Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt ogólnomiejski :

"Jestem blisko" - Aplikacja zwiększająca szansę przeżycia mieszkańców miasta Krakowa znajdujących się w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego "Jestem blisko"

Projekt odrzucony: Funkcjonowanie aplikacji pn. " Jestem Blisko" jest ściśle powiązane z systemami informatycznymi Centrum Powiadamiania Ratunkowego oraz Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego. Wymaga udostępnienia przez obydwa podmioty niezbędnych danych, a także informacji o zdarzeniu. W związku z tym, że niniejszy projekt dotyczy rozbudowy Systemu Powiadamiania Ratunkowego, nie zawiera się on w zakresie kompetencji Gminy Miejskiej Kraków. Centrum Powiadamiania Ratunkowego jest utworzone przez Wojewodę zgodnie z art. 6, ust. 1 Ustawy o Systemie Powiadamiania Ratunkowego z dn. 22 listopada 2013 r. (Dz. U. z 2013 r., poz. 1635 z późn. zm.) Centrum tworzy Wojewoda oraz art. 6 ust. 2 ww. ustawy: Wojewoda określa lokalizację i szczegółową organizację centrum z uwzględnieniem kwestii finansowych, społecznych i terytorialnych w celu zapewnienia skuteczności działania systemu. Podmiotem tworzącym dla Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego jest Województwo Małopolskie jako jednostka samorządu terytorialnego. Krakowskie Pogotowie Ratunkowe włączone jest w system Państwowego Ratownictwa Medycznego i jest dysponentem jednostek systemu i udziela świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych każdej osobie znajdującej się w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego.

Edycja Budżet Obywatelski 2015 Projekt ogólnomiejski - dotyczy całego obszaru Realizacja projektu przewiduje ograniczoną liczbę uczestników.

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Kraków, Polska

Opis projektu

Celem projektu jest stworzenie aplikacji mobilnej umożliwiającej poinformowanie użytkowników o zaistnieniu stanu nagłego zagrożenia zdrowia i życia u osób znajdujących się w miejscu publicznym, tym samym zwiększenie prawdopodobieństwa skutecznego udzielenia im pierwszej pomocy przed przybyciem służb ratunkowych. Największe szanse przeżycia nagłego zatrzymania krążenia mają osoby, u których świadkowie zdarzenia prowadzili reanimację przed przyjazdem pogotowia. Mózg człowieka pozbawiony tlenu obumiera nieodwracalnie w ciągu kilku minut, kluczowym w ustaniu pracy serca jest rozpoczęcie możliwie wcześnie uciskania klatki piersiowej i wykorzystanie defibrylatora zautomatyzowanego. Adres internetowy projektu: www.jestemblisko.pl

UZASADNIENIE PROJEKTU

Wróć do poprzedniej strony