Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt ogólnomiejski :

MIEJSKA SIEĆ WIFI NA BULWARACH WIŚLANYCH

Projekt odrzucony: Opinia Wydziału IT do wniosku ID: BO.OM.206/16 – Miejska sieć WIFI na Bulwarach Wiślanych. Autor wniosku, w sposób następujący scharakteryzował zadanie: „Projekt budowy darmowej sieci WIFI na bulwarach Wiślanych przy okazji trwającego montażu oświetlenia. Monetyzacja sieci spowoduje odciążenie finansowe dla miasta i zapewni finansowanie na modernizację i utrzymanie infrastruktury”. W związku z powyższym tut. Wydział wystąpił o opinię w tej sprawie do:ZIKiT – w zakresie możliwości budowy sieci przy okazji montażu oświetlenia,Zespołu Radców Prawnych – w zakresie możliwości monetyzacji sieci, a konkretnie, czy możliwe jest finansowanie takiego zadania z dystrybucji reklam (w taki sposób Wnioskodawca wyjaśnił znaczenie słowa monetyzacja w części „Szczegółowy opis propozycji zadania).W efekcie uzyskano następujące stanowiska:ZIKiT poinformował, że Wykonawca prac związanych z modernizacją oświetlenia w dniu 13.05.2016 r. zgłosił zakończenie ich wykonywania, co uniemożliwia budowę sieci WIFI „przy okazji trwającego montażu oświetlenia”.Ponadto, w swojej opinii wskazał, iż zadanie związane z modernizacją oświetlenia na bulwarach wiślanych realizowane było w ramach pozwolenia na budowę. Biorąc pod uwagę powyższe, dla budowy sieci WIFI konieczna będzie budowa niezależnej sieci informatycznej, niezwiązanej z siecią oświetleniową. Do realizacji sieci konieczne będzie opracowanie pełnej dokumentacji technicznej z niezbędnymi uzgodnieniami.Zespół Radców Prawnych – szczegółowo odnosząc się do zasad finansowania sieci wskazanych przez Wnioskodawcę, zauważył, iż cyt: „Wskazany przez wnioskodawcę sposób sfinansowania i utrzymania miejskiej sieci WiFi na bulwarach wiślanych jest niedopuszczalny ze względu na ustawowy zakaz prowadzenia przez gminę działalności promującej inne podmioty i zasadę budżetową niefunduszowania”.Posiłkując się otrzymanymi opiniami, wskazującymi jednoznacznie, iż realizacja zadania w formule finansowej i technicznej proponowanej przez Wykonawcę nie jest możliwa, Wydział Informatyki opiniuje wniosek negatywnie, co znajduje uzasadnienie w Regulaminie budżetu obywatelskiego miasta Krakowa (załącznik do uchwały nr XXXIV/566/15 Rady Miasta Krakowa z dnia 16 grudnia 2015 r.):§ 12. W ramach procedury budżetu obywatelskiego nie mogą być realizowane zadania:6) które naruszałyby obowiązujące przepisy prawa, prawa osób trzecich, w tym prawa własności;8) które zakładają realizację jedynie części zadania – wykonanie wyłącznie projektu przedsięwzięcia bez uwzględnienia środków na realizację lub zabezpieczają środki wyłącznie na realizację bez uwzględnienia środków na projekt.

Edycja Budżet Obywatelski 2016 Projekt ogólnomiejski Realizacja projektu przewiduje ograniczoną liczbę uczestników.

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Bulwar Czerwieński, Bulwar Kurlandzki

Opis projektu

UZASADNIENIE PROJEKTU

Cel:

Celem jest informatyzacja nowych przestrzeni publicznych, dotąd martwych w tym temacie.

Dostęp do otwartej sieci WIFI w miejscach publicznych jest teraz jednym z podstawowych rozwiązań technologicznych poszukiwanych przez mieszkańców miast. Dla aż 78% osób jest to ważny czynnik decyzyjny.

Wpływ realizacji projektu na życie mieszkańców:

Poszerzenie dostępu do informacji i sprawne poruszanie się po mieście przez turystów.

W przestrzeniach miejskich sieć WIFI jest używana głównie do poszukiwania informacji o obiektach rozrywkowych, turystycznych, restauracyjnych. Uzyskanie odpowiedniej informacji wpływa znacząco na wzrost zainteresowania tymi obiektami i wzrost % korzystania z nich.

Atrakcyjność

Bulwary Wiślane jako ciąg pieszo-rowerowy stają się coraz większą atrakcją zarówno dla mieszkańców jak i turystów.  W ciągu ostatnich kilku lat zaobserwowano ciekawe zjawisko w obrębie parków miejskich (również krakowskich)- najczęściej odwiedzane są ławki i miejsca w których jest dostęp do darmowego WIFI. 

Biorąc pod uwagę fakt, iż rok 2017 będzie rokiem Wisły, niewątpliwie zwiększy się ilość organizowanych w tych miejscach imprez kulturalnych i dostęp do WIFI wydaję się być rzeczą nieodzowną  w XXI wieku.

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Access Point Główne 6 szt. 6 Access Pointów głównych Połączonych z infrastrukturą dostępową poprzez interfejs LTE 14 760,00 PLN
Access Point Wspomagający 12 szt. 12 Access Pointów podłączonych do głównych AP 29 520,00 PLN
Montaż Montaż nadajników (18 szt) na lampach oświetleniowych. 8 856,00 PLN
Konfiguracja sieci Uruchomienie całej infrastruktury 4 428,00 PLN
57 564,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Wróć do poprzedniej strony