Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt lokalny - Dzielnica VIII NR 21:

Spacery tynieckim szlakiem - historia, mity, legendy

Edycja Budżet Obywatelski 2016 Projekt lokalny - Dzielnica VIII Realizacja projektu przewiduje ograniczoną liczbę uczestników.

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Trasa Pychowice - Tyniec

Opis projektu

Razem z przewodnikiem młodzież uda się szlakiem historii i legend od Pychowic do Tyńca. Młodzież zobaczy ciekawe miejsca, które często w codziennym pędzie umykają naszej uwadze. Zetkną się z mało znaną historią odwiedzanych miejsc, poznają ciekawe opowiesci, legendy, poznają genezę nazw poszczególnych osiedli i ich historię oraz historię kapliczek przydrożnych. Zobaczą Dwór w Pychowicach i dowiedzą się gdzie naprawdę znajdowała się słynna karczma "Rzym". Młodzi ludzie zwiedzą też klasztor w Tyńcu, poznają historię jego powstania i związane z nim postaci. Zwieńczeniem spacerów będzie konkurs na  komiks związany z poznaną historią i legendami odwiedzonych miejsc. Prace zostaną ocenione przez 3 osobowe jury, najciekawsze z nich zostaną nagrodzone, zebrane i opublikowane w formie książki.
W spacerach wezmą udział 4 grupy młodzieży z Gimnazjum nr 22 im. ks. Jana Twardowskiego w Krakowie - teren Dzielnicy VIII Dębniki - ok. 160 uczniów. Każda grupa weźmie udział w spacerach z przewodnikiem, w zwiedzaniu i w warsztatach w Opactwie Benedyktynów w Tyńcu. Podsumowanie spacerów, finał konkursu wraz z wręczeniem nagród i mini recitalem odbędzie się w Teatrze Praska 52 przy ul. Praskiej w Krakowie. Każdy  uczeń biorący udział w spacerach oraz szkoła zaangażowana w projekt otrzyma książkę z pracami pokonkursowymi. Projekt będzie realizowany przy współpracy z Gimnazjum nr 22 im. ks. Jana Twardowskiego w Krakowie przy ul. Skwerowej 3 oraz z Domem Kultury Podgórze, ul. Sokolska 13, Kraków.

UZASADNIENIE PROJEKTU

Celem projektu jest zapoznanie młodzieży z historią i legendami miejsc, w których mieszkają i uczą się. Często nie znają historii najbliższego otoczenia, a dzięki temu projektowi poznają ją w atrakcyjny sposób (nie tylko suche fakty, ale też ciekawe opowiesci, mity i legendy). Całosc projektu zakończy konkurs na najciekawszy komiks związany z poznanymi historiami i legendami. Każdemu uczniowi zostanie pamiątka w postaci książkowego wydania prac pokonkursowych.

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
przewodnik 4 grupy x 3 godz. x 150 zł 1 800,00 PLN
zakup biletów - wstęp + warsztaty - Opactwo Benedyktynów w Tyńcu 25 zł x 160 osób 4 000,00 PLN
zakup nagród w konkursie miejsce I, II, III i wyróżnienia 1 000,00 PLN
przygotowanie i druk prac pokonkursowych format A5, 100 stron, full color, sztuk 500 7 000,00 PLN
jury konkursowe 3 osoby x 250 zł 750,00 PLN
mini recital w trakcie finału 1 500,00 PLN
16 050,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Charakterystyka długoterminowych skutków: Przewidywane długoterminowe skutki w przypadku realizacji zadania: Realizacja projektu będzie doskonałą możliwością do zapoznania się przez młodzież z historią i legendami miejsc w których mieszkają i uczą się. Ponadto będzie to okazja do zwiedzenia ciekawych miejsc historycznych, poznania historii przydrożnych kapliczek oraz zwiedzania klasztoru w Tyńcu i Dworu w Pychowicach. Realizacja projektu przyczyni się do zwiększenia zainteresowania miejscami historycznymi oraz stanie się doskonałą okazją do integracji, spacerów, udziału w warsztatach oraz aktywnego spędzenia wolnego czasu przez młodzież.
Wróć do poprzedniej strony