Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt lokalny - NR 72:

Kurs przygotowawczy na kartę rowerową dla dzieci i młodzieży - poznawanie przepisów ruchu drogowego na wesoło - zajęcia praktyczne

Edycja Budżet Obywatelski 2015 Projekt lokalny - - dotyczy całego obszaru Realizacja projektu przewiduje ograniczoną liczbę uczestników.

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Mogilska 109

Opis projektu

Uczniowie szkół, którzy osiągnęli wymagany wiek 10 lat mogą przystąpić do kursu, a następnie do egzaminu na kartę rowerową indywidualnie lub grupowo. Uczestnicy będą szkoleni z przepisów ruchu drogowego oraz techniki jazdy na rowerze przez instruktorów, policjantów ruchu drogowego. Przekaz będzie dostosowany do uczestników poprzez stosowanie rymowanek i wierszowanych definicji przepisów opracowanych przez policjanta WRD / członka IPA/.

CHARAKTERYSTYKA DŁUGOTERMINOWYCH SKUTKÓW

Egzaminy na kartę rowerową są organizowane jedynie w szkołach podstawowych. Dziecko, które z jakiegoś względu nie przystąpi do egzaminu w szkole podstawowej ma później problem, żeby zdać taki egzamin będąc w szkole gimnazjalnej. Ponadto niektórzy rodzice nie mają czasu i cierpliwości, żeby przygotować swoje pociechy zarówno do egzaminu teoretycznego, jak i praktycznego. Projekt pozwoli na przystąpienie każdego młodego człowieka zanim osiągnie pełnoletność do grupowego lub indywidualnego kursu na kartę rowerową. Tym samym bez prawnych konsekwencji będzie on mógł poruszać się po drogach publicznych. Podczas prowadzonych zajęć uczestnik opanuje technikę jazdy na rowerze oraz pozna przepisy ruchu drogowego. Ze względu na łatwiejsze utrwalenie wiedzy osoby prowadzące szkolenia będą używały wierszyków, rymowanek pozwalających na łatwiejsze przyswojenie i zrozumienie przepisów. Niektórzy uczestnicy ruchu drogowego poruszają się po drogach publicznych bez wymaganych uprawnień ponieważ nie wiedzą gdzie mogą takie uprawnienia zrobić. Oprócz poznania przepisów ruchu drogowego podczas wykładów prowadzonych przez egzaminatorów oraz policjantów ruchu drogowego młodzi ludzie zostaną uświadomieni o konsekwencjach prawnych wynikających z uczestnictwa w zdarzeniu drogowym nie posiadając wymaganych uprawnień. Zaznaczyć należy, że najczęściej egzaminy na kartę rowerową w szkole odbywają się raz w roku. Dziecko, które nie zda egzaminu w wyznaczonym przez szkołę terminie musi czekać cały rok na ponowne przystąpienie do egzaminu. Z reguły dzieci, które nie zdały egzaminu na kartę mimo braku uprawnień poruszają się pod drodze publicznej razem ze swoimi rówieśnikami, którzy zdali egzamin nie chcąc być gorszymi od nich. Projekt pozwoli na znaczne zmniejszenie ilości osób poruszających się bez wymaganych uprawnień, a tym samym wpłynie na zwiększenie bezpieczeństwa na krakowskich drogach.

UZASADNIENIE PROJEKTU

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Realizacja projektu 59 250,00 PLN
59 250,00 PLN
Wróć do poprzedniej strony