Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt lokalny - Dzielnica III NR 20:

Biblioteka na miarę XXI wieku

Edycja Budżet Obywatelski 2016 Projekt lokalny - Dzielnica III Realizacja projektu przewiduje ograniczoną liczbę uczestników.

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Kraków, ul. Wileńska 9

Opis projektu

Gwałtowny rozwój technologii komunikacyjnych i informacyjnych spowodował, że żyjemy dziś w czasach, gdzie informacja jest najcenniejszym i najbardziej poszukiwanym „produktem”. Najpowszechniejszym źródłem tej informacji jest obecnie Internet, ale także tradycyjne, drukowane książki. Biblioteka szkolna ze swojej natury jest centrum informacyjnym szkoły. Musi być ona zatem miejscem, w którym dostęp do wiedzy i informacji jest możliwie najpełniejszy. Modernizacja Centrum Multimedialnego przy bibliotece szkolnej oraz rozbudowa księgozbioru popularno - naukowego ma na celu usprawnienie tej funkcji biblioteki. Projekt "Biblioteka na miarę XXI wieku" zakłada modernizację Centrum Multimedialnego, która polegać będzie na zakupie 4 nowych komputerów, których parametry techniczne pozwolą na sprawne korzystanie z Internetu oraz multimedialnych materiałów edukacyjnych takich jak e-booki, audiobooki, multibooki, filmy i inne. Ponadto projekt zakłada doposażenie księgozbioru biblioteki szkolnej o pozycje popularno - naukowe z zakresu historii, przyrody, sztuki, języka itp. zarówno w tradycyjnej formie papierowej jak i multimedialnej. 

UZASADNIENIE PROJEKTU

Biblioteka szkolna i Centrum Multimedialne jest miejscem, z którego chętnie korzystają uczniowie, nauczyciele oraz rodzice. W dobie gwałtownego rozwoju mediów elektronicznych biblioteka musi nadążyć za potrzebami swoich czytelników i zapewnić im sprawny dostęp do nowoczesnych źródeł wiedzy, a także rozwijać pasje czytelnicze młodych ludzi. Obecnie Centrum Multimedialne dysponuje 4 komputerami, jednak ich funkcjonalność jest ograniczona. Nie nadążają one już za coraz bardziej zaawansowanymi programami i publikacjami elektronicznymi, które oferuje rynek. A nadążać muszą, gdyż nowoczesne publikacje elektroniczne, wzbogacone o filmy, animacje, nagrania muzyczne i dźwiękowe, pokazy slajdów oraz zdjęcia są atrakcyjne dla odbiorców oraz poprzez wykorzystanie multisensorycznego przekazu ułatwiają przyswajanie wiedzy.

Biblioteka szkolna wymaga również uzupełnienia i unowocześnienia pozycji z zakresu literatury popularno - naukowej. Woluminy jakie jak albumy przyrodnicze, podróżnicze, z dziedziny sztuki i historii, słowniki i encyklopedie to te pozycje, których często poszukują uczniowie, nauczyciele oraz rodzice.

Dzięki realizacji zadania "Biblioteka szkolna na miarę XXI wieku" mieszkańcy III Dzielnicy zyskają dostęp do ciekawej, niezwykle przydatnej wiedzy zarówno w formie tradycyjnej, która nadal ma wielu zwolenników, jak i nowoczesnej, multimedialnej. Szkoła Podstawowa nr 95 jest szkołą osiedlową, pokoleniową, do której uczęszcza ponad pół tysiąca dzieci. To tym dzieciom, a także ich rodzicom, przed którymi biblioteka stoi otworem, realizacja zadania przyniesie najwięcej korzyści.  

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Komputery cena jednostkowa 2 500 10 000,00 PLN
książki i materiały multimedialne 5 000,00 PLN
15 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
opracowanie listy książek i materiałów multimedialnych, których zakup jest planowany 2016-07
przygotowanie specyfikacji technicznej komputerów 2016-07
przegląd oferty rynkowej, wybór 2016-07
zakup komputerów, książek i materiałów multimedialnych 2016-08
udostępnienie nowego Centrum Multimedialnego i zbioru czytelnikom - uczniom i ich rodzinom 2016-09
Charakterystyka długoterminowych skutków: Dostęp do ciekawej, niezwykle przydatnej wiedzy zarówno w formie tradycyjnej, która nadal ma wielu zwolenników, jak i nowoczesnej, multimedialnej.
Wróć do poprzedniej strony