Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt ogólnomiejski :

Przystanek Salwator

Projekt odrzucony: Rezygnacja wnioskodawcy w dn. 31.05.2017

Edycja Budżet Obywatelski 2016 Projekt ogólnomiejski Realizacja projektu przewiduje ograniczoną liczbę uczestników.

Lokalizacja

Główna lokalizacja: 1) Teren zielony na pętli tramwajowej SALWATOR (działka nr 293/5)

Opis projektu

Projekt zakłada kulturową odnowę krajobrazu krakowskiego Zwierzyńca, a interweniuje w obszarze Salwatora, miejsca o znakomitych tradycjach i bogatej historii – niezasłużenie sprowadzonego dziś do roli punktu przesiadkowego. Naszą intencją jest wykreowanie autorskiej aranżacji tego terenu przy wykorzystaniu tzw. zabawek miejskich – interaktywnych urządzeń, tworzących przestrzeń o unikatowej stylistyce, wywiedzionej z tradycji i kultury lokalnej. Uruchomimy w ten sposób niewykorzystany potencjał miejsca spotkań i dawnego traktu spacerowego, którego siła i witalność widoczna jest dziś w niektóre niedziele i święta. Lokalizacja projektu została zaproponowana na przecięciu szlaków komunikacji miejskiej (pętla tramwajowa i autobusowa) i ścieżek rowerowych prowadzących wzdłuż Wisły do Bielan i Tyńca oraz tras spacerowych w kierunku Lasku Wolskiego
i Kopca Kościuszki.

Salwator to miejsce, w którym dawniej odbywały się słynne na całą Polskę wiosenne jarmarki emausowe, określane wielkimi targami zabawek. Związani z nimi byli krakowscy rzemieślnicy, głównie murarze, niektórzy o bardzo artystycznych duszach. W sezonie ciężko pracowali budując miasto, w zimie – w czasie przymusowego bezrobocia – produkowali zabawki, które sprzedawali właśnie podczas jarmarku emausowego. W ten sposób reperowali domowe budżety, a jednocześnie dawali ujście własnej kreatywności. Powstawały więc drewniane ptaszki, koniki, karuzelki, drzewka życia, miniaturowe huśtawki – zabawki genialne w swojej technicznej prostocie, piękne, stworzone z widocznym wyczuciem formy i koloru. Dziś są ozdobą muzealnych kolekcji.

My chcielibyśmy, żeby wyszły stamtąd i stanęły przy krakowskich ulicach, żeby zaludniły Zwierzyniec i opowiedziały jego historię. Dlatego proponujemy, żeby w krajobrazie Salwatora pojawiły się wyjątkowe instalacje - zabawki miejskie inspirowane dawnymi wyrobami emausowych artystów.
Będą to interaktywne, przeskalowane do „ludzkiej miary” i przeznaczone do swobodnej aranżacji w przestrzeni: “drzewa życia”, mobile, równoważnie, figury zwierząt, ławki i stojaki rowerowe. Ich szczególny atut to prostota wykonania i zastosowanie ekologicznych materiałów (np. pochodzących z odpadów produkcyjnych rodzinnych zakładów stolarskich).

Istotną wartością społeczną naszego projektu jest zaplanowanie ścisłej współpracy z lokalnymi rzemieślnikami (gł. ślusarzami i stolarzami), dzięki czemu powstaną obiekty niepowtarzalne pod względem formy i unikalne w aspekcie zastosowanych rozwiązań technicznych. Chcemy przywrócić w ten sposób zapoznaną tradycję Warsztatów Krakowskich, które komplementarnie łączyły sztukę z wyrafinowanym rzemiosłem.

Zabawki miejskie służyć będą mieszkańcom miasta, stanowiąc wyjątkowy w skali Polski park doświadczeń kulturowych, przeznaczony dla dzieci i dorosłych. Jako nośniki Informacji o historii i tradycjach miasta instalacje dołączą do atrakcji Krakowa, stając się kolejnym elementem jego promocji.

UZASADNIENIE PROJEKTU

Przedsięwzięcie interweniuje w obszarze Salwatora, miejsca o znakomitych tradycjach i bogatej historii, których to atutów obecne zagospodarowanie terenu kompletnie nie wykorzystuje. Projekt zmierza do częściowej rewitalizacji terenu  poprzez nadanie mu nowych funkcji i nowej estetyki.

Projekt opiera się na wykorzystaniu specyfiki kulturowej i historycznej Zwierzyńca. Jako taki w istotny sposób wpłynie na świadomość społeczną mieszkańców, wzmocni więzi z miejscem i wpłynie na wzrost poczucia dumy z najbliższego otoczenia.

Projekt wykorzystuje oczywisty silny punkt miasta, jakim jest tradycja i historia, jednocześnie mądrze je przetwarza i czyni żywymi dla współczesnych odbiorców. Miejscu, które jest symboliczną bramą miasta proponuje zaaplikowanie przemyślanego ładu przestrzennego. 

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
koszty przygotowania i realizacji projektu opracowanie koncepcji, przygotowanie dokumentacji, produkcja urządzeń, roboty budowlane, prace z zakresu urządzenia zieleni 259 500,00 PLN
259 500,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Opracowanie dokumentacji projektowej, uzyskanie niezbędnych opinii i uzgodnień do 31.05.2017
Realizacja projektu do 31.12.2017
Wróć do poprzedniej strony