Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt ogólnomiejski NR 31:

Strzelnica dla Krakowian - Strzelectwo to też sport!

Edycja Budżet Obywatelski 2016 Projekt ogólnomiejski Realizacja projektu przewiduje ograniczoną liczbę uczestników.

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Pasternik, Kraków, Polska

Opis projektu

Kwota przeznaczona na projekt z budżetu obywatelskiego pozwoli na przeprowadzenie szkolenia dla około 2000 ochotników z Krakowa, chcących poszerzyć swoje zainteresowania o umiejętności strzeleckie w strzelaniu sportowym jak i proobronnym.

Szkolenia strzeleckie odbywałoby się dwuetapowo - pierwszym etapem byłoby szkolenie teoretyczne obejmowałoby wykłady dotyczące zasad bezpieczeństwa na strzelnicy, bezpiecznego posługiwania się bronią, rodzajów broni sportowej i bojowej, rodzajów amunicji oraz ćwiczenie prawidłowych postaw strzeleckich.

Drugim etapem szkolenia byłoby szkolenie praktyczne, kiedy pod okiem instruktora strzelectwa osoby uczestniczące w szkoleniu miałyby możliwość strzelania z różnych rodzajów broni, którymi dysponuje strzelnica (od broni sportowej, przez broń pistoletową, myśliwską, na półautomatycznej tzw. "pompce" czy bojowej kończąc).

Szkolenia odbyłyby się w dni powszednie w okresie wakacyjnym między dniem 1 czerwca, a 1 września w dwóch cyklach - rannym (8-13) i popołudniowym (14-19), co pozwoli większej liczbie mieszkańców na skorzystanie z projektu oraz zmniejszenie ilości uczestników jednego cyklu do minimum w celu zwiększenia płynności szkoleń przy jednoczesnym zachowaniu bezpieczeństwa.

UZASADNIENIE PROJEKTU

Sfinansowanie szkoleń strzeleckich z budżetu obywatelskiego pomogłoby otworzyć się mieszkańcom Krakowa na poznanie sportu jakim jest strzelectwo sportowe. Wyjście na strzelnice dla osoby prywatnej - ze względu na koszty, jest obecnie luksusem, a pieniądze przeznaczone na budżet obywatelski mogłyby to zmienić, pozwalając osobom z uboższych rodzin na wzięcie udziału w takim szkoleniu.

Jednym z celów projektu jest również otworzenie się na środowiska związane ze strzelectwem sportowym, organizacje proobronne i paramilitarne, a także grupy rekonstrukcyjne działające na terenie naszego miasta. Umożliwiłoby to poszerzenie wiedzy w tematyce strzelectwa, a prawdopodobnie zwiększyło by również świadomość patriotyczną i historyczną mieszkańców.

Szkolenia strzeleckie pozwalają poszerzyć zrozumienie dla zasad odpowiedzialnego i bezpiecznego posługiwania się bronią, co może pozytywnie wpłynąć, na poczucie bezpieczeństwa mieszkańców (w podobny sposób oddziałują szkolenia z udzielania pierwszej pomocy).

Dodatkowym atutem projektu może być aktywizacja młodzieży licealnej i akademickiej pozostającej na terenie Krakowa w okresie wakacyjnym (przy założeniu, że cykle szkoleniowe odbywałyby się w tym okresie).

Podsumowując projekt ma na celu:

- otworzyć dość zamknięte środowiska związane ze strzelectwem na mieszkańców miasta.
- umożliwić zapoznanie się ze sportami strzeleckimi całym rodzinom.
- umożliwić przeszkolenie dla osób, których normalnie nie byłoby na to stać.
- zaktywizować młodzież szkolną i akademicką pozostającą w Krakowie w okresie wakacyjnym.
- dać możliwość interesującego spędzenia wolnego czasu.
- zwiększyć świadomość patriotyczną.
- poszerzyć zrozumienie dla zasad odpowiedzialnego i bezpiecznego posługiwania się bronią.
- ocieplić wizerunek wojska, policji, oraz organizacji proobronnych.
- pełnić funkcję wychowaczo-społeczną poprzez przekazywanie informacji i umiejętności użytecznych dla obronności kraju i miasta (umożliwić obywatelom realizację 86 art. Konstytucji RP).


Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Opracowanie i wydruk materiałów szkoleniowych 2000 uczestników x 5zł 10 000,00 PLN
Zakup dodatkowej odzieży BHP zakup ochrony oczu i uszu 1 000,00 PLN
Zakup amunicji sportowej (2000 osób x 10szt. x 1,50zł) 30 000,00 PLN
Zakup amunicji pistoletowej (2000 osób x 10szt. x 1,50zł) 30 000,00 PLN
Zakup amunicji karabinowej (2000 osób x 10szt. x 2,50zł) 50 000,00 PLN
Zakup amunicji myśliwskiej i rzutków (2000 osób x 10szt. x 2,50zł) 50 000,00 PLN
Opłata za wejście na strzelnice (w tym naprawa i zabezpieczenie infrastruktury) (2000 osób x 30 zł) 60 000,00 PLN
Wynagrodzenie dla dwóch instruktorów obejmujące OC (2 osoby x 3 miesiące x 3000zł) 18 000,00 PLN
249 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Promocja projektu, przygotowanie terminarzy oraz dokonanie niezbędnych zakupów i opłat do 31-05.2017
Przyjmowanie zgłoszeń do projektu 01-03 do 31-05.2017
Szkolenia strzeleckie 01-06 do 01-09.2017
Charakterystyka długoterminowych skutków: ednym z celów projektu jest również otworzenie się na środowiska związane ze strzelectwem sportowym, organizacje proobronne i paramilitarne, a także grupy rekonstrukcyjne działające na terenie naszego miasta. Umożliwiłoby to poszerzenie wiedzy w tematyce strzelectwa, a prawdopodobnie zwiększyło by również świadomość patriotyczną i historyczną mieszkańców. Szkolenia strzeleckie pozwalają poszerzyć zrozumienie dla zasad odpowiedzialnego i bezpiecznego posługiwania się bronią, co może pozytywnie wpłynąć, na poczucie bezpieczeństwa mieszkańców (w podobny sposób oddziałują szkolenia z udzielania pierwszej pomocy). Dodatkowym atutem projektu może być aktywizacja młodzieży licealnej i akademickiej pozostającej na terenie Krakowa w okresie wakacyjnym (przy założeniu, że cykle szkoleniowe odbywałyby się w tym okresie). Podsumowując projekt ma na celu: - otworzyć dość zamknięte środowiska związane ze strzelectwem na mieszkańców miasta. - umożliwić zapoznanie się ze sportami strzeleckimi całym rodzinom. - umożliwić przeszkolenie dla osób, których normalnie nie byłoby na to stać. - zaktywizować młodzież szkolną i akademicką pozostającą w Krakowie w okresie wakacyjnym. - dać możliwość interesującego spędzenia wolnego czasu. - zwiększyć świadomość patriotyczną. - poszerzyć zrozumienie dla zasad odpowiedzialnego i bezpiecznego posługiwania się bronią. - ocieplić wizerunek wojska, policji, oraz organizacji proobronnych. - pełnić funkcję wychowaczo-społeczną poprzez przekazywanie informacji i umiejętności użytecznych dla obronności kraju i miasta (umożliwić obywatelom realizację 86 art. Konstytucji RP).
Wróć do poprzedniej strony