PRZYGOTOWANIE OFERTY WOLONTARIATU I STWORZENIE POROZUMIENIA Z WOLONTARIUSZAMI PRZYGOTOWANIE DO REKRUTACJI, W TYM: 1. Zaplanowanie procesu rekrutacji 2. Forma rekrutacji 3. Ogłoszenie oferty rekrutacyjnej – promocja udziału Luty 2025
PROMOCJA PROJEKTU 1. Kampania promocyjna w social mediach 2. Kampania promocyjna w szkołach 3. Kampania promocyjna w klubach sportowych Luty-marzec 2025
REKRUTACJA 1. Przyjmowanie zgłoszeń od kandydatów 2. Wybór wolontariuszy spośród kandydatów Marzec 2025
ORGANIZACJA PRACY 1. Roczny harmonogram zadań 2. Świadczenia wolontariuszy (strój, wyżywienie, napoje) 3. Dokładny grafik realizacji warsztatów Marzec 2025
REALIZACJA WARSZTATÓW Przeprowadzenie modułów tematycznych Kwiecień-grudzień 2025
ZAKOŃCZENIE PROJEKTU 1. Podziękowania 2. Zaświadczenia 3. Certyfikaty Grudzień 2025
EWALUACJA 1. Podsumowanie projektów 2. Dobre praktyki Grudzień 2025

Galeria

powrót