Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt ogólnomiejski NR 60:

Plac zabaw i rekreacji dla dzieci starszych (6-14 lat)

Edycja Budżet Obywatelski 2016 Projekt ogólnomiejski Realizacja projektu przewiduje ograniczoną liczbę uczestników.

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Jana Pawła II 232, Kraków, Polska

Opis projektu

Celem projektu jest zagospodarowanie nieużywanego obszaru zielonego pomiędzy Nowohuckim Centrum Kultury a parkingiem, tuż obok istniejącego smoczego skweru. Głównym założeniem byłoby stworzenie miejsca do zabaw i rekreacji dla dzieci starszych w wieku od 6 do 14 lat, które "wyrosły" z urządzeń znajdujących się na większości placów zabaw. Teren należałoby ogrodzić, aby zapewnić bezpieczeństwo; oświetlić w celu poprawy komfortu użytkowania. Umieszczenie ławek byłoby dodatkowym atutem, byłby to sygnał, że jest to miejsce przyjazne rodzinom. Główny cel to oczywiście urządzenia zabawowe i sprawnościowe dla starszaków. Mowa tu o urządzeniach nowoczesnych, wytrzymałych i wyjątkowo atrakcyjnych dla dzieci. Na placu zabaw i rekreacji znalazłby się np. wielokąt wspinaczkowy, tunel serpentyna, strefa trampolin, linarium piramida pajęcza,  hamaki czy bocianie gniazdo. Wszystkie z nich zapewniły by dzieciom ogrom zabawy. Urządzenia zachęcają do aktywności ruchowej, są oryginalne, spodobają się nie tylko dzieciom ale i dorosłym. Urządzenia spełniają wszystkie potrzebne normy, umieszczone są na odpowiednio dobranym podłożu, aby zapewnić jak największy komfort i bezpieczeństwo podczas użytkowania.

UZASADNIENIE PROJEKTU

Pomysł na stworzenie placu zabaw i rekreacji w okolicy NCK powstał w oparciu o obserwacje. W całym Krakowie jest bardzo dużo placów zabaw dla dzieci, są one bogato wyposażone, ale tak na prawdę służą głownie dzieciom młodszym. Obserwując młodzież w wieku szkolnym doskonale widać, że brakuje dla nich miejsc do zabawy, rekreacji, spędzania czasu w sposób aktywny. Przesiadują albo przed komputerami, albo na ławkach przed blokami, tak na prawdę marnując czas, który można spożytkować na zrobienie czegoś kreatywnego, zdrowego, po prostu na doskonałą zabawę na świeżym powietrzu. Ponadto takie miejsce mogłoby być miejscem idealnym na rodzinne wypady. O potencjale takiego placu zabaw świadczy bardzo pozytywna reakcja na mieszczący się nieopodal smoczy skwer. Jak już wspomniano wcześniej, niestety mieszczące się na nim ( i na innych placach zabaw w Krakowie ) urządzenia są zbyt proste dla starszaków. Powstanie takiego placu zabaw dałoby mieszkańcom Krakowa kolejny dowód na to, że Nowa Huta się rozwija, że jest atrakcyjnym miejscem do odwiedzania, czy nawet zamieszkania. Samym mieszkańcom dałby poczucie, że dba się o aktywność fizyczną ich dzieci.  W obecnym czasie jest bardzo dużo programów mających na celu przekonanie społeczeństwa do zdrowego trybu życia, nie dotyczy to tylko zdrowego odżywiania się ale również uprawiania sportu, gimnastyki. Zdrowe nawyki trzeba wpajać już od najmłodszych - a to byłoby miejsce do przekonania dzieci, że można połączyć przyjemne z pożytecznym. Gdzie w tym konkretnym wypadku przyjemna jest zabawa, a pożyteczny jest ruch. Taki plac zabaw byłby wizytówką nowoczesnego Krakowa, i zapewnieniem odwiedzających go turystów, o swojej innowacyjności i kreatywności.

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Nawierzchnia bezpieczna wylewna wykonana z poliuretanu + podbudowa grubość odpowiednia do HIC urządzenia 140 000,00 PLN
Zakup i montaż latarni 4 latarnie 26 000,00 PLN
Zakup i montaż ławek 6 000,00 PLN
Zakup i montaż koszy na śmieci 3 000,00 PLN
Ogrodzenie placu zabaw 60 000,00 PLN
Projekt budowlany 15 000,00 PLN
Zakup i montaż urządzeń zabawowych 160 260,00 PLN
Projekt i realizacja przyłącza elektrycznego 25 000,00 PLN
435 260,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Charakterystyka długoterminowych skutków: Zwiększenie kosztów potrzebnych na utrzymanie terenów w zarządzie Zarządu Zieleni Miejskiej – koszt roczny ok. 3000 zł Zwiększenie atrakcyjności okolicy Nowe miejsce rekreacji dla rodzin z dziećmi Integracja społeczeństwa
Wróć do poprzedniej strony