Twoje BO rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Aleja Róż

Nowe serce Nowej Huty

W najbliższą sobotę od godziny 12:00 będziemy świętować na  Alei Róż, która przeszła kompleksową przemianę. Teraz możemy podziwiać to miejsce na nowo jako prawdziwe serce Nowej Huty. Dzięki projektowi zrealizowanemu w ramach budżetu obywatelskiego, betonowy plac zamienił się w przyciągający mieszkańców zielony skwer emanujący zapachem róż.

Obszar o powierzchni blisko 1 ha między pl. Centralnym im. Ronalda Reagana a al. Przyjaźni przekształcił się w duży, zielony obszar, gdzie można teraz odpocząć wśród drzew i delektować się zapachem róż. Głównym założeniem projektu było przywrócenie historycznego układu zieleni z lat 50. XX wieku. Na placu zamontowano ławki, które nawiązują do historycznych form znanych z fotografii.

Ponadto, na terenie objętym projektem, został wprowadzony zdrój uliczny z dwupoziomowym punktem dostępu do wody pitnej. Trzy poidełka dla zwierząt i ludzi, w tym przystosowane dla osób z niepełnosprawnościami, stanowią wygodne udogodnienie dla spacerowiczów. Warto również wspomnieć o likwidacji charakterystycznego dla tego miejsca wgłębnika, co przyczyniło się do zwiększenia dostępności przestrzeni.

Wszystkie te zmiany mają na celu poprawę warunków siedliskowych dla rosnących drzew i roślin. Betonowe płyty, które wcześniej otaczały drzewa, zostały usunięte, a podłoże wokół drzew zostało zastąpione podłożem strukturalnym. Dzięki temu drzewa będą miały lepszy dostęp do wody i korzystne warunki wzrostu. Takie rozwiązanie jest szczególnie ważne na terenach zurbanizowanych.

Aktywni mieszkańcy i mieszkanki dzielnicy na warsztatach społecznego przeprojektowania Alei Róż w 2018 r.  zainicjowali proces, który okazał się być dziś wielkim sukcesem dla społeczności Nowej Huty to wspaniałe miejsce do relaksu i spacerów wśród zieleni. zmiany w znaczącym stopniu przyczynią się do poprawy jakości życia w naszym mieście.

 

#BOwarto #BOKraków #budzetobywatelski #partycypacjaspołeczna #MCD #BO2023 #ObywatelskiKraków #10latBO

pokaż metkę
Osoba publikująca: Sebastian Kowalski
Podmiot publikujący: Budżet Obywatelski
Data publikacji: 2023-07-10
Data aktualizacji: 2023-07-12
Powrót

Zobacz także

Znajdź