Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt lokalny - Dzielnica VII NR 15:

Aktywnie u Decjusza- budowa plenerowej siłowni i placu zabaw

Edycja Budżet Obywatelski 2016 Projekt lokalny - Dzielnica VII Realizacja projektu przewiduje ograniczoną liczbę uczestników.

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Park Decjusza

Opis projektu

Działania

1. Zostanie stworzony projekt zagospodarowania fragmentu Parku Decjusza - proponowany jest placu zabaw dla dzieci i siłownia plenerowej dla dorosłych, stoły i siedziska do piknikowania, dodatkowe kosze na odpady. Niewykluczone, że można oprzeć się na dawnych projektach urządzeń plenerowych dla dzieci u uzupełnić je o nowe sprzęty.  

2. Następnie konieczne będzie zamontowanie wskazanych urządzeń.

3. Pod częścią urządzeń rozsądnie byłoby umieścić też nawierzchnię bezpieczną z kory lub piasku (dla podwyższenia jakości użytkowania i zwiększenia bezpieczeństwa).

4.Być może na etapie projektu okaże się konieczne zdemontowanie istniejących elementów (pozostałości po starym placu zabaw).

5. Możliwa jest korekcja istniejącej zieleni (np. przesadzenie krzewów) jednak nie planowane jest usuwanie jakichkolwiek drzew.

Szczegółowy zakres projektu zostanie uzgodniony z Biurem Miejskiego Konserwatora Zabytków oraz zarządcą terenu. Realizacja projektu do wysokości dostępnych środków finansowych.


UZASADNIENIE PROJEKTU

Park Decjusza jest jednym z niewielu miejsc gdzie można spędzić czas na świeżym powietrzu nie angażując się w wyprawę za miasto bądź do Parku Jordana. Czas nadrobić zaległości inwestycyjne w tej części Krakowa. Skorzystają wszyscy mieszkańcy dzielnicy!

CELE I POTRZEBY REALIZACJI PROJEKTU

  1. Celem nadrzędnym jest stworzenie bezpiecznej, funkcjonalnej przestrzeni rekreacyjnej dla osób w różnym wieku.

  2. Intencją jest także integrowanie osób w różnym wieku (rodzice z dziećmi, młodzież, seniorzy).

  3. Kolejną zaletą jest promowanie zdrowego stylu życia, a co za tym idzie profilaktyka chorób (związanych z układem ruchowym, układem krążenia, centralnym ośrodkiem nerwowym).

  4. Miejsce rekreacji z wolnym dostępem (siłownia zewnętrzna) pozwala na aktywne spędzanie czasu a to z kolei zmniejsza ryzyko wystąpienia przestępczości, korzystnie wpływa na kształtowanie pozytywnych postaw.

Stan obecny - Park Decjusza jest jedynym parkiem dzielnicy VII. To kompromitujące, że nie ma w nim przestrzeni rekreacyjnej z prawdziwego zdarzenia ani dla dzieci ani dla dorosłych. Rezultatem jest coraz większa degradacja Parku, obniżenie jego roli dla lokalnej społeczności.


Beneficjenci - 

Z urządzeń rekreacyjnych korzystałyby nie tylko pojedyncze osoby (mieszkańcy), ale też służyłby on dzieciom z pobliskich przeszkli, szkoły podstawowej, Centrum Maltańskiego, Krakowskiego Centrum Rehabilitacji i Ortopedii, Klubu Kultury, Klubów Seniora i innych.


WPŁYW REALIZACJI PROJEKTU NA ŻYCIE MIESZKAŃCÓW  czyli Dodatkowe korzyści

-- Aktywnie spędzany czas w plenerze powoduje integrowanie osób w różnym wieku (rodzice z dziećmi, młodzież, seniorzy).

-- Kolejną zaletą jest promowanie zdrowego stylu życia, a co za tym idzie profilaktyka chorób (związanych z układem ruchowym, układem krążenia, centralnym ośrodkiem nerwowym).

-- Wokół zadbanego Parku jest szansa na realne budowanie lokalnej społeczności, likwidowanie anonimowości pośród osiedli, poprawa bezpieczeństwa.


ATRAKCYJNOŚĆ PROJEKTU
Choć działanie mające na celu zrealizować projekt to głównie zaprojektowanie i stworzenie plenerowego miejsca rekreacji dla dzieci i dorosłych, to faktyczne korzyści wykraczają daleko poza zakres "sportowy" czy "zdrowotny". Integrują społeczność lokalną i stwarzają realne nowe "zielone centrum" Dzielnicy. Zagospodarowanie Parku Decjusza urządzeniami rekreacyjnymi i poprawa estetyki zieleni oraz alejek jest bardzo palącą potrzebą którą bez wątpienia poprze znakomita większość mieszkańców i gości Dzielnicy VII.





Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Opracowanie dokumentacji projektowej, uzyskanie niezbędnych zezwoleń, opinii, uzgodnień, realizacja projektu 130 000,00 PLN
130 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Opracowanie dokumentacji projektowej, uzyskanie zezwoleń, opinii i uzgodnień do 31.08.2017
Realizacja projektu do 31.07.2018
Charakterystyka długoterminowych skutków: Zwiększenie kosztów potrzebnych na utrzymanie terenu będącego w zarządzie Zarządu Zieleni Miejskiej - roczny koszt ok. 1500zł Poprawa estetyki parku, przywrócenie jego dawnej funkcji Integracja mieszkańców Nowe miejsce rekreacji dla rodzin z dziećmi
Wróć do poprzedniej strony