Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt lokalny - Dzielnica XIII :

Poprawa bezpieczeństwa pieszych wokół Plantów Nowackiego

Projekt odrzucony: Proponowana lokalizacja przejścia dla pieszych przez ul. Plac Serkowskiego na wysokości schodków do parku uzyskuje opinię negatywną. Z uwagi na wymagania Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach /Dz. U. z 2003 r. Nr 220 poz. 2181/ przejścia dla pieszych winny być lokalizowane w terenie zabudowanym w odległości nie mniejszej niż 100 m chyba, że są to przejścia w rejonie skrzyżowań. Proponowane przejście byłoby oddalone o około 66 m od przejścia na skrzyżowaniu ul. Długosza – Krasickiego. Oprócz powyższego, w przypadku wykonania przejścia, z uwagi na konieczność zapewnienia widoczności na relacji pieszy-kierowca oraz kierowca-piesi, musiałyby zostać usunięte miejsca postojowe. Pozostaje to sprzeczne z polityką parkingową miasta (rejon starego Podgórza jest rejonem z dużym deficytem miejsc do parkowania) . Zgłoszone zadanie jest możliwe do realizacji w zakresie oznakowania przejścia dla pieszych od strony ul. Długosza. Szacunkowy koszt realizacji wraz z projektem organizacji ruchu to ok. 1 500 zł (wymagane minimum to 2 500 zł). Projekt zostaje odrzucony zgodnie z § 12 pkt 4) Regulaminu budżetu obywatelskiego Miasta Krakowa (Uchwała nr XXXIV/566/15 Rady Miasta Krakowa z 16.12.2015 r.) oraz na podstawie § 6 pkt 3 ww. Regulaminu – koszt zadania nie może być niższy niż 2 500 zł.

Edycja Budżet Obywatelski 2016 Projekt lokalny - Dzielnica XIII Realizacja projektu przewiduje ograniczoną liczbę uczestników.

Lokalizacja

Główna lokalizacja: plac Emila Serkowskiego, Kraków, Polska

Opis projektu

  • Realizacja oficjalnego przejscia dla pieszych przy skrzyżowaniu z ul. Długosza, gdzie jest główne wejscie do parku
  • Umieszczenie dodatkowego przejscia dla pieszych w miejscu gdzie alejka spacerowa wychodzi na Serkowskiego. Jest tam kilka schodków, które należy zniwelować albo przynajmniej uzupełnić pochylnią dla wózków. Krawężnik też trzeba zniwelować. Przejscie należy umiescić na lekkim podwyższeniu zamiast wybudowanego trochę dalej poprzecznego garbu.
  • Wymalowanie na jezdni znaków drogowych przypominających o ograniczeniu prędkosci oraz umieszczenie znaków "uwaga bawiące się dzieci".

UZASADNIENIE PROJEKTU

Przez ulicę Pl. Serkowskiego przebiegają bawiące się w parku dzieci (place zabaw i małe boiska). Przechodzą spacerowicze także z wózkami dziecięcymi i osoby starsze. Od strony ul. Długosza nie ma w ogóle przejscia dla pieszych. Jest nawet zniwelowany krawężnik ale brakuje wymalowanych pasów i znaków drogowych. Teoretycznie obowiązuje w tym obszarze ograniczenie do 30 km/h ale nie jest to dostatecznie widoczne i dlatego rzadko przestrzegane. Ruch jest duży bo wielu kierowców traktuje Serkowskiego jako dogodny objazd zakorkowanej ul. Kalwaryjskiej.
Dodatkową korzyscią z realizacji tego projektu będzie zmniejszenie hałasu i emisji spalin zarówno w parku jak i w  mieszkaniach przy Pl. Serkowskiego.

Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Wróć do poprzedniej strony