Projekty 2024 rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Projekt lokalny - Dzielnica VII NR 58:

Ratunek na wysokości

Edycja Budżet Obywatelski 2024 Projekt lokalny - Dzielnica VII Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

55 000,00 PLN
kwota potrzebna do realizacji

Lokalizacja

Główna lokalizacja: ul. Zarzecze 106, 30-134 Kraków

Krótki opis projektu

Poprawa bezpieczeństwa powszechnego mieszkańców Krakowa a w szczególności mieszkańców dzielnicy VII poprzez zakup sprzętu dla strażaków-ratowników wchodzących w skład Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Wysokościowego KRAKÓW 3.

Opis projektu

Poprawa bezpieczeństwa powszechnego mieszkańców Krakowa, a w szczególności mieszkańców dzielnicy VII poprzez zakup i doposażenie w specjalistyczny sprzęt do niesienia pomocy na wysokości i z zagłębień terenowych dla strażaków – ratowników ze Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Wysokościowego "KRAKÓW 3" funkcjonującej na bazie Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 3 KM PSP w Krakowie (JRG 3). Projekt adresowany jest do wszystkich mieszkańców dzielnicy VII, a także właścicieli, administratorów i użytkowników budynków znajdujących się w jej obrębie. Z projektu w sposób pośredni skorzysta każdy mieszkaniec i turyści przebywający na terenie Krakowa i dzielnicy VII.

UZASADNIENIE PROJEKTU

Ratownictwo wysokościowe to jedna z dziedzin ratownictwa, którą w miastach takich jak Kraków zajmują się strażacy Państwowej Straży Pożarnej. Ratownictwo wysokościowe kojarzone jest głównie z działaniami TOPR-u czy GOPR-u prowadzonymi w obszarach górskich. To jednak obraz niepełny. W ramach codziennej służby strażacy PSP zmagają się z wyzwaniami ratownictwa do realizacji którego wymagane są specjalistyczne działania z użyciem technik i sprzętu alpinistycznego. Mamy przecież w Krakowie wiele wysokich budynków, studni, kominów, masztów, kamieniołomów, dźwigów wieżowych na budowach, skałek wspinaczkowych itp. konstrukcji, z czego znaczna ich część zlokalizowana jest także w dzielnicy VII. Z najpoważniejszymi i najtrudniejszymi tego typu zdarzeniami mierzą się strażacy wchodzący w skład specjalistycznych grup ratownictwa wysokościowego. Na ulicy Zarzecze zlokalizowana jest siedziba jednej z najlepszych tego typu jednostek w naszym kraju tj. Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Wysokościowego (SGRW), „KRAKÓW-3”. Funkcjonuje ona na bazie Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 3 KM PSP w Krakowie, która w swoim rejonie operacyjnym posiada pod opieką rejon Dzielnicy VII. Strażacy ze wspomnianej SGRW, przez cały okres swojej służby zawodowej prócz standardowych czynności, podnoszą swoje kompetencje ratownicze na różnych kursach, szkoleniach i ćwiczeniach w ramach posiadanej specjalizacji ratownictwa wysokościowego nawet z powietrza z użyciem statku powietrznego, którym jest śmigłowiec. Można powiedzieć, że to prawdziwa elita wśród strażaków. Jednak o powodzeniu działań ratowniczych decyduje nie tylko wyszkolenie, przygotowanie fizyczne, rozpoznanie operacyjne, ale także posiadanie profesjonalnego sprzętu między innymi do ratownictwa wysokościowego. Konieczne jest aby sprzęt ten zapewniał odpowiedni poziom bezpieczeństwa zarówno dla ratowników jak i poszkodowanych. Strażacy ratownicy z JRG 3 niejednokrotnie uczestniczyli w akcjach ratowniczych ewakuacji osób poszkodowanych z dźwigów wieżowych, stromych zboczy, półek skalnych po upadku itp. zdarzeń. W związku z powyższym ważne jest aby strażacy – ratownicy wysokościowi ze wspomnianej grupy dysponowali nowoczesnym i niezawodnym sprzętem oraz umundurowaniem i środkami ochrony osobistej, który w połączeniu z umiejętnościami nabytymi w trakcie wielogodzinnych szkoleń pozwoli skuteczniej ratować życie, zdrowie i mienie mieszkańców, turystów dzielnicy VII i całego Krakowa, a także wszystkich Małopolan. SGRW Kraków 3 swoim zasięgiem operacyjnym obejmuje całe województwo małopolskie.

Galeria

Charakterystyka długoterminowych skutków: Realizacja projektu poprzez zapewnienie odpowiedniego wyposażenia do realizacji zadań z zakresu ochrony przeciwpożarowej przyczyni się do szybszego oraz skuteczniejszego ratowania życia i zdrowia ludzi oraz mienia, tj. dalszej poprawy bezpieczeństwa mieszkańców Krakowa. Ważne jest, aby strażacy – ratownicy wysokościowi dysponowali nowoczesnym i niezawodnym sprzętem oraz umundurowaniem i środkami ochrony osobistej, który w połączeniu z umiejętnościami nabytymi w trakcie wielogodzinnych szkoleń pozwoli skuteczniej ratować życie, zdrowie i mienie mieszkańców.
powrót