Projekty 2024 rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Projekt ogólnomiejski NR 205:

Głaz upamiętniający Aleksieja Nawalnego

Edycja Budżet Obywatelski 2024 Projekt ogólnomiejski Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

25 000,00 PLN
kwota potrzebna do realizacji

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Skwer Aleksandra Biborskiego

Krótki opis projektu

Projekt przewiduje ustawienie głazu upamiętniającego Aleksieja Nawalnego w skwerze Aleksandra Biborskiego naprzeciwko konsulatu Federacji Rosyjskiej przy ul. Biskupiej.

Opis projektu

Projekt zakłada postawienie głazu z tabliczką na zieleńcu, w miejscu, gdzie krakowska społeczność rosyjskojęzyczna oraz Polacy przychodzą upamiętniać Aleksieja Nawalnego zabitego 16 lutego 2024 roku w kolonii karnej za kołem podbiegunowym.

 
Proponuje się umieszczenie na tabliczce, oprócz imienia i nazwiska rosyjskiego opozycjonisty, także rosyjskiej antywojennej biało-niebiesko-białą flagi oraz przesłanie Aleksieja nagranego na wypadek jego śmierci – „Jedyną rzeczą, której zło potrzebuje by wygrać, jest bezczynność ludzi dobrych”, które jest uniwersalnym przesłaniem, nie tylko dla Rosjan, lecz dla wszystkich ludzi.

UZASADNIENIE PROJEKTU

Aleksiej Nawalny był rosyjskim opozycjonistą, który badał i ujawniał olbrzymią korupcję reżimu Putina. I choć miał w trakcie swojego życia niefortunne wypowiedzi m.in. na temat Krymu, później zdecydowanie wypowiadał się za bezdyskusyjnym powrotem do granic z 1991 roku, wypowiadał się przeciwko wojnie, a Polskę stawiał jako przykład udanej transformacji ustrojowej, której szansę Rosja utraciła w latach 90.

 
Dla wielu Nawalny był symbolem możliwości takich przemian, ale też symbolem odwagi – wrócił do Rosji, zdając sobie sprawę z tego, że Putin go wsadzi do więzienia. A będąc w więzieniu emanował optymizmem, dając światełko nadziei Rosjanom, znajdującym się pod rządami totalitarnymi.
 
Jako główny przeciwnik największego zła XXI wieku – Putina – Aleksiej Nawalny zasługuje na to, żeby pamięć o nim pozostała także w Krakowie, mieście zamieszkałym także przez antyputinowską mniejszość rosyjską.
 
Po zabójstwie Nawalnego naprzeciwko konsulatu Federacji Rosyjskiej spontanicznie zebrała się gruba rosyjskojęzycznych Krakowian – Rosjan, Białorusinów i Polaków. Do tego miejsca są przynoszone kwiaty i znicze. Upamiętnienie Aleksieja w tym miejscu byłoby także symbolem wsparcia Polaków dla demokratycznych dążeń w Rosji.
 
Jeśli również uważasz, że dzieło Nawalnego jest kroplą, która drążyła totalitarną skałę, poprzyj proszę ten projekt.

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Głaz z tablicą Projekt i wykonanie 25 000,00 PLN
25 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Uzgodnienia konserwatorskie I kwartał 2025
Wykonanie II kwartał 2025

Galeria

powrót