Projekty 2025 rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Projekt lokalny - Dzielnica IV NR 10:

Zielona poczekalnia na Prądniku Białym

Edycja Budżet Obywatelski 2025 Projekt lokalny - Dzielnica IV - dotyczy całego obszaru Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

130 000,00 PLN
kwota potrzebna do realizacji

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Prądnik Biały

Krótki opis projektu

Projekt "Zielona Poczekalnia na Prądniku Białym" to inicjatywa mająca na celu poprawę estetyki oraz komfortu oczekiwania na transport publiczny na Prądniku Białym, szczególnie wzdłuż linii tramwajowej na Górkę Narodową.

Opis projektu

Przystanki komunikacji miejskiej to przestrzenie, w których codziennie gromadzą się mieszkańcy korzystający z transportu publicznego. Niestety, wiele z nich to betonowe, mało estetyczne miejsca, które nie zapewniają komfortowych warunków oczekiwania. Projekt „Zielona Poczekalnia na Prądniku Białym” ma na celu poprawę jakości przestrzeni publicznej poprzez instalację donic z roślinnością na terenie Prądnika Białego. 
 
W ramach projektu przewiduje się zakup oraz montaż donic z roślinnością przy przystankach komunikacji miejskiej. Rośliny nie tylko upiększą przestrzeń, ale również przyczynią się do poprawy jakości powietrza oraz zwiększenia bioróżnorodności w przestrzeni miejskiej.
 
Zakres realizacji
Lokalizacja: Przystanki komunikacji miejskiej na terenie dzielnicy Prądnik Biały, zwłaszcza w miejscach o dużym natężeniu ruchu pasażerskiego
Zakup i montaż donic: Trwałe i odporne na warunki atmosferyczne donice dostosowane do przestrzeni miejskiej.
Dobór roślinności: Gatunki odporne na miejskie warunki, miododajne i poprawiające estetykę przestrzeni.
Pielęgnacja: Współpraca z Zarządem Zieleni Miejskiej oraz lokalnymi mieszkańcami w zakresie dbałości o rośliny.
 
 

 

UZASADNIENIE PROJEKTU

Projekt „Zielone Przystanki” to niewielka, ale znacząca inicjatywa poprawiająca jakość życia mieszkańców dzielnicy Prądnik Biały. Dzięki zastosowaniu donic z roślinnością przystanki staną się bardziej estetyczne i przyjazne dla użytkowników komunikacji miejskiej. Inwestycja w zieleń miejską to krok w stronę ekologicznego i zrównoważonego Krakowa!
 
Kraków zmaga się z problemem zanieczyszczenia powietrza i ograniczoną ilością zieleni w przestrzeni miejskiej. Rośliny umieszczone w donicach przy przystankach mogą przyczynić się do poprawy jakości powietrza, zmniejszając poziom pyłów zawieszonych i innych zanieczyszczeń. Dodatkowo, zieleń działa pozytywnie na samopoczucie mieszkańców, tworząc przyjazne i estetyczne otoczenie.
Komfort mieszkańców
Przystanki często znajdują się przy ruchliwych ulicach, co wiąże się z hałasem i emisją spalin. Umieszczenie donic z roślinnością może pomóc w częściowym odizolowaniu pasażerów od niekorzystnych warunków, poprawiając komfort oczekiwania na transport publiczny. Rośliny mogą również zapewniać cień w okresie letnim, co jest szczególnie ważne podczas upałów.
 
Cele projektu
Poprawa estetyki przystanków komunikacji miejskiej
Zwiększenie ilości zieleni w dzielnicy
Oczyszczanie powietrza i poprawa mikroklimatu
Poprawa komfortu mieszkańców oczekujących na transport publiczny
Wsparcie dla owadów zapylających poprzez nasadzenie roślin miododajnych
 
Korzyści dla mieszkańców
Więcej zieleni w przestrzeni miejskiej
Przyjemniejsze warunki oczekiwania na komunikację miejską
Poprawa jakości powietrza
Wsparcie dla owadów zapylających i lokalnej flory
 
 
 

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Zakup i montaż donic, nasadzenia roślin Zakup i montaż donic, nasadzenia roślin 130 000,00 PLN
130 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Zakup donic Zakup donic I kwartał 2026
Montaż donic, nasadzenia roślin Montaż donic, nasadzenia roślin II-III kwartał 2026

Galeria

powrót