Projekty 2024 rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Projekt lokalny - Dzielnica IX NR 29:

Na ratunek ptakom! Sadzimy krzewy owocowe

Edycja Budżet Obywatelski 2024 Projekt lokalny - Dzielnica IX Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

76 000,00 PLN
kwota potrzebna do realizacji

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Dzielnica 9

Krótki opis projektu

Projekt "Na ratunek ptakom! Sadzimy krzewy owocowe" zakłada nasadzenia krzewów, w tym także krzewów owocowych, które będą stanowiły pokarm i schronienie dla wróbli i innych małych ptaków.

Opis projektu

Projekt "Na ratunek ptakom! Sadzimy krzewy owocowe" zakłada nasadzenia krzewów, w tym także krzewów owocowych, które będą stanowiły pokarm i schronienie dla małych ptaków i innych zwierząt. Krzewy można posadzić na terenie całej dzielnicy: w pasach zieleni, jako uzupełnienie w przerwach w istniejących żywopłotach, na miejskich trawnikach, przy zieleńcach.

Proponowane krzewy to m.in. rokitnik, irga poziomka, berberys pospolity, dzika róża, czarny bez, aronia, cyprysik, jałowiec, jeżyna.
Uzupełnieniem nasadzeń powinno być również ograniczone koszenie trawników blisko krzewów, gdyż niska roślinność wokół stanowi dodatkową ochronę przed drapieżnikami. Wpływa także korzystnie na mieszkańców, gdyż rośliny pochłaniają zanieczyszczenia i czynią wspólną przestrzeń po prostu bardziej przyjazną.
 

Proponowane rośliny stanowią przykład i wskazówkę dla projektantów. Konkretne rośliny i ich ilości zostaną doprecyzowane na etapie uzgodnień branżowych (dostosowanie do przepisów prawa). W ramach zadania zostanie wykonana analiza lokalizacji dla ww. roślin.

Na etapie realizacji zadania lokalizacje mogą ulec zmianie. Wskazania nowych lokalizacji dokona ZZM bez konieczności uzgadniania ich z Wnioskodawcą projektu.

Autor projektu wyraża zgodę na zastosowanie alternatywnych rozwiązań nieprzewidzianych w tym projekcie, które spełniłyby jego podstawowe założenia. Wszystkie elementy, jak także konkretne lokalizacje, zostaną poddane analizie możliwości realizacji pod względem obowiązujących przepisów prawa na etapie sporządzania dokumentacji projektowej wraz z uzgodnieniami. Docelowy projekt zagospodarowania terenu zostanie skonsultowany z autorem projektu Budżetu Obywatelskiego.

Projekt zostanie zrealizowany do wysokości wyznaczonych środków finansowych.

UZASADNIENIE PROJEKTU

Liczebność wróbli i innych małych ptaków w dużych miastach znaczenie spadła. Za główne przyczyny takiego stanu można uznać coraz bardziej ubywające miejsca do gniazdowania, brak pokarmu czy polujące na młode osobniki koty. Powodem jest również coraz mniejsza dostępność naturalnych, niekoszonych trawników, a także ocieplanie budynków, w których do tej pory wiele ptaków znajdowało miejsca na gniazda.

Proponowany projekt ma na celu zagęszczenie i urozmaicenie niskiej roślinności, która będzie stanowiła schronienie dla ptaków i innych małych zwierząt. Zaproponowane gatunki krzewów będą obfitować w najbardziej wartościowy dla nich pokarm, a jednocześnie, ze względu na swoje walory estetyczne i dekoracyjne, będą cieszyć oko i umilać życie mieszkańców. Krzewy i niska roślinność stanowi również doskonałą barierę dla pyłów z powietrza, co pomoże ograniczyć jego zanieczyszczenie w okolicy.

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Projekt Opracowanie dokumentacji projektowej wraz z niezbędnymi uzgodnieniami i decyzjami. 10 000,00 PLN
Realizacja Wykonanie robót w ramach realizacji zadania. 60 000,00 PLN
Pielęgnacja Pielęgnacja wykonanych nasadzeń 6 000,00 PLN
76 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Projekt Opracowanie dokumentacji projektowej wraz z niezbędnymi uzgodnieniami i decyzjami. 2025
Realizacja Wykonanie robót w ramach realizacji zadania. 2025
Pielęgnacja Pielęgnacja wykonanych nasadzeń 2026

Galeria

Charakterystyka długoterminowych skutków: Projekt zakłada nasadzenia krzewów, w tym także krzewów owocowych, które będą stanowiły pokarm i schronienie dla wróbli i innych małych ptaków . Nasadzenia krzewów owocowych korzystnie wpływają na bioróżnorodność oraz zdrowie środowiska naturalnego. Dodatkowo realizacja zadania poprawi atrakcyjność i estetykę dzielnicy.
powrót