Rok 2017 w Krakowie rokiem Zbigniewa Cybulskiego
Edycja Budżet Obywatelski 2016 Projekt ogólnomiejski - dotyczy całego obszaru Realizacja projektu przewiduje ograniczoną liczbę uczestników.
Lokalizacja
Główna lokalizacja: Kraków
Opis projektu
Całoroczne obchody roku Cybulskiego powinny stanowić konsekwentny, ułożony w przemyślany sposób ciąg wydarzeń propagujących wiedzę o tym aktorze, nazywanym często „polskim Jamesem Deanem”, a poprzez jego osobę i postaci przez niego kreowane również wiedzę o polskiej powojennej kinematografii okresu PRL. Klamrą spinającą okres obchodów powinna być data śmierci (8 stycznia 1967) i narodzin (3 listopada 1927).
Do realizacji tego programu powinni zostać zaproszeni twórcy filmowi, krytycy i inne osoby związane ze sztuką filmową.
Wydarzenia, jakie proponuje się zorganizować w ramach tego zadania, to:
- Konkurs dla filmowców amatorów oraz młodych adeptów sztuki reżyserskiej na etiudę inspirowaną filmami z udziałem Zbyszka Cybulskiego,
- Sesje naukowe i seminaria poświęcone postaci Zbigniewa Cybulskiego i jego aktorstwu,
- Cykl spacerów edukacyjnych śladami Zbyszka Cybulskiego po miejscach plenerów filmowych (m.in. hotel Cracovia, Wzgórze Wawelskie, Akademia Sztuk Pięknych, stadion Cracovii, brama kamienicy przy ul. Sławkowskiej)
- Retrospektywa filmów z udziałem Cybulskiego w krakowskich kinach studyjnych
- Wystawa starych fotosów filmowych i periodyków filmowych z filmów z udziałem Cybulskiego
- Projekcje z oryginalnych taśm filmowych w ramach kina plenerowego, np. we wnętrzach starego dworca kolejowego Kraków Główny
- Bal Jowity we wnętrzach Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (jako nawiązanie do akcji filmu Jowita)
Zasadnym wydaje się, aby Władze Miasta Krakowa zwróciły się do władz takich miast jak Warszawa, Wrocław, Gdańsk, Dzierżoniów z propozycją podjęcia podobnych działań i skoordynowania ich w skali kraju. Jedną z bardziej istotnych postaci może tu być Pani Magdalena Sroka – dyrektor Państwowego Instytutu Sztuki Filmowej. Ważnym byłoby również włączenie w to przedsięwzięcie - jako jego realizatora - Krakowskiego Biura Festiwalowego.
Odnośnie szacunkowych kosztów realizacji zadania"
Koszty proponowanego przedsięwzięcia, ze względu na ogólny jego zarys jak i dużą złożoność, są na tym etapie niemożliwe do określenia. Należy założyć, że koszt przygotowania może oscylować w granicach od 0,5 - 1,5 mln złotych, jednak wielkość nakładów można dywersyfikować w zależności od możliwości budżetu Gminy Miejskiej Kraków, dostosowując do tych możliwości zakres merytoryczny programu.
Ponadto proponowany zakres projektu nie odpowiada w żadnym stopniu przykładowym szacunkowym kosztom zadań/inwestycji określonym w cenniku budżetu obywatelskiego.
Odnośnie harmonogramu realizacji projektu:
Ramy projektu stanowią kluczowe dwie daty (8 stycznia i 3 listopada), które powinny tożsame z inauguracją i zakończeniem obchodów roku Zbigniewa Cybulskiego w Krakowie. Terminy wszystkich (bądź wybrane) wymienionych w szczegółowym opisie propozycji zadania wydarzeń winny być zawarte w zakreślonych wyżej terminach, bez wskazywania na tym etapie konkretnych dat, a raczej z uwzględnieniem takich choćby uwarunkowań, jak koordynacja z innymi wydarzeniami kulturalnymi w Krakowie (dla uniknięcia kolizji) bądź warunki klimatyczne (dotyczy to głownie wydarzeń plenerowych, spacerów edukacyjnych, itp.)
UZASADNIENIE PROJEKTU
W roku 2017 mija 90-ta rocznica urodzin i 40-ta rocznica śmierci jednego z największych powojennych aktorów polskich. Choć narodziny i śmierć Zbyszka dotyczą innych miejsc niż Kraków, to jednak właśnie z Krakowem Cybulski związał swoje wczesne lata – Szkoła Handlowa, potem dziennikarstwo, aż wreszcie krakowska PWST. To tu, w Krakowie, wkroczył w swoje zawodowe życie. I choć dalsze swoje losy związał z Gdańskiem i Warszawą, to jednak powracał do Krakowa – choćby po to, żeby zagrać w tutejszych plenerach, jak na przykład w Jowicie czy Jak być kochaną.
Zadaniem projektu proponowanego do budżetu obywatelskiego jest przypomnienie postaci Zbyszka Cybulskiego krakowskiemu społeczeństwu, a w szczególności najmłodszemu pokoleniu. Ta niekonformistyczna postać samego aktora jak i postaci przez niego zagranych, może stać się wzorem do naśladowania i przykładem dla budowania nowych wzorców postaw społecznych.
Efektem dodatkowym realizacji projektu może być też zwrócenie uwagi na cały, w dużej mierze niesłusznie zapomniany, dorobek kinematografii polskiej okresu PRL.
Nazwa | Opis | Koszt |
---|---|---|
Całkowity koszt realizacji | dotyczy pełnego zakresu | 1 500 000,00 PLN |
1 500 000,00 PLN |
Nazwa | Opis | Data |
---|---|---|