Projekty 2024 rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Projekt ogólnomiejski NR 218:

Precz z betonem! Stwórzmy zielony plac Przy Poczcie!!!

Edycja Budżet Obywatelski 2024 Projekt ogólnomiejski Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

950 000,00 PLN
kwota potrzebna do realizacji

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Osiedle Willowe, plac Przy Poczcie

Krótki opis projektu

Projekt ma za zadanie rozbetonowanie placu Przy Poczcie na osiedlu Willowym i stworzenie zielonej, oraz przyjaznej mieszkańcom strefy wypoczynku, z poszanowaniem historii miejsca.

Opis projektu

Projekt zakłada likwidację betonowej nawierzchni placu, stworzenie przestrzeni z zielenią, rabatami kwiatowymi, wyselekcjonowanymi drzewami, miejscem do wypoczynku, z jednoczesnym zaprojektowaniem miejsca na wydarzenia kulturalne i wystawiennicze.

UZASADNIENIE PROJEKTU

Plac Przy Poczcie na osiedlu Willowym to historyczny, pierwszy plac miejski wybudowany w Nowej Hucie, przy którym istnieje tablica upamiętniająca początek budowy Nowej Huty, powstała pierwsza poczta, gdzie na piętrze pierwsze próby miał Zespół Pieśni i Tańca Nowa Huta. Przy placu funkcjonowała największa na owe czasy restauracja Gigant, a w późniejszym czasie Centrum Kultury I Sztuki Fama, w którym koncertowały, często premierowo wybitne zespoły muzyczne, miały miejsce kultowe potańcówki, a odtwarzane na kasetach VHS filmy przyciągały większe tłumy niż do kin Światowid i Świt. W miejscu tym funkcjonowała także wytwórnia  tradycyjnych wafli, których zapach rozchodził się po okolicznych podwórkach, a każde dziecko, niezależnie od pogody mogło liczyć na poczęstunek połamanymi, ciepłymi waflami.

 
Plac przez dziesięciolecia przechodził etapy degradacji i w końcu, z placu miejskiego stał się parkingiem, który około 2006 roku zniknął na rzecz obecnego stanu. Stanu. który tylko pozornie podniósł rangę miejsca, ponieważ plac nie ma nic wspólnego z przyjazną przestrzenią. Betonowa, zalewana słońcem przestrzeń nie umożliwia wypoczynku, a ławki stoją puste ponieważ nikt nie ma ochoty przebywać w mało przyjaznej przestrzeni.
 
Likwidacja betonu, nowe nasadzenia, rabaty, skwer z drzewami, oraz miejscem na wydarzenia kulturalne i wystawiennicze przywróci temu miejscu jego pierwotne przeznaczenie. Rewitalizacja podniesie atrakcyjność tego miejsca i ożywi je, także dzięki imprezom i wydarzeniom, które będą mogły tam się odbywać.

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Projekt i realizacja Wykonanie projektu i realizacja. 950 000,00 PLN
950 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Uzyskanie zgód i opracowanie przetargu uzyskanie zgód w jednostkach miejskich, przygotowanie oferty przetargowej. do końca 2024 roku
Wyłonienie wykonawcy i realizacja. Wyłonienie wykonawcy, konsultacje z mieszkańcami i realizacja. 2025

Galeria

powrót