Projekty 2024 rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Projekt lokalny - Dzielnica XIII NR 66:

"KIOSK" ze sztuką i parklet przy Rynku Podgórskim

Projekt odrzucony: Zadanie opiniuje się negatywnie na podstawie Regulaminu budżetu obywatelskiego: §17.1 pkt 6 - w ramach procedury budżetu obywatelskiego nie mogą być realizowane projekty, które naruszałyby obowiązujące przepisy prawa, w szczególności przepisy miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, prawa osób trzecich, w tym prawa własności; §17.1 pkt 4 - w ramach procedury budżetu obywatelskiego nie mogą być realizowane projekty, które w dniu zgłoszenia stoją w sprzeczności z obowiązującymi w mieście planami, politykami, strategiami, programami i innymi uchwałami Rady i zarządzeniami Prezydenta; §17.2 - w zgłaszanych projektach nie mogą być wskazane podmioty lub dostawcy usług mających być wykonawcami zadań, z wyłączeniem komórek organizacyjnych UMK lub miejskich jednostek organizacyjnych właściwych do realizacji projektu. Kiosk w Rynku Podgórskim na wysokości nr 8 jest własnością osoby fizycznej i objęty jest obowiązującą decyzją administracyjną zezwalającą na zajęcie pasa drogowego do dnia 14 lutego 2025 r. W związku z powyższym podejmowanie jakichkolwiek działań związanych z kioskiem (w tym stworzenie muralu) jest niezgodne z Regulaminem budżetu obywatelskiego. Należy również zaznaczyć, że nie ma żadnej gwarancji, że po wygaśnięciu decyzji administracyjnej zostanie wydana nowa, jaki będzie rodzaj prowadzonej w kiosku działalności, czy kiosk nadal będzie w tym miejscu istniał oraz czy zorganizowanie w tym miejscu przestrzeni typu parklet, związanej z galerią sztuki w kiosku będzie w 2025 r. oraz w latach następnych miało uzasadnienie. Niezgodne z Regulaminem budżetu obywatelskiego jest również wskazanie osoby, pod kuratelą której miałby powstać na kiosku mural. Oprócz powyższego stworzenie parkletu na miejscach parkingowych przyczyni się do zmniejszenia dostępności miejsc, co z uwagi na ich deficyt w miejscu objętym strefą płatnego parkowania jest niezgodne z polityką miasta. Należałoby wyłączyć kilka miejsc postojowych dla wykonania nie tylko samego parkletu, ale również zapewnienia dojścia do niego (od strony chodnika). Brak jest również możliwości lokalizacji parkletu od strony kamienic, z uwagi na zawężenie ciągu pieszego. Byłoby to niezgodne ze „Standardami Infrastruktury Pieszej Miasta Krakowa” przyjętymi do stosowania Zarządzeniem Nr 3188/2021 Prezydenta Miasta Krakowa z dnia 9 listopada 2021 r. oraz „Standardami Dostępności dla Gminy Miejskiej Kraków” wprowadzonymi do stosowania Zarządzeniem Nr 1163/2023 Prezydenta Miasta Krakowa z dnia 28 kwietnia 2023 r. Należy zaznaczyć, że w sąsiedztwie wskazanej lokalizacji jest cały plac Rynku Podgórskiego, który jest przestrzenią do spędzania czasu i organizacji różnego typu przedsięwzięć plenerowych.

Edycja Budżet Obywatelski 2024 Projekt lokalny - Dzielnica XIII Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

100 000,00 PLN
kwota potrzebna do realizacji

Lokalizacja

Główna lokalizacja: kiosk i parklet przy Rynku Podgórskim 8

Krótki opis projektu

Galeria sztuki w kiosku na Rynku Podgórskim, połączona z ogólnodostępną przestrzenią eventową. Mural na kiosku oraz instalacja i zieleń.

Opis projektu

Znana już galeria "KIOSK" na Rynku Podgórskim, mająca szanse powiekszyć przestrzeń o parklet, stanie się miejscem prezentacji sztuki, spotkań oraz odpoczynku. Ozdobi ją mural, którego projekt zostanie stworzony pod kuratelą Artura Wabika, znanego polskiego artysty sztuk wizualnych i badacza popkultury, zgodnie z ustawą krajobrazową oraz wytycznymi Zespołu Muralowego miasta Krakowa. W ramach budżetu parklet zostanie wyposażony w elementy małej architektury oraz zieleń.

 
W ramach projektu planowane jest:
1. Stworzenie muralu na kiosku.
2. Zaprojektowanie i wykonanie nowatorskiej instalacji użytkowej wokół parkletu.
3. Zaprojektowanie i stworzenie atrakcyjnej przestrzeni zielonej.

 

UZASADNIENIE PROJEKTU

Projekt opiera się na przekształceniu nieużywanej przestrzeni publicznej w dynamiczne miejsce, które ma na celu promowanie sztuki ulicznej oraz wsparcie młodych artystów. Zamiast pozostawiać nieużywaną przestrzeń, chcemy stworzyć małe centrum sztuki.

Celem projektu jest stworzenie atrakcyjnego wizualnie miejsca, działającego jako platforma dla młodych artystów do eksponowania swoich prac i nawiązywania relacji z lokalną społecznością. 
Tu sztuka spotka się z ulicznym życiem, zacieśni więzi społeczne oraz ożywi ten obszar miejski.
 

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Mural projekt i wykonanie muralu na budynku kiosku 20 000,00 PLN
Instalacja użytkowa projekt i wykonanie konstrukcji 50 000,00 PLN
Zieleń zaprojektowanie i wykonanie elementów zieleni 10 000,00 PLN
Promocja projektu oraz event otwarcia wykonanie działań promocyjnych związanych z projektem, zorganizowanie otwarcia parkletu i odsłonięcia muralu 20 000,00 PLN
100 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Mural oraz parklet zaprojektowanie i wykonanie wszystkich składowych projektu lipiec i sierpień 2024
Promocja i otwarcie kampanie promocyjna i otwarcie miejsca wrzesień i październik 2024

Galeria

powrót